یادداشتی بر مجموعه شعر «عید در تبعید»

02:290

کتاب «عید در تبعید» سروده علیرضا رجبعلی‌زاده کاشانی، توسط انتشارات سوره مهر در سال ۱۳۹۹ در ۹۲ صفحه به چاپ رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری- یادداشتی از سودابه مهیجی؛

مطالعه مجموعه شعر «عید در تبعید» سروده علیرضا رجبعلی‌زاده برای غرق شدن در اندیشه‌های بغرنج زیبا گزینه بسیار مناسبی ا‌ست. این کتاب ترکیب متناقض‌گونی از عواطف ظریف و موشکافانه، و خرد بلندپروازانه است. پیوند جمال و جلال است و حاصل قرابت بسزای شاعر با ادبیات کهن این مرز و بوم و معیارهای دقیق و درست زیبایی‌شناسی.

طبع شاعر از چنان حس و حساسیتی برخوردار است که در توصیف مفاهیمِ به دور از عینیت، تصاویری بس زیبا و روح‌انگیز خلق می‌‌کند همچون تشبیه و توصیف درباره پیری، تنهایی، صبر، سرنوشت، خلقت ‌و در عین حال پیرامون سوژه‌های ارزشمندی که برای سخن گفتن برمی‌‌گزیند مثل بیدادگری روزگار یا تلخکامی‌‌های انسان بی‌پناه جدای از وجهه عاطفی، تأمل‌برانگیز و فکرت‌آموز سخن می‌گوید و خواننده را غرق در اندیشیدن می‌‌کند، آن‌سان که گاه حتی برای ره‌یافتن به مقصود وی برخی از ابیات و سطور باید بارها خوانده شوند. که یعنی در این کتاب و اشعارش عاطفه و خرد دوش‌به‌دوش هم سیر‌و‌سلوک می‌‌کنند  و هر یک دیگری را سرشارتر می‌سازد.

«عید در تبعید» پر است از پیچیدگی‌های زبانی، تصویری و فکری.

شاعر به‌راحتی سر تسلیم در برابر واژگان معمول فرو نمی‌‌آورد یا تصاویر دست‌فرسوده را برای سرودن انتخاب نمی‌‌کند، زیرا تفکرات وی در افقی دورتر از عرصه فکر عموم پرسه می‌‌زند. از کنار هیچ واژه و معنایی سرسری نمی‌‌‌گذرد، حتی تداعی‌ها و خطورات ذهنی را کاملاً زیر نظر دارد اما زلال سخن را نه از برکه‌های پیش رو که از چشمه‌های بکر بالادست، جرعه برمی‌‌دارد. لذا چنین است که در میان اشعار کتاب  مثلاً سروده‌هایی هست بر اساس داستان حسنک وزیر که در تاریخ بیهقی آمده. البته این اشعار هر یک از زاویه‌ای جدید و متفاوت به قصه پرداخته‌اند. در نیمه دیگر کتاب نیز تعدادی شعر، همگی تحت عنوان طوطی‌نامه، گریز‌ها و اشارات محوی به داستان طوطی و بازرگان مثنوی معنوی دارند اما راوی رنج‌ها، حسرت‌ها و دغدغه‌های شگرف خودِ شاعرند.

با توجه به آنچه گفته شد آسان می‌‌توان دریافت کتاب «عید در تبعید» مخاطبان خاص و خود را از میان قشر ویژه‌ای دستچین خواهد کرد. یعنی کسانی که در شعر به‌دنبال احساسات و هیجان زودگذر، حرف‌های ظاهراً دلربا اما تنک‌مایه نیستند، بلکه برای جستن جهانی والاتر، زیبایی دیرآشنا و معانی گریزپا به سراغ شعر و ادبیات و هنر می‌‌روند.

علیرضا رجبعلی‌زاده شاعر جوان اما پیراندیش کاشانی سراینده مجموعه شعر «عید در تبعید» پیش از این نیز در سه کتاب دیگر خود سیره متشخص خویش را در شعر نمایان ساخته و مخاطبان را به حد کافی شگفت‌زده کرده بود.

این بار هم با اشعار کتاب «عید در تبعید» حیرت ویژه‌ای در انتظار خوانندگان است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند