نشست «خاکریز کلمات» در لرستان برگزار شد

03:220

نشست تخصصی بررسی و نقد کتاب «نقطه صفر مرزی» با عنوان «خاکریز کلمات ۱» برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، نشست تخصصی بررسی و نقد کتاب (نقطه صفر مرزی) با عنوان «خاکریز کلمات ۱» با حضور سامان سپهوند رئیس حوزه هنری لرستان؛ دکتر علی نوری منتقد و استاد دانشگاه؛ محمد تقی عزیزیان نویسنده اثر و جمعی از نویسندگان برتر ادبیات پایداری لرستان در سالن جلسات حوزه هنری برگزار شد.

در این نشست که از سوی واحد فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری لرستان به مناسبت گرامیداشت هفته کتاب و  کتابخوانی برگزار شد، محمد تقی عزیزیان نویسنده اثر در خصوص ایده و نحوه تالیف اثر و دکتر علی نوری منتقد و استاد دانشگاه پیرامون نقاط قوت و‌ ضعف؛ ویژگی های ساختاری و مباحث فنی اثر بحث و گفت و گو کردند.

علی نوری، منتقد ادبی در نشست نقد و بررسی کتاب «نقطه صفر مرزی» با اشاره به اینکه این کتاب با تلفیق هنر شاعری، نویسندگی و  پژوهش، به خوبی از عهده تلفیق متن در بافت‌های مختلف بر آمده است گفت: مطالعه «نقطه صفر مرزی» برای پویندگان ادب پایداری ضروری است.

وی در ادامه پیرامون نقاط قوت و ضعف کتاب، ویژگی‌های ساختاری و مباحث فنی اثر توضیحاتی بیان کرد و کتاب «نقطه صفر مرزی» را نقطه عطفی در ادبیات پایداری لرستان عنوان کرد و افزود: رشد و پیشرفت در آثار منتشر شده در ژانر خاطره‌نگاری در استان، در این اثر  به وضوح دیده می شود. همه مراحل آفرینش کتاب اعم از پژوهش، نگارش، ویرایش و مهندسی و گرافیک آن، در سطح عالی انجام شده است و فقط کاغذ مورد استفاده در چاپ مرغوب نیست.

استاد ادبیات و زبان فارسی دانشگاه لرستان متن کتاب را خوشخوان و سرشار از تابلوهای زیبایی عنوان کرد و گفت: مخاطب در مواجهه با آن، احساس دیداری را در  موتیف‌های خوانداری حس می‌کند. کودکی و نوجوانی راوی از همان جنس و منطبق بر ادبیات کودک و نوجوان و تصاویر خاص این دوره سنی است.

نوری با اشاره به اینکه نگارنده کتاب با تلفیق هنر شاعری، نویسندگی و پژوهش، به خوبی از عهده تلفیق متن در بافت‌های مختلف بر‌آمده است، گفت: مطالعه نقطه صفر مرزی برای پویندگان ادب پایداری ضروری است.

بر اساس این گزارش، کتاب «نقطه صفر مرزی» به خاطرات قباد اصل‌‌مرز از رزمندگان لرستانی هشت سال جنگ تحمیلی می پردازد که به کوشش محمدتقی عزیزیان توسط انتشارات سوره مهر در قطع رقعی و با ۲۴۰ صفحه به چاپ رسیده است.

سیر کتاب و خاطرات «قباد اصل مرز» چندین بخش را شامل می‌شود، بخش اول کتاب به خاطرات مبارزه مرحوم پدر «عباس اصل‌مرز» پرداخته که برهه ‌ای از تاریخ پهلوی پدر و بخشی از تاریخ پهلوی پسر را در برمی‌گیرد.

در بخش دوم کتاب، خاطرات مربوط به حضور خود «قباد اصل‌مرز» در فعالیت‌های انقلابی (گرچه در سن و سال کودکی) ذکر شده و بخش سوم کتاب خاطرات دوران دفاع مقدس را در بردارد که نقش او را در کنار روایت تاریخ سرزمینش تبیین می‌کند.

در بخشی از این کتاب آمده است: «چند دقیقه‌‏ای از ۶ صبح گذشته بود که پاتک عراق شروع شد؛ قیامتی که آن سرش ناپیدا بود. همان  لحظه‏‌های اول از زمین و هوا گلوله می‏‌بارید. خمپاره ۶۰ زوزه‏‌کشان آمد و رفت توی پی‏‌ام‏‌پی خودی. یکی از بچه‌‏های روی پی‏‌ام‏‌پی در دم آتش گرفت. چند دقیقه شعله‏‌ای لرزان بود و بعد از آن جزغاله شد و تکه تکه با آتش بدنش ریخت دور و بر پی‌‏‌ام‏‌پی.

بچه‏‌ها از پی‏‌اش دویدند و بدنش را به خاک‌‏ها مالیدند، اما دیر شده و شهید شده بود. من و ایرج و مراد کرمی ایستاده بودیم. بغل‏ دستمان یکی از
بچه‏‌های مشهد بود. دانشجو بود و به محض تعطیلی دانشگاه به خط آمده بود. ترکش کمانه کرد و یک‌راست خورد به جلوی سرش و قسمتی از پیشانی‏‌اش را کند و برد. دانشجو عین مرغ سربریده دور خودش چرخ می‏‌خورد و روی خاک‏‌ها بالا و پایین می‏‌پرید. من و ایرج و مراد خشک‌مان زده بود. زبان‌مان نمی‏‌چرخید.».

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند