برگزاری سلسله نشست‌های «عصر پایداری» به همت حوزه هنری خوزستان

03:000

به همت واحد ادبیات پایداری حوزه هنری خوزستان، سلسله نشست‌های «عصر پایداری» با حضور نویسندگان و فعالان این حوزه و با هدف انتقال تجربیات به نسل جدید برگزار می‌شود.


به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، علی هاجری کارشناس تاریخ شفاهی و ادبیات پایداری حوزه هنری خوزستان در اهواز با اشاره اقدامات واحد ادبیات پایداری حوزه هنری خوزستان در اهواز اظهار کرد: در دو سه ماه اخیر جلساتی را دوستان مطلع، نویسندگان پیشکسوت و مجموعه‌های مردمی تاریخ شفاهی برگزار و در این نشست‌ها به وضعیت موجود تاریخ شفاهی شامل خلأها، اقدامات و خدماتی که انجام شده پرداختیم.

وی با بیان اینکه در این نشست‌ها سه برنامه کلان برنامه‌ریزی شد که شامل رویدادهای ادبیات پایداری، آموزش و تولیدات است افزود: در بحث رویدادها چند برنامه داریم که یکی از آنها جلسات انتقال تجربه نویسندگان حوزه ادبیات پایداری تحت عنوان «عصر پایداری» است.

وی با بیان اینکه در این نشست‌ها نویسندگان ادبیات پایداری تجربیات خود را در سال‌های فعالیت خود در اختیار نسل جدید قرار می‌دهند اضافه کرد: این نشست‌ها هر دو هفته یک بار برگزار می‌شود و در هفته جاری نیز با حضور «غلامرضا جهانی مقدم» محقق و نویسنده کتاب‌های «پشت دروازه شهر» و «ستاد گردان» در اهواز برگزار شد.

هاجری با اشاره به اینکه همچنین هر دوهفته یکبار در روزهای چهارشنبه نیز پخش فیلم‌های پایداری را داریم که بیشتر فیلم‌ها مستند هستند تصریح کرد: هدف این است که علاقه‌مندان به حوزه ادبیات پایداری فیلم‌ها را ببینند و از خروجی آنها بتوانند سوژه‌هایی برای تاریخ شفاهی پیدا کنند.

وی عنوان کرد: همچنین از کارگردانانی که در این حوزه فعالیت و تولیداتی دارند دعوت می‌کنیم که در جلسات ما حضور یابند که اگر بخواهند در این ژانر فعالیت داشته باشند، ما اطلاعات تاریخ شفاهی را در اختیارشان قرار دهیم تا آن را به فیلم‌های مستند تبدیل کنند.

کارشناس تاریخ شفاهی و ادبیات پایداری حوزه هنری خوزستان در اهواز با بیان اینکه هر دو هفته یک بار هم نقد کتاب‌هایی را داریم که طی ۱۰ سال اخیر در حوزه ادبیات پایداری در استان کار شده اذعان کرد: در این جلسات با حضور نویسندگان و منتقدان، ایرادات و نقاط قوت و ضعف کتاب بررسی می‌شود تا انتقال تجربه‌ای برای کسانی باشد که می‌خواهند در این حوزه کار کنند.

وی با اشاره به فعالیت آموزشی این حوزه بیان کرد: در این راستا دوره‌های مقدماتی و تخصصی را داریم که دوره‌های مقدماتی اکثرا در شهرستان‌ها برگزار می‌شوند تا هم علاقه‌مندان به این حوزه را شناسایی کنیم و هم با آموزش‌هایی که ارائه می‌شود، تاریخ شفاهی شهر خود را انجام دهند و ما هم در بحث رصد، سوژه و تاریخ شهر آنها را حمایت می‌کنیم که خروجی خوبی داشته باشند.

هاجری خاطر نشان کرد: در حوزه تولید نیز در حال رصد و جمع‌آوری سوژه‌های روی زمین مانده هستیم تا با کمک نیروهایی که آموزش داده‌ایم و نویسندگان این حوزه، سوژه‌هایی را دنبال کنیم که قبلا به آنها پرداخته نشده است؛ با این کار از موازی کاری جلوگیری می‌شود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: با این رویدادها برای تقویت و توانمندسازی بچه‌های جدید، با آموزش‌هایی که می‌دهیم برای شناسایی نیروهای مستعد و علاقه‌مند و با تولیدات خود در نهایت ادبیات پایداری خوزستان که پایتخت دفاع مقدس است را به جایگاه خوبی برسانیم.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند