شفق:
۲۶ عنوان کتاب با محوریت مناطق حاشیه‌ای کشور تولید می‌شود

02:520

سالار شفق رئیس اداره هنر اجتماعی مرکز هنر مردمی معاونت راهبری استان‌های حوزه هنری، از تولید ۲۶ عنوان کتاب با محوریت مناطق حاشیه‌ای و نواحی منفصل شهری در کشور تا پایان سال خبر داد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، سالار شفق با حضور در حوزه هنری استان کردستان ضمن بررسی پروژه‌های مکتوب حوزه هنری کردستان در نواحی منفصل شهری نایسر و ننله، با نویسندگان این دو پروژه به گفت‌وگو پرداخت.

وی در این نشست که چهارشنبه ۲۴ شهریورماه برگزار شد، با خوب ارزیابی کردن روند انجام پروژه‌های دردست اقدام گفت: معرفی توانمندی‌ها و استعدادهای مناطق حاشیه‌ای شهر سنندج از مهم‌ترین اهداف این دو پروژه است.

رئیس اداره هنر اجتماعی حوزه هنری افزود: در کنار معرفی قابلیت‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در این نواحی، برای درگیر کردن هنرمندان به صورت مستقیم با موضوعات این نواحی و تغییر دیدگاه‌ها، نسبت به کاهش و از بین بردن آسیب‌های اجتماعی در این محلات تلاش کنیم.

وی نقش هنرمندان را در این زمینه بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: در بعضی از استان‌ها پس از سفارش تولید اثر به هنرمندان در ابتدا شاهد عدم رغبت انجام کار به‌دلیل عدم شناخت هنرمندان از این مناطق بودیم که پس از تحقیق و پژوهش هم اکنون برای قرارگیری سوژه‌ها در اثر مربوطه به‌دلیل حجم بالای سوژه‌ها، ناچار به انتخاب بهترین‌ها شده‌ایم.

شفق با اشاره به اینکه از سال گذشته در ۸ استان و ۲۶ محله از نواحی منفصل شهری کار را شروع کرده‌ایم، عنوان کرد: این کار انجام شد تا الگوی هویتی خودمان را به عنوان یک مدل جامع با استفاده از ابزار هنر طراحی کرده و در استان‌ها اجرا کنیم.

وی تصریح کرد: در استان کردستان در کنار پروژه‌های مختلف طرح ساماندهی و توانمندسازی نواحی منفصل شهری نایسر و ننله، دو کتاب هم در نظر گرفته شده است که در مجموع شاهد پیشرفت ۷۰ درصدی این دو پروژه هستیم و انتظار داریم حداکثر ظرف یک ماه آینده تکمیل و نهایی شود.

رئیس اداره هنر اجتماعی حوزه هنری گفت: بر اساس طرح اولیه انتظار این است که در نهایت در ۸ استان تهران، البرز، خراسان رضوی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد و کردستان، ۲۶ عنوان کتاب را تولید و روانه بازار کنیم.

وی در خصوص ویژگی‌های این کتاب‌ها گفت: توجه جدی به ساختارهای حرفه‌ای نگارش کتاب با درون‌مایه تاریخ شفاهی و بهره‌مندی از هنرمندان و نویسندگان جوان و با انگیزه به منظور کسب تجربه و دانش بیشتر در خصوص تألیف اینگونه آثار و بیان هنرمندانه و زیبا از استعدادهای نهفته در این محلات به منظور احیای هویت محله و اصلاح تصویر و انگاره‌های ذهنی ساکنین فعلی این سکونتگاه‌ها و نیز شهروندان پیرامون و مسئولین شهری نسبت به ظرفیت‌های بومی محلات محروم، افزایش سرانه خدمات فرهنگی و هنری و توزیع عادلانه آن از اهدافی است که در این پروژه‌ها به دنبال تحقق آن هستیم.

در ادامه این جلسه شیلان اویهنگی و جملیه معظمی نویسندگان دو پروژه ننله و نایسر، بخشی از کارهای صورت گرفته را تشریح و نکات لازم جهت رفع ایرادات توسط رئیس اداره هنر اجتماعی حوزه هنری ارائه شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند