رئیس حوزه هنری یزد:
۱۴ اثر در جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی» در یزد اجرا می‌شود

03:000

محمدصادق کوچک‌زاده با اشاره به برگزاری پنجمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی» از ۴ تا ۶ آذرماه در یزد گفت: ۱۴ اثر منتخب در این جشنواره به نمایش در می‌آید.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری استان یزد، رئیس حوزه هنری استان و دبیر پنجمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی»، از راه‌یابی ۱۴ اثر به مرحله نهایی این جشنواره خبر داد و گفت: این آثار در مدت سه روز برگزاری جشنواره ۴۰ اجرا در مناطق مختلف شهر میراث جهانی یزد خواهند داشت.

محمدصادق کوچک‌زاده با بیان اینکه ۱۱۶ اثر از سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شده، گفت: هیئت انتخاب جشنواره متشکل از «سیدحسین پیغمبری»، «سامان خلیلیان»، «محمدرضا بحری»، «محمدرضا امیرخانی» و «دبیر جشنواره» پس از بازبینی و بررسی نمایش‌های ارسالی، آثار منتخب را معرفی کردند.

وی افزود: نمایش‌های «آشوبگران» به کارگردانی سعید بادینی از سیستان و بلوچستان، «حیاط خانه ما» کاری از وحید خسروی، «دومینو» اثر احمد صمیمی، «قاصد» به کارگردانی مارال ایزد بخش همگی از تهران، «حباب زیر آب» به کارگردانی علیرضا شمسی، «سونات آخر پشت خط حامل» کاری از نورالله لک، «من بهمنم» اثر اصغر گروسی، «۲۵ متر آرزو» به کارگردانی سیدپویا امامی از اصفهان به مرحله نهایی جشنواره راه یافتند.

دبیر جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی»، نمایش‌های «نان» کاری از مهدی صالحیار از آذربایجان شرقی، «نبش کوچه بن‌بست» به کارگردانی مهدی حبیبی از همدان، «سوگلی» به کارگردانی حسنی قبادی از ایلام، «چندخان» کار مشترک «مهسا دهقانی» و «مجتبی لاله‌زاری»، «بی سرو زمین» اثر « بهناز زحمتکش» و «واقعا کسی خوابش می‌بره» به کارگردانی مریم نیک‌آیین از یزد را از دیگر آثار راه‌یافته به بخش مسابقه برشمرد.

کوچک‌زاده با اشاره به حضور سه اثر از استان یزد در بخش رقابتی گفت: هنرمندان یزدی ۱۶ اثر به جشنواره ارسال کرده بودند.

وی با اشاره به فعالیت حدود ۱۰۰ هنرمند در این دوره از جشنواره ادامه داد: این رویداد هنری از عصر پنجشنبه هفته جاری آغاز و به مدت سه روز ادامه دارد و جشنواره علاوه بر هنرمندان یزدی میزبان ۶۸ هنرمند عرصه نمایش از سراسر کشور خواهد بود.

وی اظهار داشت: آثار برگزیده در مکان‌های عمومی شهر از جمله پارک باغ ملی، گذر فرهنگ و هنر، میدان امیرچخماق، خیابان مسجد جامع، پارک آزادگان و همچنین به مناسبت همزمانی این رویداد با هفته بسیج دو اثر مرتبط نیز در کنار گلزار شهدای یزد به نمایش در می‌آید.

دبیر این دوره از جشنواره «چتر زندگی» هدف از برگزاری این جشنواره را امیدآفرینی، ترویج سبک زندگی اسلامی‌ ایرانی، تحکیم و پاسداشت کانون خانه و خانواده و ایجاد فضای شاد و بانشاط در جامعه بیان کرد و سبک زندگی، آب، آسیب‌های اجتماعی، نمایش‌های آیینی و ایرانی، شهدای دفاع مقدس و کرونا را از جمله موضوعات جشنواره برشمرد.

کوچک‌زاده افزود: پرداختن به جشنواره تئاتر خیابانی در بین آثار هنری به دلیل پیوند ویژه با مردم، مزیت خاص خود را دارد و یکی از وظایف نهادهای دولتی مرتبط با فرهنگ و هنر ایجاد فضاهای فیزیکی و تقویت ظرفیت‌های موجود است تا در طول سال آثار اجرا شود؛ چراکه برگزاری رویدادهای هنری می‌تواند علاوه بر تسهیل تداوم این جریان، موجب تعامل و تبادل فرهنگ‌های مختلف کشور شود.

وی در پایان به ظرفیت‌های فراوان و مطلوب استان یزد در بخش‌های مختلف اشاره و خاطرنشان کرد: یزد می‌تواند میزبان جشنواره‌های کشوری تئاتر باشد.

آیین اختتامیه و معرفی برگزیدگان پنجمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی» شنبه ششم آذرماه ساعت ۱۸ برگزار می‌شود.

این جشنواره به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، حوزه هنری یزد و انجمن تئاتر استان برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند