تولید و اجرای ۹۳ برنامه در طول یک‌سال در واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان اردبیل

03:000

قاسم مزین مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان اردبیل، گزارش عملکرد این واحد را در طول یک سال به مناسبت هفته دولت ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، قاسم مزین ضمن گرامیداشت فرا رسیدن هفته دولت با ارائه این گزارش گفت: واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان اردبیل از شهریور ماه ۱۴۰۰ تا مرداد ماه ۱۴۰۱ برنامه‌های مختلفی را در دو بخش شعر و داستان اجرا کرده است.

مزین افزود: در عرض این یک سال، شب‌های شعر و موسیقی به مناسبت‌های مختلف برگزار شده است که از آن جمله می‌توان به شب شعر و موسیقی «یار مهربان» به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، محفل شعر «سردار مهربانی‌ها» به مناسبت سالروز شهادت سردار شاپور برزگر، شب شعر «یلدای هجران»، شب شعر و موسیقی به مناسبت میلاد امام حسن(ع)، شب شعر «امّ ابیها» ویژه شهادت حضرت فاطمه(س)، محفل شعر «طلیعه نور» به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی، محفل شعرخوانی هم‌زمان با برگزاری هنرواره «ایران دل» و محفل بین‌المللی شعر «عشق قایناغی» به مناسبت روز ازدواج و با مشارکت نهاد کتابخانه‌های عمومی استان و دیگر ارگان‌های فرهنگی اشاره کرد.

مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان اردبیل اضافه کرد: این واحد در حیطه داستان نیز نشست بررسی ادبیات دفاع مقدس با مروری بر آثار نویسندگان اردبیلی با حضور محمود مهدوی، حبیب یزدانی و توران قربانی، نشست تخصصی «ادبیات حماسی» با حضور ساسان ناطق، نشست‌ تخصصی «تفاوت‌های ساختاری رمان و داستان کوتاه» با حضور رضا کاظمی و نشست «اقتباس از متون ادبی کهن در ادبیات داستانی معاصر» با حضور کریم عظیمی ججین را برگزار کرده است.

قاسم مزین در ادامه گفت: واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان در این یک سال، سه کتاب چاپ و رونمایی کرده است که کتاب «درِ ویرانه» یادنامه استاد محمد تقایی است که در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۴۰۰ در شب شعر «امّ ابیها» رونمایی شد. مجموعه داستان «آمین مردگان» نوشته هنگامه مظاهری در ۲۲ فروردین ماه در سالن دکتر جابر عناصری رونمایی شد و کتاب «این است تاج‌الشعرا» شامل ترجمه‌های آزاد از برخی حماسه‌های ابدی عبّاسقلی یحیوی(تاج‌الشعرا) به انضمام اشعار و مدایح فارسی و گزین‌گویه‌های ادبی است که در تاریخ ۲ مرداد ماه ۱۴۰۱ در هفته استان اردبیل رونمایی شد.

از دیگر برنامه‌های برگزار شده در بخش رونمایی می‌توان به رونمایی کتاب «اعترافات کاتب کشته شده» نوشته ساسان ناطق با همکاری دبیرخانه هفته استان در ۴ مرداد ماه ۱۴۰۱ در کتابشهر اردبیل اشاره کرد.

مزین به برگزاری دو جشنواره در این یک سال اشاره کرد و گفت: فراخوان بین‌المللی شعر ترکی «اوره‌ک‌لر سرداری» به مناسبت سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی با حضور شاعران ترک‌زبان داخل و خارج از کشور در روز شنبه ۱۱ دی ماه ۱۴۰۰ در سالن ولایت اردبیل برگزار شد. جشنواره شعر «شهر خدا» نیز با مشارکت حوزه هنری استان و دیگر ارگان‌های فرهنگی استان به مناسبت آزادسازی خرمشهر در ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۱ در فرهنگسرای بانوان برگزار شد.

این مسئول اضافه کرد: برگزاری کارگاه‌ شعر آیینی در روزهای سه‌شنبه هر دو هفته یکبار و باشگاه داستان نیز هر هفته دوشنبه‌ها و همچنین برگزاری ۶ محفل طنز «سارماشیق» از دیگر برنامه‌های ثابت این واحد در طول این یک سال است.

قاسم مزین در پایان به برنامه‌های پخش شده در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: در این مدت شعرهای مناجات، اشعار قدس، «عزا نغمه‌سی» به مناسبت ایام شهادت امام حسین(ع)، «وحدت نغمه‌سی» به مناسبت هفته وحدت و «حماسه نغمه‌سی» به مناسبت هفته دفاع مقدس در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی حوزه هنری استان پخش شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند