یامین‌پور: با ابزار هنر می‌توان دشوارترین مفاهیم را آموزش داد

03:0060

وحید یامین‌پور رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی گفت: هنرمند معلمی است که در تأثیرگذاری او هیچ شک و تردیدی نیست، هنر اگر درست با قلب مخاطب بتواند ارتباط برقرار کند، تأثیرگذاری آن قطعی خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در نشست فعالین فرهنگی جهادی اجتماعی شهرستان بشرویه خراسان جنوبی که روز شنبه یکم خردادماه و با حضور میثم مرادی‌بیناباج معاون راهبری استان‌های حوزه هنری، وحید یامین‌پور رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، محمد قاسمی‌پور مدیر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استان‌های حوزه هنری و مسئولین و مدیران استانی برگزار شد، از دو اثر فاخر «مستند نسترن خسروی» زندگی و خاطرات شهیده نسترن خسروی از شهدای ترور کشور به کارگردانی سعید فوداجی و همچنین نماهنگ «خروش» با موضوع عدالت اجتماعی به کارگردانی محمد براتی با اجرای گروه سرود «رهپویان احلا من العسل» که توسط حوزه هنری استان خراسان جنوبی تولید شده است، رونمایی به عمل آمد.

در حاشیه این نشست وحید یامین‌پور رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی گفت: هنر خانه‌اش قلب و جان انسان‌هاست و آن چیزی که باید از آن مراقبت کرد آن جوشش و خروش و انگیزه است که از جان جوانان هنرمند می‌جوشد.

وی بیان کرد: هنر سطح متعالی و بلندمرتبه تأثیرگذاری است. هنرمند معلمی است که در تأثیرگذاری او هیچ شک و تردیدی نیست، هنر اگر درست با قلب مخاطب بتواند ارتباط برقرار کند، تأثیرگذاری آن قطعی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: اینکه کسی موفق شود حق را زیبا به مردم معرفی بکند و غیرت دینی را در جان مردم بنشاند و مردم را شیفته حق کند این فقط از دست هنر برمی آید، هنر مربی اصلی جامعه است.

یامین‌پور با اشاره به اینکه آثار هنری هیچ محدودیت زمانی برای تأثیرگذاری ندارند، بیان داشت: با ابزار هنر می‌توان دشوارترین مفاهیم را آموزش داد. هنر زبانی است که نژاد و قوم نمی‌شناسد و مخاطب آن بشریت و انسانیت است.

وی به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص هنر اشاره کرد و گفت: مفاهیم متعالی جبهه حق، باید به زبان هنر در بیاید. این طور هنری، باقی خواهد ماند. هنرمندان از این جهت که قلب و تخیل مردم را نسبت به آینده می‌سازند، معلمان و سازندگان آینده کشور هستند.

رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، افزود: هنر خانه‌اش قلب و جان انسان‌هاست ما اگر ده‌ها وزارت فرهنگ و ارشاد و حوزه هنری داشته باشیم ولی انسان هنرمند نداشته باشیم همه اینها جز خشت و تیرچه آهن نخواهد بود و خروجی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: آن چیزی که باید از آن مراقبت کرد آن جوشش و خروش و انگیزه است که از جان جوانان هنرمند می‌جوشد و تبدیل به یک اثر هنری می شود و البته این راه‌ها نیاز به یک مرشد هم دارد.

وحید یامین‌پور بر مسئله تربیت و آموزش در زمینه هنر تأکید ویژه‌ای کرد و گفت: تربیت و آموزش باید جدی گرفته شود و اگر حتی نیاز هم بود می‌بایست برای این کار هنرمندان هجرت کنند.

وی به افتتاح اولین دفتر هنر مردمی در شهرستان بشرویه اشاره کرد و اظهار داشت: جوانان این شهر که نه انقلاب و نه دفاع مقدس را دیدند آنچنان از دفاع مقدس می‌گویند و آنچنان نسبت به مفاهیم انقلاب اسلامی هیجان دارند که باید در مقابل جوش و خروش انقلابی‌شان سر تعظیم فرود آورد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند