امیرحسین آقامیری:
گالری مجازی گامی برای حمایت از هنر و هنرمندان است

01:090

به مناسبت رونمایی از نمایشگاه مجازی نگارگران شامل آثار استاد آقامیری و تعدادی از هنرجویان در خرداد ماه سال ۱۴۰۱ گفتگویی با این هنرمند نقاش انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، امیرحسین آقامیری به مناسبت رونمایی از نمایشگاه مجازی نگارگران، ضمن اشاره به آغاز فعالیت حرفه‌ای خود از سال ۱۳۶۶ گفت: علاقه پدرم به خوشنویسی، مشوقی برای ورودم به دنیای هنر بود. فعالیت در این عرصه را از انجمن خوشنویسان آغاز کردم. در این انجمن از آموزش‌های اساتیدی نظیر استاد رواسانی بهره بردم و پس از یک سال، با تشویق استاد محمدباقر آقامیری به عرصه نگارگری قدم گذاشتم.

وی ضمن مرور اجمالی بر ۳۰ سال تجربه در این هنر، افزود: در آثارم ابتدا از اشعار خیام الهام می‌گرفتم و سپس به سمت آیات قرآن گرایش پیدا کردم. سال ۱۳۷۳ اولین اثرم با موضوع قیامت، آغازی بود تا با رویکردی تفسیری به مضامین قرآنی از جمله قصص، موضوعات عرفانی، فلسفی و اجتماعی بپردازم.

استاد آقامیری با اشاره به خاستگاه این هنر، گفت: نگارگری ایرانی-اسلامی، تنها هنر برآمده از فرهنگ و عرفان ایرانی است. بعد از ظهور اسلام، ایرانی‌ها از اقوام هنرمند منطقه بودند و اسلام را به خوبی پذیرفتند. آنقدر مضامین و شعائر دینی در هنر نگارگری ما تأثیر گذاشت که می‌توان گفت تنها هنر اسلامی، نگارگری ماست.

وی همچنین در خاتمه افزود: ایران منبع و مبدأ هنر نگارگری است که از نظر سطح آثار با سایر کشورها فاصله بسیار زیادی دارد. در واقع ایران یکه‌تاز هنر نگارگری به شمار می‌‍آید و با توجه به اهمیت نقش تکنولوژی، وظیفه شما در گالری مجازی بسیار سنگین می‌باشد. نمایش آثار هنرمندان در بستری همچون گالری مجازی که امکان بازدید و دسترسی گسترده را فراهم می‌کند، فرصتی برای شناخت رشته‌های هنری و حذف موانع مکانی و زمانی برای هنرمندان و علاقه‌مندان است. همچنین این فرصت، گامی برای حمایت از هنر و هنرمندان است و می‌تواند امکانی برای ترغیب افراد به سوی رشته‌هایی باشد که با هویت تاریخی ما پیوند خورده اما امروزه کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

علاقمندان برای تماشای آثار نمایشگاه مجازی نگارگران می توانند به این پیوند مراجعه کنند.

همچنین برای برای مشاهده سایر نمایشگاه‌های مجازی به سایت گالری مجازی مراجعه فرمایید.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند