حسایی: مهم‌ترین شاخصه هنر انقلاب، «آزادگی» و «مقاومت در برابر بی عدالتی» است

05:0020

کارگردان انیمیشن «آرمن» گفت: اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی «آرمن» این است که اولین مجموعه «سوپر قهرمانی» است که در ایران تولید می‌شود، البته لازم است اشاره کنم که این کار، تنها یک کار «سوپر قهرمانی» معمولی نیست؛ چرا که ما در این کار سعی کرده‌ایم قهرمان‌ها را طوری طراحی کنیم که هرچه بیشتر و بهتر به بدنه جامعه نزدیک باشند و به زبان ساده، قهرمانانی زمینی باشند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محمدرضا حسایی، از جوان‌ترین نامزد‌های «چهره سال هنر انقلاب» در سال ۱۳۹۹ است. او متولد ۱۳۶۵در مشهد است. مدرک کارشناسی تصویرسازی دارد و ۱۶ سال است که در زمینه تولید انیمیشن فعالیت می‌کند.

حسایی به همراه حسین صفارزادگان کارگردان مشهور انیمیشن، به دلیل ساخت انیمیشن «آرمن» در فهرست چهارده نامزد انتخاب چهره سال هفته هنر انقلاب سال ۱۳۹۹ قرار گرفته است. به همین بهانه با وی پیرامون حضورش در میان نامزدهای چهره سال هنر انقلاب به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

دلیل انتخاب شما به عنوان نامزد چهره سال هنر انقلاب ۱۳۹۹، کارگردانی انیمیشن «آرمن» همراه با حسین صفارزادگان است. فکر می‌کنید «آرمن» چه ویژگی‌هایی دارد که از سوی هیئت داوران جزء بهترین کار‌های انیمشن سال گذشته شناخته شده و شما برای انتخاب چهره سال هنر انقلاب نامزد شدید؟

اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی «آرمن» این است که اولین مجموعه «سوپر قهرمانی» است که در ایران تولید می‌شود، البته لازم است اشاره کنم که این کار، تنها یک کار «سوپر قهرمانی» معمولی نیست؛ چرا که ما در این کار سعی کرده‌ایم قهرمان‌ها را طوری طراحی کنیم که هرچه بیشتر و بهتر به بدنه جامعه نزدیک باشند و به زبان ساده، قهرمانانی زمینی باشند.

قهرمان‌های این مجموعه، قدرت مافوق طبیعی ندارند و به همین دلیل، ببیننده مجموعه انیمیشن «آرمن»، خودش را ناتوان از انجام دادن کار‌های آن‌ها نمی‌بیند، بیننده می‌تواند با آن‌ها همذات پنداری کند و انتقال مفاهیم به گروه هدف که کودکان و نوجوانان هستند، راحت‌تر باشد.

ایده این کار چطور شکل گرفت؟

واقعیت این است که در حال حاضر، خلأ کار‌هایی با محور سوپر قهرمانی در کشور ما شدیداً احساس می‌شود، با تغییر شکل رسانه‌ها و دستیابی همه افراد جامعه به رسانه‌های مختلف، این خلأ پررنگ‌تر شده است، کودکان کشور ما اکنون انتخاب‌های متعددی در زمینه انتخاب محصولات فرهنگی دارند و طبیعتاً اگر محصولات داخلی با ذائقه آن‌ها همخوان نباشد و نتواند آن‌ها را جذب کند، طبیعی است که محصولات خارجی که گا‌ها هم نگاه متفاوتی با نگاه جامعه ما دارند آن‌ها را جذب خواهد کرد، همین مسئله سبب شد که ما به دنبال خلق شخصیتی باشیم که نه تنها رفتار و اخلاقش با خلق و خوی افراد جامعه ما همخوانی دارد، بلکه جذابیت‌های تصویری مناسبی هم برای مخاطبان دارد و با این ترتیب، به طرح اولیه این انیمیشن رسیدیم.

شخصیت «آرمن»، از آن دسته سوپر قهرمان‌هایی نیست که نیروی ماوراء الطبیعه داشته باشد و یا پیدا کند و بعد با کمک گرفتن از این نیرو به دنبال اهدافش برود، بلکه او با تکیه به قدرت درونی و مقاومتش در برابر سختی‌ها، به اهدافش می‌رسد و همین موضوع، باعث می‌شود بینندگان کودک و نوجوان او را جدا از خودشان نبینند و آن‌ها هم در زندگی عادی با تکیه بر توانایی‌های خدادادی برای برآورده کردن رویاهایش تلاش کنند.

انیمیشن «آرمن» در حال پخش از تلویزیون است، استقبال مخاطبان از این انیمیشن چطور بوده است؟

خوشبختانه بازخورد‌هایی که در جامعه دیده‌ایم خوب بوده و گاهی اوقات کودکان و نوجوانانی که پیگیر این انیمیشن هستند در برخورد با اعضای گروه نظر‌های خوبی هم در مورد کار ارائه می‌دهند و یا حتی با اشتیاق به دنبال آن هستند که بدانند بالاخره سرنوشت این شخصیت چه می‌شود.

از اینکه از سوی هیئت داوران، همراه با آقای صفارزادگان به‌عنوان نامزد چهره سال هنر انقلاب معرفی شده‌اید چه احساسی دارید؟

این سئوال، سئوال بسیار سختی است، ولی به هر حال اینکه نتیجه تلاش‌هایت را به این صورت ببینی، حس خوبی است که هر فردی را خوشحال می‌کند.، ما وقتی کار را شروع کردیم، نسبت به درستی کار مردد بودیم، در ابتدا نگران بودیم که آیا جامعه هدف این کار را قبول می‌کند یا نه، حالا با این اتفاق و سایر بازخورد‌های خوبی که در جامعه می‌بینیم، آرامش به من و همکارانم تزریق شده است، البته در کنار این آرامش، می‌دانیم که از این به بعد، مسئولیت بیشتر و سنگین‌تری بر دوشمان است و در کارهایمان و همینطور در انتخاب‌هایمان، باید با دقت بیشتری جلو برویم.

به نظر شما مهم‌ترین شاخصه «هنر انقلابی» یا «هنر متعهد به حقیقت» چیست؟

مهم‌ترین شاخصه هنر، «آزاده بودن» است و به نظرم همین آزاده بودن و آزاده زیستن، مهم‌ترین شاخصه «انقلابی بودن» هم هست، به همین دلیل معتقدم که مهم‌ترین شاخصه هنر انقلاب، «آزادگی» و «مقاومت در برابر بی‌عدالتی» است، که البته بی‌عدالتی به هر شکل و فرمی و در هر لباسی و ملیتی می‌تواند باشد. به نظر من، هنر انقلابی اگر این دو شاخصه را نداشته باشد نه تنها موفقیتی نخواهد داشت، بلکه حتی از دایره هنر هم خارج خواهد شد.

هفته هنر انقلاب، پاسداشت سیدالشهدای اهل قلم

«هفته هنر انقلاب» و معرفی «چهره سال هنر انقلاب» که از سال ۹۲ به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی آغاز شده است، با رصد عملکرد هنرمندان رشته‌های مختلف در زمینه هنر متعهد و انقلابی و با توجه به شاخصه‌های سطح تأثیرگذاری، گستره مخاطبان، حرکت در مسیر گفتمان فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی، جریان‌سازی و کنشگری در برابر رویداد‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و…، به معرفی هنرمندان شاخص جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در آن سال می‌پردازد که در طی مراحل مختلف «انتخاب» و «نظرسنجی از صاحب‌نظران فرهنگی و هنری»، سرانجام چهره سال هفته هنر انقلاب از بین ده‌ها هنرمند عرصه‌های مختلف هنری و فرهنگی برگزیده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین برنامه‌های هفته هنر انقلاب که با شعار «هنر متعهد به حقیقت» هر ساله و همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی از ۲۰ فروردین‌ماه آغاز می‌شود، معرفی چهره سال هنر انقلاب اسلامی است که در مراسمی باشکوه در حوزه هنری تهران، از این هنرمند تقدیر می‌شود.

منبع: خبرگزاری میزان

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند