۱۴۲ اثر از دانشنامه استان همدان در مراحل مختلف تولید

02:000

رئیس حوزه هنری استان همدان از تولید ۱۴۲ اثر از دانشنامه فرهنگ، تمدن و مشاهیر استان خبر داد و گفت: این آثار شامل کتاب، فیلم مستند و آلبوم موسیقی است که از سوی نویسندگان، محققان و هنرمندان این دیار در حال آماده‌سازی است و به مرور منتشر خواهند شد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، سید محمدباقر حسینی اظهار داشت: مجموعه دانشنامه همدان شامل بیش از ۳۰۰ جلد کتاب و تعداد زیادی محصولات است که در ۲ بخش اصلی و پیوست دسته‌بندی شده است.

وی اضافه کرد: مشاهیر، شهرها، روستاها، فضاها و اماکن، خوراک و پوشاک، آداب و رسوم، هنرهای صناعی، اصطلاحات عامیانه در بخش اصلی و محصولات فیلم، آلبوم موسیقی، عکس و مجموعه آثار هنرمندان در قالب کتاب‌های ضمیمه، نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای، آثار و نسخ خطی و ترجمه و تلخیص در بخش پیوست گنجانده شده است.

رئیس حوزه هنری استان همدان گفت: تاکنون ۱۴۲ اثر شامل ۱۲۸ کتاب و ۱۴ اثر هنری در مراحل مختلف تولید است که تا پایان سال ۹۹ تعداد ۳۵ اثر شامل ۲۷ کتاب، پنج آلبوم موسیقی و سه فیلم مستند از این مجموعه ارزشمند منتشر شده است.

حسینی خاطرنشان کرد: «قلندر نقاش»، «قهوه‌خانه‌ها در همدان»، «در روشنای دانش»، «خانه اربابی بهاالملک»، «شیرسنگی همدان» و«فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدانی» نمونه‌ای از آثار مکتوب و «گوزل داغلار»، «هونیا»، «سِیلی نَکِردی» و «هِمِدان»، نمونه‌هایی از آلبوم‌های موسیقی و «روزهای خاکستری»، «لانه خرگوش» و «سید جواد» از فیلم‌های مستند منتشرشده هستند.

به گفته رئیس حوزه هنری استان همدان در سال جاری انتشار ۶۰ اثر تولید شده را در برنامه داریم که در صورت تخصیص اعتبار این امر محقق خواهد شد.

وی یادآوری کرد: دانشنامه مجموعه ‌ای کامل برای شناخت و معرفی پیشینه فرهنگی و تاریخی استان همدان است که سه دوره زمانی قبل از اسلام، دوران اسلامی و دوران معاصر، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را در بر می‌گیرد.

کار گردآوری دانشنامه از سال ۹۲ به همت حوزه هنری همدان آغاز شده و در حدود پنجاه نفر از نویسندگان، پژوهشگران و اساتید دانشگاه که بیشترشان بومی این منطقه هستند، به فراخور استعداد و تخصص در تهیه و تدوین این کار پژوهشی سهیم شده‌اند.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند