داوری سوگواره کشوری تعزیه توسط شبیه خوان اراکی

01:280
در ششمین سوگواره کشوری تعزیه در استان بوشهر اسماعیل مجللی شبیه خوان اراکی و پژوهشگر تعزیه به عنوان یکی از اعضای هیئت داوران حاضر خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، ششمین سوگواره تعزیه کشوری جم به میزبانی هیئت تعزیه خوانی شاه‌نشین شهر جم ‌ و به همت شهرداری و شورای اسلامي شهر جم با حضور گروههای تعزیه از استانهای هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، بوشهر، سمنان،اصفهان، قزوین و فارس از تاریخ ۲۶شهریور لغایت ۵مهرماه در محل حسینیه شاه‌نشین و پارک جام جم شهر جم در حال برگزاری است.
دکتر احمد جولایی، دکتر علی قربانی و استاد اسماعیل مجللی و استاد محمد قاسمی اعضای هیئت داوری این سوگواره را تشکیل می‌دهند.
اسماعیل مجللی که تاکنون سه دوره در این سوگواره به عنوان شبیه خوان حاضر شده است در مورد این رویداد می‌گوید. پله و پایه های اولیه تعزیه در شهر جم توسط شخصی به نام محمدعلی خان جمی حدود دو سده پیش با الگو برداری از تعزیه های شیراز بنا نهاده شده است و همچنان ادامه دارد.
وی افزود: از محمدعلی خان جمی آثاری همچون حسینیه شاه نشین و حمام و …نیز در جم به جای مانده و اشعاری آیینی نیز از این شخص با تخلص شعری پریشان به جای مانده است. استقبال مردم جم از تعزیه غیر قابل توصیف است و تعزیه بخشی از زندگی مردم این منطقه را شامل شده است.
انتهای پیام/

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند