هفته هنر انقلاب/۲۶
گلزار راغب: طی دو دهه گام‌های بلندی در خاطره‌نویسی دفاع مقدس برداشته شد

02:000

کیانوش گلزار راغب، نویسنده پیشکسوت دفاع مقدس گفت: گونه خاطره نویسی در ادبیات مقاومت و دفاع مقدس از اواخر دهه ۸۰ با مخاطبان گسترده و فراگیر گام‌های جدی برداشته است.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری به نقل از خبرگزاری مهر، کیانوش گلزار راغب، نویسنده دفاع مقدس و رمان‌ها و خاطرات انقلابی و جنگی که شام سه‌شنبه ۲۳ فروردین در هفتمین هفته هنر انقلاب حوزه هنری مورد تقدیر قرار گرفت، درباره مکتب هنر انقلاب و وضعیت آن گفت: در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب تاکنون در حوزه ادبیات دفاع مقدس، مقاومت و پایداری قدم‌های خوبی به حمدالله برداشته شده است. این در حالی است که ما الگویی برای این ماجرا نداشته‌ایم و نویسندگان ما با آزمون و خطا در ابتدا امر خاطره نویسی و ثبت وقایع جنگ را شروع کردند. همچنین در ابتدا دانشکده‌ای نداشتیم و آموزشی ندیده بودیم که چطور خاطرات رو ثبت کنیم.

وی درباره ملاحظات گونه خاطره نویسی در ادبیات افزود: خاطره نویسی چند بعد دارد و باید هنگام نگارش آن این ابعاد را در نظر داشت. بخشی از آن از دل تاریخ می‌آید. بخشی دیگر مربوط به ادبیات و دیگر فضای نگارش هنرمندانه و ویژگی‌های نثر ادبی است و با همه این‌ها خوشبختانه به موفقیت‌های زیادی در این حوزه دست پیدا کرده‌ایم.

این نویسنده گفت: به ویژه از اواخر دهه ۸۰ گونه خاطره نویسی رشد و توسعه خود را شروع کرد و کتاب‌هایی با مخاطبان فراگیر هم نگاشته شد اما آنچه ما در حوزه هنر کمبود داریم و ضرورت توجه به آن بارها توسط مقام معظم رهبری نیز مورد تاکید قرار گرفته، تولید متن خوب است. بحث اقتباس نیز اهمیت زیادی دارد. زیرا کتاب به عنوان یک مرجع می‌تواند سایر هنرها را نیز تغذیه کند و مورد الهام قرار بگیرد.

وی با ارائه تعریفی از هنر متعهد که شعار هفته هنر انقلاب حوزه هنری است و پیوند آن با هنر مردمی افزود: هنر انقلاب قطعاً با هنر مردمی پیوند خورده است. زیرا انقلاب ما با حضور گسترده مردم پیروز شده است. اگرچه هنر در بیش از چهار دهه گذشته از پیروزی انقلاب فراز و نشیب‌های زیادی داشته است اما هنر ما مردمی است و باید در ادامه نیز در این راستا حرکت کنیم.

گلزار راغب در پایان گفت: امیدوارم متولیان برگزاری هفتمین هفته هنر انقلاب موفق باشند و آرزوی توفیق برای هنرمندان دارم.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند