هنرمندان انقلابی استان کردستان تجلیل شدند

04:340

رئیس حوزه هنری استان کردستان در آیین تجلیل از هنرمندان انقلابی در سنندج مردمی بودن را ویژگی اصلی هنر انقلاب عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ظهر دوشنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۱ در آیین تجلیل از هنرمندان انقلابی استان کردستان گفت: بیستم فروردین سالروز شهادت سید مرتضی آوینی سید شهیدان اهل قلم  در تقویم رسمی کشور به نام روز هنر انقلاب نامگذاری شده است.

وی افزود: هرساله از ۲۰ تا ۲۶ فروردین ماه به منظور تبیین و توجه دادن جامعه به هنر انقلاب و مولفه های هنرمند انقلابی به مدت یک هفته به نام هنر انقلاب  برنامه های مختلفی در سطح استان و کشور برگزار می شود.

مرادی ادامه داد: از تأثیرات این مناسبت، اول این است که اهداف انقلاب اسلامی بازخوانی  و بازتعریف می‌شود و دوم اینکه از هنرمندان و فعالان این حوزه که در سال گذشته آثار و تولیدات قابل توجهی داشتند تقدیر و تشکر می‌شود.

رئیس حوزه هنری استان کردستان در خصوص شاخص و مولفه های هنر انقلاب  گفت: هنر انقلاب  چیزی جدا از آرمان ها و ارزش های اصلی انقلاب اسلامی یعنی مبارزه با استبداد و استکبار ، رشد فضایل اخلاقی و معنوی، تحقق عدالت و رفع تبعیض، توجه به ارزش ها و آرمان های اسلامی و انسانی نیست.

وی با رد تفکر هنر برای هنر در تعریف هنر انقلاب تصریح کرد: هنرمندان متعهد به عنوان گروههای مرجع و تاثیرگذار در کنار اینکه نمی توانند بی تفاوت باشد، باید در مقابل به این مسائل پاسخگو باشد و با آثار و تولیدات خود با زبان هنر به عنوان تاثیر گذارترین و رساترین ابزار در خصوص رفع دغدغه ها و مشکلات جامعه اقدام نماید و در واقع هنر انقلاب با مردم معنا پیدا می کند چرا که ماهیت انقلاب ما فرهنگی و مردمی ترین انقلاب دنیاست .

مرادی هنر انقلابی را داری سه ضلع عنوان کرد و در خصوص اضلاع این هنر افزود: هنر انقلاب روایت گر گذشته است، کنشگر امروز است و نسبت به فرصت ها، محدودیت ها، آسیب ها و … بی تفاوت نمی ماند.

وی ادامه داد: هنر انقلاب پیشران آینده است و به نهضت انقلاب اسلامی یک نگاه تمدنی و افق عالی دارد که در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری به صراحت فرموده اند هنرمند باید با نگاه به آینده تمام تلاش خود را برای رسیدن به این افق عالی انجام دهد.

نیاز دولت انقلابی به مدیر انقلابی

سردار سید صادق حسینی فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان روز دوشنبه ۲۲ فروردین در آیین تجلیل از هنرمندان انقلابی استان کردستان در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج اظهار داشت: از مسیر هنر خیلی سریع می توان ارتباط برقرار کرد و با مضامینی کوتاه، موضوع مهمی را به جامعه منتقل کرد، فرهنگی راگسترش داد و ارزش‌هایی را توسعه بخشید.

وی اضافه کرد: اگر هنر و هنرمند در خدمت مردم و نظام نباشد، مشکل آفرین خواهد بود و شاید جمعیتی را به انحراف بکشاند، مطلبی را به غلط منتقل کند و در جابجایی فرهنگ‌ها وتحریف مطالب موثر باشد.

فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان خطاب به هنرمندان اظهار داشت: شما باید توان، ذوق و سلیقه هنریتان را برای خدمت به نظام، انقلاب و کشور و توصیف اقدام برجسته شهیدان بکار گیرید.

وی افزود: شهید مرتضی  آوینی از این جنس بود، خود جلوی دوربین نبود اما علم، ادبیات، هنر و انگیزه اش را فدای ازش‌های دفاع مقدس کرد جانش را هم برای این ایده فدا کرد.

سردار حسینی اضافه کرد: شهید آوینی نسبت به شهیدان و دفاع مقدس و جامعه شهید و شهادت انجام وظیفه کرد و تمام ظرفیت‌های هنری خود در قالب مستند و روایت فتح را ارایه داد و ما امروز از آٍر وی استفاده می کنیم.

وی با بیان اینکه شهید آوینی فزهنگ شهادت و ایثار را به بهترین شیوه هنری به نسل‌های بعدی ارزانی داشت، گفت: اودرعرصه فرهنگ‌سازی دفاع مقدس و جلوگیری از فراموشی از برهه حساس انقلاب، انقلالی عمل کرد و انقلابی را به پا کرد.

فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان یادآور شد: امروز وظیفه ما استمرار فضای انقلابی، عمق بخشی به ارزش هلای اسلامی و فرهنگ شهید و شهادت، مقابله با توطئه های دشمنان نظام و انقلاب و نشر ارزش های دفاع مقدس است و در این زمینه هنرمندان رسالت بزرگتری برعهده دارند.

وی در ادامه با بیان اینکه دولت مردمی و انقلابی مدیران توانمند و انقلابی می خواهد، گفت: انتخاب اینگونه مدیران وظیفه مسوولان  بوده و تخطی از این وظیفه خیانت به خون شهدا است، لذا برای استمرار خون و ارزش ها و آرمان های انقلاب، مدیران باید مردمی، کوشا، پاک دست و خادم و نوکر مردم باشند تا بتوانند در دولت انقاب و مردمی کار کنند.

سردار حسینی  تاکید کرد: از ظرفیت بسیجیان، مجاهدات و نیروهای انقلابی و هنرمندان انقلابی استفاده شود تا در محضر شهدا سرافراز باشیم همانگونه که ۴۰ سال با افتخار در محضر شهدا و امامین انقلاب سرافرازانه خدمت کرده ایم.

در این آیین که جمعی از مدیران استان و هنرمندان حضور داشتند از ۱۲هنرمند  انقلابی استان کردستان تجلیل بعمل آمد.

۲۰ فرودین سالروز شهادت شهیدمرتضی آوینی در تقویم رسمی کشور به عنوان روز هنر انقلاب و از۲۰تا۲۷ فروردین با نام هفته هنر انقلاب نامگذاری شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند