به همت حوزه هنری دیجیتال؛
نمایشگاه مجازی «ضیافتِ خط، رنگ، نقش» افتتاح شد

02:000

آثار استاد علیرضا ذاکری با عنوان «ضیافتِ خط، رنگ، نقش» در قالب گالری مجازی در معرض دید قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری؛ نمایشگاه مجازی«ضیافتِ خط، رنگ، نقش» شامل ۴۲ اثر از مجموعه نقاشی‌های دیجیتال «علیرضا ذاکری» است که در پیش از این در گالری ابوالفضل عالی به نمایش گذاشته شده بود.

این گالری‌ سه بُعدی با استفاده از تکنولوژی‌های به‌روز دنیا همچون تکنولوژی  AR و VR تحت عنوان گالری‌ آنلاین راه‌اندازی شده است و  امکانی برای دیده شدن و شناسنامه‌دار شدن آثار فاخر تجسمی ایجاد کرده است.

آثار ذاکری در جشنواره‌های معتبر کاریکاتور حضور یافته و جوایزی در زمینه کاریکاتور و گرافیک از کشورهای ژاپن، چین، مقدونیه انگلیس و ایران دریافت کرده است. از آخرین جوایز ذاکری، کسب جایزه طوبای زرین از نهمین جشنواره تجسمی فجر در سال ۱۳۹۵ و جایزه و مدال زرین بخش نقاشی پنجمین جشنواره هنر مقاومت در سال ۱۳۹۷ بوده است.

ذاکری در سال ۱۳۹۰ درجه ۲ هنری را از وزارت ارشاد دریافت کرد. مجموعه کاریکاتورهای «مویه‌هایی درباد» با موضوع دفاع مقدس از مهم‌ترین آثار ذاکری بشمار می‌رود.

علیرضا ذاکری، نقاش، طراح و کارتونیست متولد سال ۱۳۴۷ در شهر گرگان است. وی فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۶۲ به شکل حرفه‌ای با نقاشی و خوش‌نویسی آغاز کرد و از سال ۶۶ به مدت یک دهه، طراحی و نقاشی را به شکل آکادمیک را نزد استاد هادی تقی‌زاده گذراند. اولین نمایشگاه آثار علیرضا ذاکری، در سال ۱۳۶۶ در مشهد، نمایشگاه عکاسی مستند اجتماعی بود. وی در اواخر دهه ۶۰ به هنر کاریکاتور روی ‌‌آورد و آغاز فعالیت کارتون مطبوعاتی او از سال ۱۳۷۲ با دبیری کاریکاتور و گرافیک روزنامه قدس بود. راه‌اندازی گروه کاریکاتور خبرگزاری فارس از جمله دیگر اقدامات اوست. وی علاوه بر نوشتن مقالات تخصصی کاریکاتور، تصویرسازی برای روزنامه‌ها و مجلات، طراحی چند صد جلد کتاب در حوزه ادبیات، طراحی پوستر و … داوری جشنواره‌ بین‌المللی کاریکاتور کتاب، آیات شیطانی، وال استریت و… جشنواره‌های متعدد داخلی و خارجی گرافیک را در کارنامه خود دارد.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند به اینجا مراجعه کنند.

گفتنی‌ست، حوزه هنری دیجیتال برای اولین بار بستری در فضای مجازی برای عرضه آثار تجسمی ایجاد شده‌ است که هنرمندان می‌توانند آثار خود را برای نمایش و فروش در این بستر به مخاطبان ارائه دهند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند