رازقی: فلسطین برای هنرهای تجسمی موضوعی انسانی با جای کار بسیار است

03:000

یک هنرمند حاضر در نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» عنوان کرد: موضوع«فلسطین» برای ایده‌پردازی و تولید اثر هنری ظرفیت بالایی دارد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محمد رازقی هنرمند تجسمی که در نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» حضور دارد، با اشاره به موضوع محوری این رویداد و وجوه مختلف آن برای پرداخت هنری عنوان کرد: موضوع فلسطین علاوه بر این که یک موضوع انسانی است و از سویی دیگر یک مسلمان در خصوص مسلمانان دیگر وظایفی دارد، موضوعی گسترده و دارای ابعاد مختلف است و آنقدر جای کار دارد که می‌تواند آثار بی شماری را با این موضوع ایده پردازی و کارهای متنوعی را خلق و تولید کرد.

وی افزود: این موضوع از سویی دیگر بین‌المللی است و به همین دلیل مدیوم‌های تجسمی مثل پوستر، تایپوگرافی، اینفوگرافی، کارتون و کاریکاتور و… به دلیل زبان بصری شان و اشتراک مفهومی بین مخاطبانی از سراسر دنیا پیام خود را منتقل می کنند و دریافت هم می‌شوند اما درباره این که ما در کشورمان چقدر به این شیوه هنری انتقال مفاهیم توجه کرده ایم، باید بگویم که به نظرم به اصطلاح جسته و گریخته در رویدادهای مختلفی به آن پرداخته شده است؛ نظیر جشنواره هولوکاست وسایر رویدادهای مشابه که وحدتی را بین جامعه هنرمندان ایجاد کرده و آثار موضوعی را به لحاظ کمی و کیفی بیشتر معرفی کرده است. این انسجام بهتر از کارهای تکی و اتفاقات رقم خورده به صورت فردی است.

این هنرمند درباره ابعاد بین المللی نمایشگاه و حضور آثار و هنرمندانی از ۶۶ کشور دنیا توضیح داد: موضوع فلسطین کاملا انسانی است و هیچ وجدانی را در برابر دیدن جنایت ها در فلسطین، یمن، سوریه و افغانستان و جریان مقاومتی که در منطقه و حتی کشورهای غربی اتفاق می‌افتد آسوده نیست. این رفتارهای ضد انسانی رژیم اسراییل است که باعث استقبال از این نمایشگاه و حمایت از فلسطینیان در هنرهای تجسمی شده است و هنرمندان سراسر دنیا و نه لزوما کشورهای مسلمان علاوه بر خلق اثر کمپین‌هایی حمایتی از فلسطین دارند و این واکنش‌ها را نسبت به ظلم اساسا وظیفه خود می‌دانند.

وی درباره فعالیت هنرهای تجسمی در شرایط کرونا عنوان کرد: وابسته به مکان نبودن یکی از ویژگی های هنرهای تجسمی است؛ مشخصه ای که باعث شد تا شاید هنرهای تجسمی کمتر از سینما و تئاتر و موسیقی با معضلات کرونا درگیر شود. البته باید بحث معیشت هنرمندان را کنار بگذاریم که در این ایام با مشکلاتی مواجه شد اما هنرمندان تجسمی در این ایام فعال بودند و مسیر خود را ادامه دادند. حتی فرصتی برای پرداخت بهتر و خلوتی برای خلق هنر پیدا کردند و امیدواریم از امتیازها و ظرفیت های فضای مجازی بعد از کرونا هم استفاده شود.

محمد رازقی متولد و ساکن قزوین و دارای مدرک کارشناسی ارشد ارتباط تصویری است. وی ۱۳ سال است که در حوزه طراحی گرافیک فعالیت می کند و در جشنواره های معتبر داخلی و خارجی شرکت داشته است.

نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» به دبیری سید مسعود شجاعی طباطبایی در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری در حال برگزاری است. این رویداد در آستانه روز قدس با شرکت ۳۰۰۰ اثراز سوی هنرمندان ۶۶ کشور دنیا برگزار شده است.

منبع: خبرگزاری آنا

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند