آلبوم موسیقی عرفانی «ذکر و دف» رونمایی شد/ بازدید نماینده ولی‌فقیه در کردستان از پردیس سینمایی بهمن سنندج

07:000

رئیس حوزه هنری استان کردستان در آیین رونمایی از آلبوم موسیقی عرفانی «ذکر و دف» گفت: بر این باوریم که هیچ برنامه‌ریزی در استان بدون پشتوانه فرهنگی و هنری به سرانجام نمی‌رسد و یا به‌صورت کامل اجرایی نمی‌شود.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان، ظهر امروز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه، در آیین رونمایی از آلبوم موسیقی عرفانی «ذکر و دف» که با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان و جمعی از مدیران و هنرمندان در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج برگزار شد، با تبریک فرارسیدن عید سعید فطر و گرامیداشت ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۸۸ سالروز سفر تاریخی مقام معظم رهبری به استان کردستان، گفت: معظم‌له در این سفر پرخیر و برکت، از استان کردستان به‌عنوان استان هنر و فرهنگ نام بردند و این عنوان، کلیدواژه مسئولین استانی و کشوری قرار گرفت.

وی با اشاره به نگاه‌های پیش از سفر رهبر انقلاب به استان کردستان به‌عنوان یک استان امنیتی گفت: در طول ۱۲ سال گذشته شاهد اتفاقات بسیار ارزشمندی از نظر توسعه‌ای در استان بوده‌ایم که حاصل تغییر نگاه مسئولین از نگاه امنیتی به نگاه فرهنگی بوده است.

مرادی ادامه داد: بر این باوریم که هیچ برنامه‌ریزی در استان بدون پشتوانه فرهنگی و هنری به سرانجام نمی‌رسد و یا به‌صورت کامل اجرایی نمی‌شود.

وی به بخش دیگری از دستاوردهای سفر رهبر انقلاب به استان اشاره کرد و گفت: تقویت وحدت مسلمین (شیعه و سنی) و تبیین دیدگاه وحدتی نظام اسلامی با مزدور خواندن هر کسی که ندای تفرقه بین مسلمین را سر می‌دهد چه شیعه و سنی که بازتاب بین‌المللی پیدا کرد دستاورد بزرگ سیاسی دیگری بود که تقویت برادری و اخوت مسلمانان جهان را فراهم کرد.

وی تمامی اقدامات صورت گرفته در چند سال اخیر را حاصل و دستاورد سفر رهبر انقلاب عنوان کرد و گفت: هم اکنون پروژه‌های بسیاری در بخش‌های مختلف در استان در حال انجام است که در بخش زیرساخت‌های فرهنگی و هنری، افزایش ۹ سالن سینمایی و دو برابر شدن میانگین صندلی سینمایی در استان نسبت به میانگین کشوری بخشی از آن است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان به مجموعه پردیس سینمایی بهمن سنندج اشاره کرد و گفت: این مجموعه در غرب کشور از نظر فضا و امکانات پیش‌بینی شده بی‌نظیر است، که تمامی آن حاصل توجه مسئولین استان به مقوله فرهنگ و هنر است.

وی با تقدیر از استاندار کردستان و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در حمایت از پروژه‌های فرهنگی و هنری گفت: جای قدردانی دارد که نماینده معزز ولی‌فقیه حجت‌الاسلام پورذهبی، در اولین بازدید استانی خود، بازدید از پروژه پردیس سینمایی سقز را در دستور کار قرار دادند و همین نگاه سبب شد تا این پروژه مهم در کمترین زمان ممکن با پیشرفت ۹۵ درصدی، ان‌شاءا… تا یکماه آینده به بهره‌برداری برسد.

مرادی در ادامه به آلبوم موسیقی عرفانی «ذکر و دف» اشاره کرد و گفت: کردستان مهد تمدن، آواها و نواها و قطب موسیقی عرفانی و خانقاهی است.

وی با اشاره به اینکه سنندج پایتخت دف جهان و شهر مناره‌ها و مساجد است، عنوان کرد: خلیفه میرزا آغه غوثی و فرزندانشان در معرفی این بخش از فرهنگ و هنر کردستان با حضور در اقصی نقاط جهان و اجرای برنامه‌های عرفانی و ذکر اوصاف حضرت رسول اکرم (ص) و ائمه اطهار (علیهم السلام ) نقش ارزنده‌ای را ایفاء کردند.

وی با قدردانی از تلاش‌های زنده‌یادان خلیفه میرزا آغه غوثی، خلیفه عبدالصمد عندلیبی، خلیفه کریم صفوتی و دیگر بزرگان عرصه دف و دف‌نوازی گفت: رهبر معظم انقلاب در میدان آزادی سنندج به طریقت قادریه و نقشبندیه اشاره فرمودند و تقویت این طریقت‌های عرفانی را در تقابل با وهابی و سلفی‌گری عنوان کردند.

رئیس حوزه هنری استان کردستان به جایگاه دف در نزد مردم کردستان اشاره کرد و گفت: روح عارفانه و عاشقانه این دیار با دف به روح حضرت رسول اکرم (ص) پیوند خورده است.

مرادی به برنامه‌های برگزار شده حوزه هنری در این خصوص اشاره کرد و گفت: اجرای گروه ۱۰۰۰ دف برای اولین بار در جهان، برگزاری ۹ دوره جشنواره بین‌المللی «دف، نوای رحمت»، برگزاری یادواره سید بهاءالدین شمس قریشی به عنوان محوری‌ترین برنامه هفنه وحدت در استان، بخشی از برنامه‌هایی است که سالیانه در حوزه هنری برنامه‌ریزی و اجرایی می‌شود.

وی تولید را محوری‌ترین برنامه حوزه هنری عنوان کرد و گفت: در کنار توجه به تقویت زیرساخت‌ها و توزیع عادلانه منابع در شهرستان‌های استان و ساخت مجموعه‌های فرهنگی و هنری در بخش نرم‌افزاری و تولید آثار هنری، فعالیت گسترده‌ای را داشته‌ایم که آلبوم «ذکر و دف» بخشی از آن محسوب می‌شود.

پردیس سینمایی بهمن سنندج معیاری کامل برای نشان دادن خدمات نظام به فرهنگ و هنر استان است

همچنین حجت‌الاسلام پورذهبی با حضور در پردیس سینمایی بهمن سنندج و بازدید از این مجموعه، در آیین رونمایی از آلبوم موسیقی عرفانی «ذکر و دف» حضور پیدا کردند.

وی در سخنانی با تقدیر و تشکر از رئیس حوزه هنری استان کردستان گفت: مجموعه‌ای که بنده امروز مشاهده کردم بحمدا… یک مجموعه آبرومند، فاخر و بسیار شایسته‌ای است که قابلیت‌های لازم الگو قرارگرفتن در سایر نقاط کشور را دارد.

پورذهبی گفت: سالن‌های متفاوت با کاربری‌های مختلف، استودیو صدا و دوبله، گالری، سینمای کودک، سالن کنفرانس، کتابخانه تخصصی هنر، کافی‌شاپ، نمازخانه، کلاس‌های آموزشی، خانه کارتون و کاریکاتور و جذابیت‌های بصری به‌کار گرفته شده در معماری ساختمان، توجه هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‌کند.

نماینده ولی‌فقیه در کردستان ادامه داد: انسان گاهی به جاهایی برای بازدید مراجعه می‌کند، می‌بیند که در آن مکان هزینه شده است، اما جذابیت ندارد و کار به نحو احسن انجام نگرفته است. اما در این مجموعه از منابع به نحو احسن و اکمل استفاده شده که نشان از مدیریت خوب جناب مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان و تلاش همکاران حوزه هنری است.

پورذهبی این مکان را نمونه‌ای بسیار خوب برای نشان دادن خدمات نظام عنوان کرد و گفت: آنچه که در کنار توجه صورت گرفته به استفاده درست از منابع باید به آن هم اشاره کرد، انجام آن در سخت‌ترین شرایط تحریم و مشکلات کشور است.

وی حوزه هنری را از رویش‌های بسیار خوب انقلاب نام برد و افزود: مهم‌ترین چیزی که می‌تواند یک مطلب را ثابت کند، وجود آن چیز است و همین فضا و مدیریت جهادی و انقلابی حاکم بر آن مؤید این مطلب است.

وی به دیگر کارهای حوزه هنری اشاره کرد و گفت: اواخر شهریور در اولین سفری که به شهرستان‌های استان داشتم، در سقز از پردیس سینمایی در حال ساخت توسط حوزه هنری بازدید کردم و امروز با دیدن تصاویر به‌روز شده این سینما با پیشرفت ۹۵ درصدی که ان‌شاءا… در یکماه آینده به بهره‌برداری می رسد، شاهد همین اتفاقات خوب هستیم و نشان از دغدغه‌مندی مسئولین حوزه هنری است.

نماینده ولی‌فقیه در استان در ادامه به وضعیت امروز جهان اسلام اشاره کرد و گفت: در این موقعیت باید برای ارائه مطالب دینی و نشان دادن شایستگی‌های آرمان‌های نظام و انقلاب از جذابیت‌ها استفاده کنیم.

وی هنر را یکی از جذابیت‌های مهم عنوان کرد و افزود: زمانی در مشهد مقدس در یک جلسه‌ای خواستیم زیبایی‌های دین را بر شماریم، آن هم با این محدودیت‌های ظاهری، روزه گرفتن، نماز سر وقت خواندن، گناه نکردن و … .

وی ادامه داد: در زمان حضرت رسول اکرم (ص) پیامبر نه پول داشت، نه قدرت و نه ابزار امروزی هنر و …، اما ایشان با قدرت جذابیت رفتاری و عملی خود توانستند در دل‌ها رسوخ کنند و پیام وحی را منتقل کنند.

وی به قرائت زیبای قاری برنامه اشاره کرد و گفت: صوت و لحن زیبای این قاری جوان برگرفته از لحن و صوت مصطفی اسماعیل که به زیبایی سوره بلد را قرائت کردند دل هر شنونده‌ای را جذب خود می‌کند و این زیبایی و هنر قرآن است.

پورذهبی با اشاره به دوران کرونا و محدودیت‌های آن افزود: این دوران به‌زودی همچون دیگر دوره‌های سخت در طول دوران تاریخی به پایان می‌رسد و باید تلاش کنیم از این دوران رخوت برای دوره بعد از آن برنامه‌ریزی داشته باشیم و از همین الان برای آن زمان مسیر مشخص جهت پاسخگویی به نیازهای جامعه را آماده کنیم.

وی به آلبوم «ذکر و دف» نیز اشاره کرد و گفت: زمانی که هنر در خدمت ترویج مفاهیم دینی و عرفانی باشد، در قالب‌های مختلف آن مانند شعر، نقاشی، خوش‌نویسی، موسیقی، فیلم، عکس، نمایش و .. باید مورد استفاده و حمایت قرار گیرد.

در این مراسم ضمن اهدای لوح تقدیر به عوامل تولید آلبوم «ذکر و دف» از این آلبوم رونمایی به‌عمل آمد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند