سید مصطفی موتورچی مطرح کرد:
کیفیت آثار دومین جشنواره نمایشنامه‌نویسی «گلدسته‌ها» مورد هدف است

03:360

دبیر دومین جشنواره نمایشنامه‌نویسی «گلدسته‌ها» گفت: دومین جشنواره نمایشنامه‌نویسی «گلدسته‌ها» با هدف افزایش سطح کیفی نمایشنامه‌ها برگزار خواهد شد، البته این به آن معنا نیست که در دوره قبل بحث کیفیت در اولویت دوم قرار داده شده باشد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، فراخوان دومین جشنواره نمایشنامه‌نویسی «گلدسته‌ها» به تازگی از سوی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری منتشر شده است. این رویداد در دور جدید خود با برنامه‌های تازه‌ای همراه است. سید مصطفی موتورچی دبیر جشنواره «گلدسته‌ها» و مسئول دفتر تئاتر بچه‌های مسجد حوزه هنری در همین راستا گفت: دومین جشنواره نمایشنامه‌نویسی «گلدسته‌ها» با هدف افزایش سطح کیفی نمایشنامه‌ها برگزار خواهد شد، البته این به آن معنا نیست که در دوره قبل بحث کیفیت در اولویت دوم قرار داده شده باشد.

موتورچی ادامه داد: در واقع تعداد نمایشنامه‌ها در دوره اول برگزاری جشنواره «گلدسته‌ها» مهم بود، زیرا ما می‌خواستیم نمایشنامه‌ها را که پایه اصلی کار بچه‌های تئاتر به حساب می‌آید به دست هنرمندانمان در همه استان‌های کشور برسانیم. امسال بحث تعداد نمایشنامه‌ها اهمیت چندانی ندارد؛ لذا صرفاً به کیفیت اهمیت می‌دهیم. به حمدالله به واسطه سیاست‌های صحیحی که مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری اتخاذ کرده است، نمایشنامه‌های بچه‌های مسجد به وفور تولید شده‌اند و به زودی کتاب خروجی‌های دوره نخست برگزاری جشنواره نمایشنامه‌نویسی گلدسته‌ها منتشر می‌شود و در دسترس فعالان همه استان‌ها قرار می‌گیرد.

وی افزود: تئاتر بچه‌های مسجد چند خصوصیت و قید ثابت دارد، بنابراین نمایشنامه‌های نوشته شده برای اجرا در این عرصه تئاتری باید تک‌جنسیتی باشند و مدت زمان لازم برای اجرای آنها بیشتر از ۲۵ دقیقه نباشد. از طرف دیگر نمایشنامه‌های مذکور باید متناسب با اجرای آسان و بدون استفاده از دکور در فضا، حیاط  و پیرامون مسجد باشند.

موتورچی بیان کرد: موضوع نمایشنامه‌های ارائه شده به دوره دوم برگزاری جشنواره نمایشنامه‌نویسی «گلدسته‌ها» برای ما بسیار مهم است‌. ما مبنی بر چیستی دغدغه‌های مقام معظم رهبری در زمینه فرهنگ و هنر به ویژه هنرهای نمایشی کار تحقیقاتی را با یک اندیشکده پیش بردیم و به یک جزوه رسیدیم. از دل آن جزوه یک سری دغدغه‌ها و موضوعات به دست آمد و ما آنها را به زبان فراخوان ترجمه کردیم. حاصل این کار موضوعات جشنواره گلدسته‌ها است. مثلاً مقام معظم رهبری اهمیت زیادی به قصص قرآنی می‌دهند و معتقدند می‌توان از قرآن پند، اندرز و راهکار گرفت. ایشان می‌فرمایند مفاهیم نهفته در نهج‌البلاغه و قرآن قابل ترجمه به روز است و خوراک جامعه امروز به حساب می‌آید، بنابراین اگر این مفاهیم به درستی برای مردم ترجمه شوند، خیلی از مشکلات ما حل می‌شوند.

موتورچی افزود: از طرف دیگر مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب یک سری سرفصل‌ها را بیان می‌کنند و ما نیز در جشنواره به آنها تأکید می‌کنیم. از طرف دیگر ما به عنوان نمادهای زندگی اجتماعی به سرگذشت مساجد می‌پردازیم و در قالب آن نقش مساجد محله‌ها را در انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، شرایط حساس جامعه و برهه‌های مختلف زمانی بررسی می‌کنیم.

وی ادامه داد: بحث ایثار، شهادت و مقاومت نیز در مرکز توجه برگزارکنندگان دوره دوم جشنواره نمایشنامه‌نویسی «گلدسته‌ها» قرار گرفته است. در جشنواره «گلدسته‌ها» به مناسبت‌های مذهبی، ملی و انقلابی هم پرداخته خواهد شد.

موتورچی اعلام کرد: متقاضیان شرکت در دومین دوره جشنواره «گلدسته‌ها» می‌توانند طرح‌هایشان  را تا  ۱ آذرماه سال جاری به دبیرخانه جشنواره مذکور ارسال کنند. روند کاری ما چنین است که پس از دریافت طرح‌ها، آنها را بررسی کرده و قبول یا رد می‌‎کنیم. سپس به صاحبان طرح‎‌های قبول شده اعلام می‌کنیم که متن متناسب با طرح ارائه شده را بنویسند و برای ما ارسال کنند. متون ارسالی بررسی می‌شوند و سپس رد، قبول یا مشروط خواهند شد. در این میان ما تلاش می‌کنیم جوایزی را به طرح‌های پذیرفته شده بدهیم، اما هنوز تصمیمی برای انجام این کار گرفته نشده است.

وی در ادامه گفت: ما به متون مشروط مهلت بازنویسی خواهیم داد. این متون پس از بازنویسی مجدد به تأیید می‌رسند. سپس صاحبان متون تأیید شده کمک هزینه دریافت می‌کنند و آثارشان چاپ می‌شوند.

مسئول دفتر تئاتر بچه‌های مسجد حوزه هنری در پایان گفت: داوران دومین جشنواره نمایشنامه‌نویسی «گلدسته‌ها» نیز هفته آینده معرفی خواهند شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند