در بازدید سفرای چندین کشور جهان از نمایشگاه «فلسطین تنها نیست» مطرح شد؛
پرچم حقوق بشر تنها زیر پرچم فلسطین برافراشته می‌شود/ فلسطین محور وحدت تمام کشورهای ضد امپریالیستی است

10:000

مراسم مروری بر آثار مسابقه بین‌المللی کارتون، کاریکاتور و پوستر، «فلسطین تنها نیست» با حضور دبیر ستاد حقوق بشر، سفیران کشورهای سوریه، ونزوئلا و اندونزی، معاون سفیر فلسطین، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در محل نگارخانه‌های حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم مروری بر آثار مسابقه بین‌المللی کارتون، کاریکاتور و پوستر، «فلسطین تنها نیست» روز چهارشنبه پانزدهم اردیبهشت‌ماه با حضور علی باقری دبیر ستاد حقوق بشر، سفیران کشورهای سوریه، ونزوئلا و اندونزی، معاون سفیر فلسطین، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در محل نگارخانه‌های حوزه هنری برگزار شد.

مسابقه «فلسطین تنها نیست» یک کنش الهام‌بخش در حمایت از مردم مظلوم فلسطین

 

محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری در این مراسم ضمن خوشامدگویی به مهمانان این برنامه گفت: از همه عزیزانی که دعوت ما را برای شرکت در این نمایشگاه پذیرفتند، به‌ویژه جناب باقری دبیر ستاد حقوق بشر قدردانی می‌کنم که همواره در چنین رویدادهایی همراه هنرمندان بودند تا بتوانیم به‌واسطه هنر ارزشمندشان در حمایت از مسائل حقوق بشری به‌ویژه در عرصه‌های بین‌المللی فعالیت‌هایی را انجام دهیم.

وی ادامه داد: به اعتقاد من برگزاری چنین رویدادهایی با بازدیدهایی که صورت می‌گیرد، می‌تواند موجب ظهور و بروز اتفاقات بین‌المللی و شبکه‌ای از سوی هنرمندان نسبت به مهم‌ترین مسئله حقوق بشر دنیا یعنی ملت مظلوم فلسطین و ایجاد واکنش‌های پیرامون آن باشد. ما هم در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی این آمادگی را داریم نسبت به ارائه و انعکاس این آثار هنری ارزشمند همراه هنرمندان دغدغه‌مند این حوزه باشیم.

رئیس حوزه هنری در ادامه بیان کرد: حضور هنرمندان بیش از ۶۶ کشور برای شرکت در نمایشگاه «فلسطین تنها نیست» نشان‌دهنده یک کنش الهام‌بخش است و به همه دنیا این پیام را ابلاغ می‌کند که فلسطین تنها نیست و به امید خدا حق مردم مظلوم فلسطین بازستانده خواهد شد.

شرکت ۶۶ کشور جهان در مسابقه «فلسطین تنها نیست» نشان می‌دهد  فلسطین به‌راستی تنها نیست

 

 

سید مسعود شجاعی‌طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری نیز در این مراسم  گفت: پس از اتفاقاتی که در فرانسه از سوی نشریه شرلی هبدو علیه پیامبر مهربانی اسلام اتفاق افتاد، تصمیم به برپایی چنین رویدادی گرفتیم. چرا که نشریه شرلی هبدو با طرح آثاری خشن از پیامبر اسلام سعی در توهین به مسلمانان جهان کرد و دولت فرانسه و ریاست جمهوری آن به حمایت از این نشریه پرداختند.

شجاعی‌طباطبایی افزود: با توجه به اینکه ۱۰ درصد مردم فرانسه مسلمان هستند، اما دولت فرانسه به بهانه آزادی بیان آنها را نادیده گرفت و با حمایت از طرح‌های ضد اسلامی این نشریه به تمامی ۱٫۵ میلیارد جمعیت مسلمان جهان توهین کرد و دل‌های آنها را به درد آورد. فعالیت‌های سازش‌کارانه برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی یکی دیگر از ابعاد مورد توجه ما در فراخوان این رویداد بود.

وی ادامه داد: در جریان جنگ جهانی دوم شاهد هولوکاست توسط آلمان نازی هستیم. نکته اینجاست که چرا باید سرزمین‌های فلسطین به بهانه هولوکاست اشغال شود، در حالی‌که آلمان نازی مسبب جنگ بود.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری افزود: در سال ۱۹۴۸ شاهد رویدادهای تلخی هستیم که منجر به جنایت‌هایی علیه مردم مظلوم فلسطین می‌شود و بسیاری از آنها مجبور به ترک سرزمین‌های خود می‌شوند یا با سختی در نقاطی همانند نوار غزه زندگی و مبارزه می‌کنند.

شجاعی‌طباطبایی در ادامه گفت: برپایی مسابقه «فلسطین تنها نیست» بهانه‌ای بود تا بار دیگر حمایت خود و تعداد قابل توجهی از کشورهای جهان را از فلسطین نشان دهیم. چرا که مردم مظلوم فلسطین طی سال‌های گذشته دچار رنج‌های بسیاری شده‌اند.

دبیر این رویداد افزود: مسابقه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» بیش از ۲۵۰۰ اثر از ۶۶ کشور دریافت کرد که نشان می‌دهد به معنای واقعی فلسطین تنها نیست.

وی در ادامه گفت: این مسابقه چهار هنرمند بسیار برجسته در عرصه کارتون سیاسی را به عنوان داور داشت که به شکل نمادین انتخاب شدند. یکی از دلایل انتخاب این داوران این بود که از کشورهای این داوران تعداد بسیار زیاد اثر برای این مسابقه ارسال شد، همچنین این کشورها در منطقه‌ای وجود داشتند که به نوعی برای ما اهمیت داشتند. به عنوان مثال از مالزی در آسیای دور، برزیل در آمریکای جنوبی، لهستان و ایتالیا در اروپا آثار بسیاری به دست ما رسید که قابل تأمل بود.

شجاعی‌طباطبایی در مورد یکی از مهم‌ترین شرکت‌کنندگان این مسابقه گفت: آقای آنتونیا آنتونس یکی از بهترین کاریکاتوریست‌های پرتغالی هستند که برای ما اثر تولید و ارسال کردند. این هنرمند در بخش کاریکاتور نشریه معروف نیویورک‌تایمز آمریکا فعالیت می‌کرد. پس از خلق کاریکاتوری به هنرمندی وی که در آن ترامپ را با سگ راهنمای خود چهره نتانیاهو طراحی شده بود، ستون کاریکاتور نشریه نیویورک‌تایمز با سابقه کاری ۱۷۰ ساله تحت تأثیر نفوذ صهیونیست‌ها بسته و تعطیل می‌شود. چنین رویدادی برای جامعه جهانی در حوزه کاریکاتور سیاسی واکنش‌هایی را در بر داشت.

وی افزود: آنتونیا آنتونس رئیس یکی از معتبرترین مسابقات بین‌المللی سیاسی دنیاست که در دسته‌بندی‌ها جزء سومین رتبه از نظر اهمیت مسابقات است.

روز قدس نماد صف‌آرایی خیر در برابر شر است

 

علی باقری معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه ایران و دبیر ستاد حقوق بشر نیز در این نشست گفت: روز قدس از سوی رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) بنیان‌گذاری شد. این روز نماد صف‌آرایی خیر در برابر شر است.

باقری افزود: موضوع فلسطین برجسته‌ترین رویداد نقض حقوق بشر در دنیاست. همچنین فلسطین نمایشگاه زنده و واقعی از گسترده‌ترین و متنوع‌ترین نقض حقوق بشر در دنیا به دست رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا و دیگر کشورهای همراه آن است.

وی در ادامه گفت: کشورهای حامی رژیم صهیونیستی همان کشورهای حامی تروریست‌ها در عراق و سوریه و حامی رژیم سعودی در جنایت‌ علیه مردم مظلوم یمن هستند. به این ترتیب هر کشوری بخواهد پرچم حقوق بشر را برافراشته کند باید زیر پرچم فلسطین این کار را انجام دهد.

دبیر ستاد حقوق بشر در پایان گفت: روز قدس نماد حمایت از مظلوم و مبارزه با ظلم است و نه تنها در آستانه روز قدس بلکه باید در طول سال هم به فعالیت‌های حمایتی خود در راستای حمایت از مظلومین بپردازیم.

مردم مظلوم دنیا تا دستیابی مردم فلسطین به حق و حقوق واقعی خود در کنار آنها می‌ایستند

 

 

کارلوس آنتونیو آلکالا کوردونس سفیر کشور ونزوئلا نیز در این نشست گفت: از جانب آقای نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا و مردم کشورم برای دعوت به تماشا این آثار قدردانی می‌کنم. ونزوئلا هم مثل ایران، فلسطین و سوریه هموراه دچار و درگیر مبارزه با امپریالیسم آمریکا و کشورهای متحد آن بوده است.

وی افزود: همانند اسم و نام این مسابقه کشورهای دنیا حامی فلسطین هستند و آنها تنها نیستند. کشورهای بسیاری در دنیا مورد ظلم آمریکا و متحدانش هستند که همگی تا دستیابی مردم فلسطین به حق و حقوق واقعی خود در کنار آنها می‌ایستند.

سفیر کشور ونزوئلا ادامه داد: ما هم در ونزوئلا برنامه‌های مشابه فرهنگی و هنری از قبیل نمایشگاه‌های عکاسی، کاریکاتور و نقاشی با موضوع و محورهایی علیه امپریالیسم برگزار کرده و می‌کنیم.

وی بار دیگر در حمایت از روز جهانی قدس گفت: ما با ایستادگی کنار مردم مظلوم فلسطین و حمایت از روز جهانی قدس علیه امپریالیسم جهانی مبارزه و آن را محکوم می‌کنیم.

آلکالا کوردونس سفیر کشور ونزوئلا در پایان گفت: از تلاش‌های تمامی برگزارکنندگان این مسابقه و نمایشگاه آن قدردانی می‌کنم. بی‌شک در آثار این نمایشگاه شاهد مقاومت دیگر کشورها جهان در برابر امپریالیسم آمریکا هستیم.

 

محمد جهیر معاون سفیر فلسطین نیز در سخنانی کوتاه گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره یار و یاور ملت مظلوم فلسطین است. چشم ملت ما به حمایت‌های کشورهایی همچون ایران است. ان‌شاءالله روز قدس پیش رو در فلسطین با شکوه‌تر از هر سال دیگری برپا شود و به‌زودی چنین نشستی را در قلب فلسطین با حضور همین کشورهای حامی برگزار کنیم.

سفیر اندونزی نیز در این نشست با تقدیر از راه‌‌اندازی مسابقه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» و دعوت وی برای بازدید از نمایشگاه آن گفت: این نمایشگاه ابزار مهمی برای زنده‌ نگه‌‌داشتن مظلومیت فلسطین است.

وی افزود: به ملت فلسطین اطمینان می‌دهیم که تا روز آزادی کامل، دولت و ملت اندونزی در کنار آنها خواهد بود.

سفیر سوریه هم با حضور در این نشست و بازدید از آثار نمایشگاه گزیده آثار مسابقه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» گفت: مسئله و موضوع فلسطین، مسئله ما نیز هست. ما حمایت خود را از آن اعلام کرده و تا آزادی تمامی نقاط آن همکاری‌های خود را ادامه می‌دهیم. همکاری ما برای آزادسازی فلسطین از چنگال‌های رژیم غاصب صهیونیستی بسیار اهمیت دارد.

پیام نمایشگاه «فلسطین تنها نیست» چیست؟

زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیته حقوق بشر این کمیسیون نیز در ادامه مراسم تأکید کرد: به اعتقاد من پیام نمایشگاه این است که کشور جمهوری اسلامی ایران همچنان در دفاع از ملت مظلوم فلسطین ایستاده و از ابزار هنر برای ارسال این پیام مظلومیت به جهان و دستیابی به اساسی‌ترین حقوق خود در دهه‌های گذشته و تعیین سرنوشت بهترین استفاده را می‌کند.

وی افزود: به‌طور حتم ما در کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی پیگیر هستیم تا دیپلماسی پارلمانی را برای احقاق حقوق ملت فلسطین فعال کنیم. دفاع از ملت فلسطین دفاع از حقوق همه ملت مسلمان جهان است، بنابراین ما وظیفه ذاتی خودمان می‌دانیم که از چنین رویدادهای هنری به سهم خود حمایت کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امیدوارم در آستانه روز جهانی قدس به برکت ماه مبارک رمضان بتوانیم گام‌های مؤثری در دفاع از ملت مظلوم فلسطین برداریم.

فلسطین محوری برای وحدت تمامی کشورهای ضد امپریالیستی است

 

 

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این نشست با اشاره به اهمیت انسانی مسئله فلسطین گفت: فلسطین به عنوان محوری برای وحدت تمامی کشورهای ضد امپریالیستی است.

مهم‌ترین عنصر برای نزدیکی ملت‌ها هنر است. هنر می‌تواند دیدگاه‌های مختلف را با یک بیان جهانی به هم برساند و درک مشترک از این فضای ظالمانه علیه مردم فلسطین را تحقق بخشد. فضای ظالمانه‌ای که ممکن است علیه مردم هر کشور دیگری شکل بگیرد و تکرار شود. از این جهت برگزاری مسابقه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» و برپایی آثار منتخب آن در قالب یک نمایشگاه فرصت خوبی است تا به یک زبان جهانی برای مقابله با ظلم و فشار بین‌المللی جریان امپریالیستی برسیم.

گفتنی‌ است در ادامه این نشست حاضرین به همراه دبیر مسابقه و مدیران حوزه هنری از آثار منتخب این مسابقه بازدید کردند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند