یادمان شهدای سیرانبند بانه میزبان شاعران انقلابی کردستان برگزار شد

03:000

با همکاری و مشارکت حوزه هنری استان کردستان و همزمان با ایام آزاد سازی خرمشهر و با حضور هنرمندان و شعرای انقلابی، محفل شعر و ادب مقاومت و پایداری در یادمان شهدای گمنام سیرانبند بانه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان در حاشیه این مراسم که پنج شنبه ۵ خرداد برگزار شد، گفت: فتح خرمشهر به عنوان سرآغاز پیروزی های رزمندگان انقلاب اسلامی در دوران جنگ تحمیلی و شکست تمامی توطئه ها بر علیه ملت ایران بود.

وی خرمشهر را نماد مقاومت عنوان کرد و گفت: شهر خرمشهر ۵۷۸ روز در اشغال رژیم بعثی قرار داشت که در نهایت درعملیات ۲۵ روزه بیت المقدس در ۴ مرحله این شهر که نماد سرافرازی و پایداری ملت ایران از طرف مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نامیده شد، آزاد و پرچم جمهوری اسلامی ایران بر فراز مسجد جامع این شهر برافراشته شد.

مرادی ضمن تأکید بر ضرورت گرامیداشت این روز مهم ملی تصریح کرد: در کنار فراهم سازی زمینه بازگویی خاطرات این دوران از تاریخ سرافرازی ملت ایران، استفاده از زبان هنر می تواند در انتقال این واقعیت ها به نسل های جدید بسیار مهم باشد که این محفل ادبی که با همکاری و مشارکت حوزه هنری، سپاه بیت المقدس استان، سازمان بسیج هنرمندان و اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار شده است  و در آن شاعرانی از کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی سروده های خود را با الهام از رشادت های صورت گرفته در یک محفل ادبی قرائت کردندو

سرهنگ شیخ جعفری در این محفل ادبی اظهار کرد: عملیات بیت المقدس یک عملیات غرورآفرین بود که با انجام آن به دنیا نشان دادیم که انقلاب ما با خون به دست آمده و یک وجب از خاک خود را به دشمن نخواهیم داد.

وی افزود: در دوران هشت سال دفاع مقدس، جبهه استکبار در برابر ملت ایران ایستاده بود و رزمندگان ما با ایمان به خدا خرمشهر را از دست بعثی های تا دندان مسلح آزاد کردیم.

شیخ جعفری خاطرنشان کرد: الان به جایی رسیده‌ایم که هر جا استکبار جهانی وارد می‌شود به ایرانیان برخورد می‌کند و در جنگ اقتصادی هم پیروز خواهیم شد.

علی عباس داودنیا رئیس سازمان بسیج هنرمندان استان کردستان نیز در این مراسم اظهار کرد: سازمان بسیج هنرمندان استان کردستان با همکاری سپاه شهرستان بانه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان و حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان این محفل ادبی را به منظور گرامیداشت نام و یاد شهدای آزاد سازی خرمشهر در جوار یادمان شهدای گمنام سیرانبند بانه برگزار کرد.

وی افزود: زبان هنر ماندگارترین ابزار برای انتقال مفاهیم و ارزش‌های انقلاب اسلامی و فرهنگ شهید و شهادت است لذا از هنرمندان خواستاریم که با تولید آثار ماندگار در راستای زنده نگه داشتن نام و یاد شهدا تلاش نمایند.

داودنیا خاطرنشان کرد: بسیج هنرمندان استان کردستان هر ساله چندین کاروان هنری را به مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس اعزام می‌کند و امروز نیز شاهد حضور کاروان هنرمندان بسیجی ناحیه مقاومت بسیج سپاه سنندج در یادمان شهدای گمنام سیرانبند بانه هستیم.

در ادامه این مراسم شعرای انقلابی از استان‌های آذربایجان غربی، کرمانشاه و کردستان اشعاری را به لهجه‌های سورانی، اردلانی، کلهری و گروسی درباره حماسه آزادسازی خرمشهر و شهدای انقلاب اسلامی سرودند.

تجدید میثاق با شهدای گمنام سیرانبند بانه و تجلیل از شعرای انقلابی پایان بخش این محفل ادبی و فرهنگی بود.

شهرستان مرزی بانه  با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند