گذر و درنگ در معماری ایران؛
یاسوج مقصد سومین گذر و درنگ در معماری ایران

01:030

مرکز معماری اسلامی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، سومین رویداد« گذر و درنگ در معماری ایران» را در استان کهگیلویه و بویراحمد و روستاهای اطراف شهرستان یاسوج برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، سلسه رویدادهای « گذر و درنگ در معماری ایران» به منظور آشنایی نزدیک معماران و علاقه مندان به معماری اصیل ایرانی- اسلامی و جهت ترویج و احیاء هنر و معماری سنتی و شناخت معماری بومی شهرهای مختلف ایران از سوی این مرکز برگزار می شود در سومین رویداد خود میهمان هنرجویان در استان کهگیلویه و بویراحمد بود.

در این رویداد ۳۰ هنرجو در قالب یک بازدید علمی-آموزشی ۴ روزه، به روستاهای اطراف شهرستان یاسوج سفر کرده و از نزدیک با زندگی و فرهنگ عشایر زاگرس نشین آشنا شدند.

همچنین هنرجویان در کلاس های آموزشی چون نی چیت بافی، کتیبه گلیم و کتیبه نویسی به خط کوفی شرکت کردند.

علاوه بر این شرکت کنندگان در ۴ روز اقامت خود در روستاهای اطراف یاسوج توانستند در آیین موسیقیایی نی چوپان و مقام های آن، شاهنامه خوانی، برپایی سیاه چادر، قوم نگاری و درس های از معماری عشایری شرکت کنند.

از دیگر برنامه های این رویداد می توان به بازدید از غار ده شیخ اشاره کرد که غاری است با قدمت ۱۳۵ میلیون ساله که دارای قندیل های بسیار زیبای طبیعی بوده که برای ساخت هر ۲ سانت از آن ها ۱۰۰ سال زمان لازم است.

لازم به ذکر است دو رویداد گذشته «گذر و درنگ در معماری ایران» مرکز معماری در استان های یزد و فارس برگزار شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند