عالمی: هنرواره ملی روایت جهاد تجربه‌ای جدید است/ دریافت ۳۱۶ داستان و داستانک

03:000

داور بخش داستانی نخستین هنرواره «روایت جهاد» گفت: در بخش‌ داستان و داستانک هنرواره «روایت جهاد»۳۱۶ اثر به دبیرخانه ارسال شده، این آمار نوید یک استقبال خوب و جشنواره‌ای پررونق را می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سمیه عالمی داور بخش داستانی نخستین هنرواره «روایت جهاد» در گفت و گویی درباره هدف از برگزاری نخستین هنرواره ملی روایت جهاد اظهار داشت: این هنرواره با هدف بازنمایی تلاش بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیر کادر درمان و ثبت و ضبط، هنرمندانه نقش آفرینی مردم در عرصه مواسات،کمک‌های مؤمنانه و مبارزه علیه ویروس کرونا برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه این هنرواره به همت قرارگاه مشترک جبهه مردمی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود درباره استقبال علاقمندان از حضور در این هنرواره و سطح کیفی آثار ارسال شده، خاطرنشان کرد: با توجه به اولین دوره برگزاری هنرواره خوشبختانه آثار به جهت تعداد قابل تامل هستند، علاوه بر آثار موجود در بخش‌های دیگر، مثل داستان و داستانک ۳۱۶ اثر به دبیرخانه ارسال شده است. در واقع این موضوع نوید یک استقبال خوب و جشنواره‌ای پررونق را می‌دهد. امیدواریم سطح کیفی جشنواره هم کام شرکت‌کنندگان و داورها را شاد کند.

داور بخش داستانی درباره نحوه حمایت از برگزیدگان اولین دوره هنرواره گفت: نخستین هنرواره ملی روایت جهاد یک تجربه جدید به‌شمار می‌آید، به‌ همین دلیل مشکلات زیادی بر سر راه ما وجود دارد و این امر سبب شده تا نتوانیم از تمام آثار برگزیده در بخش داستانی حمایت کنیم، اما قرار است آثار برگزیده در قالب مجموعه‌ای منتشر ‌شود.

عالمی در ادامه درباره نقش تاثیرگذار هنر در رفع بحران‌های اجتماعی افزود: کار هنر بازنمایی و نمایش زندگی انسان در مواجهه با پدیده‌های مختلف در زندگی است. در طول یکسال گذشته، افراد جامعه با یک ویروس خطرناک درگیر و شرایط سخت و بحرانی را گذرانده‌اند. در همین رابطه ثبت و ضبط لحظات مربوط به روزهای کرونایی در قالب هنرهای مختلف سبب می‌شود تا افراد جامعه در آینده، در مواجهه با پدید‌هایی به‌مانند کرونا بهتر عمل کنند.

وی در خصوص نقش فعالیت‌‌های مناسب هنری در جهت تقویت روحیه جامعه اظهار کرد: قاعدتا بازنمایی و نمایش این مقاومت و همدلی در دوران کرونا سبب هم‌افزایی، تقویت و  روحیه و نشاط جمعی  خواهد شد. با توجه به اینکه هنوز چاره‌ قابل اعتمادی برای خلاصی از این ویروس وجود ندارد، حفظ روحیه و همراهی جمعی برای پشت سر گذاشتن این روزهای سخت همچنان ضروری است و این هنر است که می‌تواند فضای سخت را لطیف کند و برای جامعه ایرانی در جهت عبور از این روزهای سخت دلگرمی ایجاد کند.

عالمی در پایان درباره نقش هنر در زمینه تقویت، وحدت و همدلی که تا چه میزان می‌تواند در جامعه اثرگذار باشد، گفت: اساسا یکی از وظایف هنر، ارائه تصویر از شرایط موجود است. نمایش یک سال مجاهدت کادر درمان حتی به بهای از دست دادن جان خود، همراهی مردم با هم در بحران‌های اقتصادی حاصل از شرایط کرونا، توجه به سالمندان در این شرایط بغرنج حتما حال افرادی را که این سال سخت را پشت سر گذاشته خوب می‌کند و سبب می‌شود تا افراد جامعه برای از سرگذراندن روزهای بحرانی انگیزه بیشتری داشته باشند.

گفتنی است که، اختتامیه هنرواره ملی «روایت جهاد» با موضوع مجاهدت‌های مردمی در عرصه مواسات و مبارزه با ویروس کرونا، با ویژه برنامه‌های هفته هنر انقلاب، در سالرزو شهادت شهید مرتضی آوینی، در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند