گالری مجازی نمایشگاه نقاشی «روزهای پیروزی» راه‌اندازی شد

03:040

امین نادری، مدیر حوزه هنری دیجیتال از راه‌اندازی گالری مجازی نمایشگاه نقاشی «روزهای پیروزی» با هدف دسترسی آسان تمامی علاقه‌مندان سراسر کشور به آثار این نمایشگاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، مدیر حوزه هنری دیجیتال با اعلام این خبر گفت: مهمترین رسالت حوزه هنری دیجیتال تسهیل دسترسی به منابع حوزه هنری برای مخاطبان و تسهیل دسترسی حوزه هنری به مخاطبین خودش است. حوزه هنری دیجیتال ارتباطی دو طرفه را میان حوزه هنری و مخاطبان آن ایجاد می‌کند.

نادری افزود: منابع حوزه هنری که گفته شد شامل هنرمندان، محصولات و آثار، فضاهای فیزیکی و زیرساخت‌ها مثل استودیوها، مدیران حوزه هنری که بعضا از چهره‌های شناخته شده‌ای هستند و سایر منابع از جمله گنجینه آثار هنرهای تجسمی و آرشیو آثار در مراکز گوناگون حوزه هنری است.

وی ادامه داد: حوزه هنری دیجیتال باید دسترسی مخاطبان به این منابع حوزه هنری را فراهم و آسان‌تر کند. به عنوان مثال اگر نمایشگاهی در حوزه هنری مرکز در حال برپایی است، باید شرایطی را آماده کنیم تا هنرمندان و علاقه‌مندان در شهرهای و استان‌هایی که دسترسی آسان به تهران ندارند بتوانند از آثار بهره‌مند شوند.

نادری افزود: همچنین باید آرشیو آثار گوناگون حوزه هنری در دسترس مخاطبان حوزه هنری قرار گیرد. آرشیوی که امکان مراجعه حضوری برای دریافت، بهره‌برداری، پژوهش و یا تماشای آنها به صورت زنده وجود ندارد و یا برای این کار حتما باید در حوزه هنری مرکز حضور فیزیکی داشته باشند. به بیانی دیگر حوزه هنری دیجیتال موظف است تا با استفاده از امکانات بروز دنیا ارتباط‌های لازم مجازی میان حوزه هنری و مخاطبان خود را ایجاد کند.

مدیر حوزه هنری دیجیتال ادامه داد: بخش اعظمی از فعالیت‌های حوزه هنری دیجیتال توسط نیروهای خودی انجام می‌شود و بخش دیگر با کمک گروه‌های استارت‌آپی که در فضای اشتراکی حوزه هنری دیجیتال فعالیت می‌کنند انجام می‌شود.

نادری ادامه داد: یکی از دغدغه‌هایی که از همان ابتدای کار برای ما در دور جدید فعالیت‌های حوزه هنری دیجیتال بسیار مطرح و جدی بود، رویدادهای گالری‌های حوزه هنری بود. چرا که رویدادهای مهم در این گالری‌ها با وجود آثار فاخری که در آنها به نمایش گذاشته می‌شود، در اختیار همگان قرار نمی‌گیرد؛ پس باید راه دسترسی همه علاقه‌مندان به آثار این گالری‌ها هموار شود. یکی از این راه‌ها برگزاری تور مجازی این رویدادها است. نمونه این تور را چند روز پیش همزمان با افتتاح نمایشگاه نقاشی گروهی «روزهای پیروزی» راه‌اندازی کردیم.

وی در همین راستا افزود: همچنین در کنار هر یک از آثار این نمایشگاه در گالری ابوالفضل عالی یک QRکد قرار دادیم که مخاطب حضوری می‌تواند با اسکن آن با گوشی تلفن همراه خود اطلاعات بیشتری در مورد هر اثر دریافت کند.

نادری در ادامه گفت: آرشیو تمامی تورهایی مجازی حوزه هنری که از این به بعد ادامه خواهد داشت در صفحه اصلی آن باقی می‌ماند و برای همیشه در دسترس مخاطب خواهد بود.

وی افزود: تور مجازی حوزه هنری به نشانی hozehonari.ir/tour در اختیار همه علاقه‌مندان قرار گرفته است تا به تصویر آثار با کیفیت بالا به همراه اطلاعات تکمیلی از جمله ابعاد، تکنیک، نام اثر و هنرمند خالق اثر و تاریخ تولید اثر دسترسی پیدا کنند.

نادری ادامه داد:  تمامی فعالیت‌های اینچنینی حوزه هنری دیجیتال نیازمند همکاری دیگر مراکز حوزه است که خوشبختانه با آغوش باز به این ظرفیت پاسخ داده و پی‌گیر آن هستند. کرونا و دشواری‌های برپایی رویدادهای گوناگون هنری فرصتی بود تا تمامی مراکز حوزه هنری استقبال بیشتری از حرکت به سوی بهره‎مندی از توانایی‌های دنیای دیجیتال کنند.

وی در پایان گفت: از این به بعد حوزه هنری دیجیتال با هر رویدادی در حوزه هنری دوشادوش تمامی مراکز این سازمان حضور جدی دارد.

گفتنی است، نمایشگاه نقاشی «روزهای پیروزی» در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ، از ۱۳ تا ۲۶ بهمن‌ماه همه روزه به جزء روزهای تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۸میزبان علاقه‌مندان حضوری برای بازدید است. همچنین مخاطبینی که امکان بازدید حضوری از این آثار را ندارند می‌توانند با مراجعه به تور مجازی حوزه هنری از این آثار دیدن کنند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند