یامین‌پور: مأموریت حوزه هنری تربیت سربازانی برای جهاد اکبر و اصغر است

03:140

وحید یامین‌پور مدیر پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری با حضور در نخستین روز از نشست سه روزه رؤسای مراکز استانی حوزه هنری گفت: هنرمند پایین‌تر از حکیم و فیلسوف نیست، چرا که هنرمند حقایق را با شفافیت بیشتری دریافت و در قالب هنر عرضه می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، وحید یامین‌پور مدیر پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری در نخستین روز از سی‌ونهمین نشست رؤسای مراکز استانی حوزه هنری که این روزها در فرهنگسرای شهدای انقلاب اسلامی در حال برگزاری است، گفت: آینده کلی پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، تولید ادبیات علمی در حوزه اندیشه فرهنگ و هنر متناسب با نیازهای روز انقلاب اسلامی است.

وی افزود: هنر پاک از نظر امام خمینی(ره)، هنر مبارزه‌جو است. عظمت این موضوع را می‌توان در پیام تاریخی امام به هنرمندان و شهدا یافت، چرا که خطی که امام برای هنر ترسیم می‌کند، کاملاً بر فهم سنت شیعی هنری ایران تطبیق دارد.

یامین‌پور ادامه داد: مرحوم شهید آوینی مقاله‌ای دارد که در تفسیر پیام امام به هنرمندان و شهدا با عنوان «منشور تجدید اهل هنر» نوشته شده است. مقاله مذکور در نخستین شماره مجله سوره حوزه هنری هم آمده است. این مقاله می‌تواند سند حوزه هنری انقلاب اسلامی باشد. شهید آوینی در این مقاله می‌گوید که آیا پیام امام به هنر به معنای هنر سیاسی سفارشی نیست؟ آوینی در این مقاله از این دفاع می‌کند که حقیقت ذاتی و شرافت هنر از راه همین پیام امام تضمین می‌شود و هنری که مبارزه‌جو نباشد اصلاً هنر نیست.

مدیر پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری عنوان کرد: آوینی در این مقاله نسبت هنر با زیبایی را چنین بیان می‌کند که هنر متکفل زیبایی است و باید زیبایی را به تصویر بکشد. امر زیبا و زیبایی مطلق در انسان کامل متجلی می‌شود. انسان کامل هم در عرصه مبارزه به ظهور می‌رسد. حال اینکه این مبارزه را چه جهاد اکبر و یا چه جهاد اصغر تلقی کنید، فرقی ندارد. به هر حال هنر انقلاب اسلامی و هنر متعالی به یکی از این دو کار می‌پردازد. هنر انقلاب به انسان کاملی می‌پردازد که یا در عرصه جهاد اکبر است و یا در عرصه اصغر مبارزه می‌کند. اینجاست که زیبایی متجلی می‌شود و نقطه اوج این مسیر هم به دفاع مقدس و شهدا ختم می‌شود که در آن پیام تاریخی امام هم شهدا به عنوان هنرمندان واقعی و اصلی معرفی می‌شوند.

وی گفت: امام در پیام خود زلف هنر را به زلف عرفان هم گره می‌زند. امام در این بخش از پیام خود ظرافت و دقت بسیاری را به کار گرفته است، چرا که کلمه به کلمه این متن با دقت کنار هم چیده شده است.

یامین‌پور اظهار داشت: هنرمند پایین‌تر از حکیم و فیلسوف نیست، چرا که هنرمند حقایق را با شفافیت بیشتری دریافت و در قالب هنر عرضه می‌کند. امام هم در این سند به همین موضوع اشاره دارد. هنر، متکفل تربیت مردم از مسیر تلقی زیبایی مطلق است.

وی تأکید کرد: مأموریت حوزه هنری تربیت مخاطبین خود به عنوان سربازانی برای جهاد اکبر و اصغر است. مأموریت اصلی پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی تخاطب با هنرمندانی است که می‌خواهند در ساحت هنر کار نظری یا عملی بکنند.

مدیر پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری با اشاره به تأسیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی که ابتدا به همت شهید آوینی با عنوان دفتر مطالعات هنر دینی تشکیل شد، گفت: آوینی در تولید ادبیات انتقادی فعالیت‌های مهمی انجام داد، آنچنان که بعد از شهید آوینی گویا همه ما به زبان آن حرف هنری می‌زنیم.

یامین‌پور در پایان به معرفی پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی و دستاوردهای آن طی سال گذشته پرداخت.

شایان ذكر است، سی‌ونهمین نشست سراسری رؤسای مراكز استانی حوزه هنری انقلاب اسلامی با شعار «هنر انقلابی؛ پیشران گام دوم» ۱۲ تا ۱۴ اسفندماه در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند