هفته هنر انقلاب/۳۷
معلمی: هیچ پیامی بدون گره خوردن با هنر توسعه نمی‌‎یابد/ هنرمند انقلابی بی تفاوت نیست

04:280

معلمی معاون هنری حوزه هنری و دبیر هشتمین هفته هنر انقلاب اسلامی با بیان اینکه معرفی انقلاب به جهانیان در رشته های کاریکاتور و پوستر به خوبی صورت گرفته است، گفت: در زمینه ادبیات، به خاطر ترجمه های بد نتوانستیم پیام و آرمانهای انقلاب را صادر کنیم.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری به نقل از خبرگزاری شبستان؛ پس از شهادت سید مرتضی آوینی در بیستم فروردین سال ۱۳۷۲، با پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به مقام معظم رهبری، این روز به عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» نام گذاری شد.حوره هنری از ۲۰ تا ۲۷ فروردین را «هفته هنر انقلاب اسلامی» نامید که هر سال برنامه های مختلف و متنوع هنری و ادبی در این هفته برگزار می کند. به بهانه هفته هنر انقلاب اسلامی گفتگویی با «مجدالدین معلمی» ، معاون هنری حوزه هنری و دبیر هشتمین هفته هنر انقلاب اسلامی ترتیب دادیم که بدین شرح است:

هنرمند انقلابی چه ویژگی هایی دارد؟

تعریف هنرمند انقلابی بستگی به این دارد که چه تعریفی از هنر انقلاب می کنیم. هنر انقلاب را محدود به سال ۵۷ و انقلاب ۵۷ نمی دانیم. هنرمند انقلابی را متعهد به حق و حقیقت می دانم. هنرمند انقلابی حق برایش مهم است. دغدغه اش این است که حق را بگوید و مسایل و مشکلات اجتماعی را دقیق ببیند و بیان کند. چنین هنرمندی متناسب با مسایل روز پیش می رود و نسبت به اتفاقاتی که در کشور و دنیا می افتد، بی تفاوت نیست. اگر چنین ویژگی هایی را هنرمندی داشته باشد ما او را هنرمند متعهدی می دانیم که حتما ضریب انقلابی می تواند به او وصل شود.

یک هنرمند انقلابی تا چه اندازه می تواند در جهانی شدن انقلاب نقش داشته باشد؟

اصولا هیچ فکر و پیامی بدون اینکه به هنر گره بخورد و بدون درگیر شدن با هنر توسعه نمی یابد. همه تمدن ها با استفاده از ظرفیت هنر توانستند خود را گسترش دهند لذا اگر انقلاب هم می خواهد این گستره را پیدا کند و پیام خود را به جهانیان ارایه دهد حتما باید از ظرفیت هنر استفاده کند و با هنرمندان ارتباط بگیرد، هنرمندان را بفهمد و درک کند تا هنرمند نیز ذهن و روح خود را بتواند درگیر انقلاب کند و در این راستا آثار مناسبی را تولید کند.

تاکنون چقدر در جهانی شدن انقلاب و هنر انقلاب موفق عمل کردیم؟

کار در این زمینه نسبی بوده است. در برخی از رشته ها خیلی موفق بودیم و در بعضی از رشته ها شاید اصلا ورود پیدا نکردیم. ما در هر زمینه هنری هر چقدر سرمایه گذاری کردیم به همان میزان بهره بردیم. در برخی از رشته ها که سرمایه گذاری نکردیم همچنان مغفول مانده است. دست یافتن به زبان بین الملل خودش یک هنر است، ضمن اینکه باید یک کیفیت لازم هم داشته باشد که بتواند با جهان ارتباط برقرار کند. برخی اوقات یک پوستر می تواند یک دنیا را تکان دهد و در تاریخ ماندگار شود و حتی فرهنگ جدیدی را شکل دهد، همچنان که در تاریخ این اتفاق افتاده است لذا در زمینه معرفی هنر انقلاب به جهانیان در برخی رشته ها همچنان عقب هستیم و در برخی هم توانستیم ارتباط بین المللی برقرار کنیم و با هر فراخوان جمع زیادی از هنرمندان بین المللی حضور پیدا می کنند.

در کدام یک از رشته های هنر توانستیم انقلاب را به خوبی جهانیان معرفی کنیم؟

در رشته کاریکاتور و پوستر موفق بودیم و در این زمینه کارهای خوبی انجام گرفته است. بخشی از عکاسی ما نیز این ظرفیت را دارد و به موفقیت هایی در این حوزه دست پیدا کردیم. حوزه ادبیات اسیر ترجمه نامناسب است. علیرغم اینکه ما در ادبیات پیشرو هستیم چون ترجمه های خوبی نداریم و نتوانستیم ارتباط خوبی با فعالان عرصه کتاب برقرار کنیم و نتوانستیم امتیاز کتاب ها را خوب بفروشیم در این زمینه دچار ضعف هستیم. در واقع در بخش ادبیات همچنان نتوانستیم انقلاب را به خوبی به جهان معرفی کنیم.

برنامه های هفته هنر انقلاب در امسال چه تفاوتی با سال های قبل دارد؟

آکادمی هفته هنر انقلاب تشکیل شد که در ۲۰ رشته ۲۰ هیئت علمی دارد. بهترین افرادی که در این رشته ها تولید اثر داشتند، معرفی شدند و نهایتا بعد از بررسی و داوری ۳۰ برگزیده خواهیم داشت که در مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب تجلیل می شوند. در واقع امسال در کنار معرفی چهره هنر سال از ۳۰ نفر در پنج رشته تخصصی هنری تجلیل به عمل می آید. یکی از مهمترین شاخص هایی که در انتخاب چهره هنر سال مد نظر قرار دادیم، ارتباط مردمی، تاثیرگذاری هنر بر فضای عمومی و استقبال مردمی از اثر هنری است. به خاطر کرونا این شاخص ها خدشه دار شده بودند و ما برای انتخاب چهره هنر سال با سختی مواجه بودیم. مهمترین سیاست ما امسال توجه به استان هاست. می خواهیم به شعار فرا تهران جامه عمل بپوشیم. هر برنامه ای که در تهران انجام می شود، متناظر آن در استان ها نیز برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند