۳۳۲اُمین شب خاطره حوزه هنری برگزار شد
کیا: شهید ستاری نقش کلیدی در پدافند هوایی ارتش داشت/ خطیب‌قوامی: نقش مهم خانواده‌ها در هشت سال دفاع مقدس

10:370

شب خاطره حوزه هنری که طبق سنت دیرینه خود پنج‌شنبه اول هر ماه برگزار می‌شود، عصر امروز ۷ بهمن‌ماه ۳۳۲اُمین برنامه خود را با میزبانی از رزمندگان پدافند هوایی ارتش پشت سر گذاشت.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، امیر سرتیپ ابراهیم مرآتی از همرزمان شهید مصطفی چمران و از رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران در این شماره از برنامه شب خاطره با یادی از شهدایی همچون شهید بابایی و شهید ستاری گفت: پیش از عملیات ولفجر ۸ برای دوره آموزش رسته ای اعزام شدم سپس برگه ماموریتی به ما داده شد تا به اهواز برویم و در اختیار شهید بابایی در حوزه پدافند هوایی قرار گیریم.

مرآتی افزود: هنگامی که شهید بابایی را دیدیم گفتند که ممکن است حداقل ۳ماه امکان بازگشت به تهران را نداشته باشید پس باید تمام و کمال اینجا به ما کمک کنید. به این ترتیب به امیدیه رفتیم و از آنجایی که پدافند هوایی آنجا در اختیار سپاه بود عملیاتی مشترک را آغاز کردیم.

وی افزود: در ادامه حضور ما در اهواز در عملیات والفجر ۸ که اتفاقا به دلیل شناسایی غواص های ما اصطلاحا لو رفته بود و همزمان به شدت باران می‌بارید. آن وقتها هم جاده های خوزستان آسفالت شده نبود و جنس خاک آنجا نیز موقع باران حالت باتلاقی و چسبناک به خود می گرفت. قرار بود ما در منطقه بهمن شیر سایت پدافند هوایی را برپا کنیم و آماده عملیات شویم. اما متاسفانه به دلیل مشکلات جغرافیایی و طبیعی امکان راه اندازی سایت نباشد. شهید ستاری هنگامی که به ما رسید و اوضاع را دید دستور داد تا کامیونهایی که مخلوط های شن و سنگ را حمل می‌کردند برای زیرسازی سایت پدافندی استفاده کنیم.

مرآتی ادامه داد: یکی از مهمترین اتفاقاتی که در این عملیات شاهد بودیم حمله هواپیماهای جنگنده ارتش عراق پیش از امادگی ما بود. نیروی هوایی ارتش بعث عراق در این حمله بیش از ۱۵۰ بمب را بر سر ما فرو ریخت اما به همان دلیل باتلاقی بودن خاک آنجا ناشی از باران رحمت خدا تمامی بمب ها درون این گل و لای فرو میرفت و یا عمل نمیکرد و یا بدون هیچ تخریب و حتی ذره ای ترکش زیر آن باتلاقها منفجر می‌شد، این در حالی است که اگر باران و طبیعت و خاکی که با آب باران به ابرهای قطوری تبدیل شده بود به یاری ما نمی‌آمد نیروها و تجهیزات انسانی و لجستیکی بسیاری را از دست می‌دادیم.

*نقش مهم خانواده‌ها در هشت سال دفاع مقدس

سرهنگ خسرو خطیب‌قوامی که متخصص موشک «هاگ» از آمریکا است و از نیروهای پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هسشت سال دفاع مقدس است نیز در این برنامه با روایت خاطراتی از آن روزها گفت: عملیات والفجر مقدماتی منطقه فکه سایت موشکی تخصصی «هاگ» با نام امیر المومنین علیه السلام را راه اندازی کردیم. سایت امیرالمومنین دقیقا جایی بود که زیر آتش دو توپخانه ارتش بعث عراق قرار داشت. یکی از روزهای حضور ما و ساعت استراحت‌مان همزمان با آغاز به کار توپخانه دشمن تصمیم گرفتیم تا سایت را ترک کنیم. فاصله که گرفتیم توپخانه دشمن آتش را آغاز کرد و از دور به تماشای آن نشستیم که ناگهان توپخانه دشمن منطقه حضور ما را مورد هدف قرار داد و ما به ناچار روی رمل ها دراز کشیدیم. آتش‌بازی دشمن حدود ۱۰ دقیقه طول کشید. تا اینکه پدافند نیروی زمینی ما هم در پاسخ به توپخانه دشمن، آتش را آغاز کرد تا اینکه توپخانه ارتش بعث عراق آتش بازی را خاتمه داد.

خطیب‌قوامی افزود: به محض اتمام آتش به سایت امیر المومنین بازگشتیم و خوشبختانه متوجه شدیم که هیچ آسیبی به تجهیزات ما نرسیده است و تنها دستگاه‌های ما ناشی از خاموش شدن ژنراتورها که آنها هم در اثر موج انفجارها از کار افتاده، خاموش شده است.

وی با اشاره به اینکه اهل بوشهر است ادامه داد: همزمان با این رویداد ستاد خبری ارتش بعث عراق از موفقیت‌های توپخانه‌های خود در انهدام سایت موشکی امیرالمؤمنین خبر می‌دهد و این خبر به گوش فرمانده نیروی هوایی بوشهر می‌رسد و به محض شنیدن خبر پیگیری می‌کند و مطلع می‌شود که دروغ است. ایشان احتمال می‌دهد که خبری به خانوده‌ام برسد و نگران شوند به همین منظور خود را به منزل ما می‌رساند تا آنها را از نگرانی خارج کند.

وی افزود: همین که به محل خانه ما می‌رسد همسرم احتمال می‌دهد که خبری شده باشد و نگرانی‌اش به حتم تبدیل می‌شود. فرمانده بوشهر به همسرم می‌گوید که نگران نباشد و تنها آمده است که بگوید اگر چنین خبری رسید بندانید که دروغ است و همه کادر سایت موشکی امیرالمومنین حالشان خوب است.

خطیب‌قوامی افزود: همسرم در این شرایط بیشتر حساس می‌شود تا اینکه فرمانده نیروی هوایی بوشهر به هر شکل ممکن با من در سایت موشکی امیرالمومنین تماس می‌گیرد تا همسرم صدایم را بشنود و آرام گیرد.

وی در ادامه با تاکید بر نقش مهم خانواده‌ها در مدیریت بحران جنگ گفت: هنگامی که گوشی را به همسرم داد هرچه با او حرف می‌زدم هیچ حرفی نمی‌زد. دوباره فرمانده بوشهری گوشی را گرفت و گفت شوکه شده است نگران نباش که در همین هنگام صدای کودکانه دخترم آمد که می‌گفت بابا ، بابا، خوبی؟. دخترم گوشی را گرفت و به او گفتم که خوبم و او هم گفت «باشه»، هیچ وقت این «باشه» را فراموش نمی‌کنم.

خطیب‌قوامی ادامه داد: همسرم که حالش جا آمد گوشی را گرفت و گفت نگران ما نباش هرچقدر دیگر هم خواستی بمان چرا که این روزها خبر شهادت عزیزان بسیاری را به خانواده‌هایشان می‌دهند و خدا رو شکر که شما الان خوبید.

وی در پایان گفت: در روزگاری از هشت سال دفاع مقدس حتی لامپ رادار هم نداشتیم و به ما نمی‌فروختند اما الان قدرت ششم راداری جهان با تکیه بر دانش بومی هستیم.

*اجرای گروه سرود بنات الحسین(ع)

گروه سرود بنات الحسین(ع) از پایگاه صیاد شیرازی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه این برنامه از شب خاطره به اجرای قطعه‌ای با محتوای حجاب و ارزش‌های والای آن پرداخت.

*شهید ستاری نقش کلیدی در پدافند هوایی ارتش داشت

سرهنگ سید احمد کیا فرمانده پیشکسوت کنترل شکاری دفاع مقدس در ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در ۳۳۲اُمین شب خاطره حوزه هنری با اشاره به آغاز جنگ عراق علیه ایران و افتخارآفرینی‌های نیروهای هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: عملیات کمان ۹۹ یا عملیات سایه البرز، عملیات هوایی گسترده نیروهای مسلح ایران، در اولین روز جنگ ایران و عراق بود که بزرگترین عملیات نظامی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود. این عملیات در تاریخ ۱ مهر ۱۳۵۹ اجرا شد.

کیا افزود: در عملیات کمان۹۹، شمار ۲۰۰ هواپیمای جنگی ایرانی حضور داشتند، که ۱۴۰ فروند از آنها از مرز عبور کردند و اهداف نظامی، فرودگاه‌ها و آشیانه‌های نظامی متعلق به ارتش عراق از جمله پایگاه هوایی کرکوک، پایگاه هوایی رشید، پایگاه هوایی علی، پایگاه هوایی التقدم و پایگاه‌های هوایی و اهدافی در موصل، حبانیه، ناصریه، شعیبیه، کوت، بصره، ام قصر و المثنی و فرودگاه بین‌المللی بغداد را مورد هدف قرار دادند و ۶۰ فروند دیگر نیز کار پشتیبانی را در این عملیات هوایی، انجام می‌دادند.

کیا ادامه داد: در عملیات کمان۹۹ از جنگنده-بمب‌افکن‌های اف-۵ و اف-۴ برای بمباران مواضع، شکاری-رهگیر اف-۱۴ برای محافظت از هواپیماها، بوئینگ ۷۴۷ و بوئینگ ۷۰۷ برای سوخت‌رسانی و از سی-۱۳۰هرکولس برای جمع‌آوری اطلاعات الکترونیکی و مشخص کردن محل پایگاه‌های موشکی استفاده شد.

وی افزود: کمان ۹۹، باعث برتری هوایی نیروهای مسلح ایران در ماه‌های آغازین جنگ شد.  با توجه به حجم و گستردگی عملیات و تعداد هواپیماهای درگیر، این عملیات، یکی از گسترده‌ترین عملیات‌ها در تاریخ نبردهای هوایی است.

کیا در مورد اعزام خود به مناطق عملیاتی جنوب گفت: شهید ستاری برگه مأموریتی به من دادند تا به خوزستان بروم. ۷ آذرماه ۱۳۶۰ عملیاتی را آغاز کردیم و آماده کشف، رهگیری، درگیری و انهدام جنگنده‌های عراقی بودیم. همان روزها ارتش بعث عراق به تازگی هواپیماهای جنگنده میراژ را از فرانسه خریداری کرده بود. همچنین هواپیماهایی اف۱۴ ما نیز به خوبی این میراژ ها را شکار می‌کردند و ما در این سایت پدافندی شاهد شکار دو میراژ عراقی توسط نیروی هوایی ایران بودیم.

وی در ادامه با یادی از شهید ستاری و نقش مهم و سازنده این شهید والامقام در نیروی هوایی ارتش و پدافند هوایی گفت: شهید «منصور ستاری» جسارت و تخصص بالایی داشت و این موضوع موجب شد تا یک تحولی در پدافند هوایی کشور به‌وجود بیاید و با توجه به این‌که سایت‌های «هاگ»، به‌صورت تجمیعی یک مأموریت دفاعی را انجام می‌دادند، وی با اجرای طرحی موسوم به «چابک‌سازی» حداقل سیستم و سامانه‌ای را که در منطقه عملیاتی می‌شد علیه هواپیما‌های عراقی بهره ببریم را به‌کار گرفت و گسترش داد؛ در واقع عملیات «والفجر هشت» نقطه عطف دفاع هوایی کشور در دوران دفاع مقدس بود؛ چراکه تعداد زیادی از بالگرد‌ها و بیش از ۷۲ فروند از جنگنده‌های عراقی در جریان این عملیات منهدم شده و تعدادی از خلبان‌های آن‌ها نیز اسیر شدند.

وی در همین راستا افزود: در آستانه برگزاری عملیات «والفجر هشت»، با درایت و تمهیدات شهید «منصور ستاری» چابک‌سازی سایت‌های «هاگ» مدنظر دکترین پدافند هوایی قرار گرفت؛ بنابراین تمام سیستم‌های «هاگ» را در منطقه گسترش ندادیم و جست‌وجو و واگذاری هدف، همراه با داشتن نقاط دقیق استقرار موشک‌های «هاگ»، به سایت راداری تاکتیکی جنوب غرب کشور– که من در آن‌جا خدمت می‌کردم – واگذار شد و بر این اساس، توانستیم اولین هواپیمای عراقی را در ساعت ۷:۲۰ روز ۲۱ بهمن سال ۱۳۶۴ سرنگون کنیم و دومین هواپیمای عراقی هم ۱۰ دقیقه بعد سرنگون شد.

کیا افزود: ما در عملیات بیت المقدس نیز توانستیم ۴۸ هواپیمایی عراقی را ساقط کنیم و گوشمالی خوبی به این ارتش بعثی بدهیم.

وی ادامه داد: پس از این روزها به تازگی به کرج بازگشته بودم که شهید ستاری به من دستور دادند که با خانواده به ماهشهر بروم و برای خدمت در آنجا ماندگار شویم. به ماهشهر که رسیدیم در منطقه ای ساکن شدیم. شخصی به نام «عامو مش رحیم» در آنجا بود که به ما قول داد تا از زن و بچه های ما هنگام عدم حضور ما و برپایی عملیات‌ها مراقبت کند، غافل از اینکه زن و بچه‌های ما از «مش رحیم» می‌ترسیدند.

*رونمایی از کتاب «شلیک به آسمان»

پایان ۳۳۲اُمین برنامه شب خاطره حوزه هنری با رونمایی از کتاب «شلیک به آسمان» با حضور امیر سرتیپ دوم دکتر محمدرضا فولادی رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش، امیر سرتیپ دوم دکتر جواد سلطانیان رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات نیروی پدافند هوایی ارتش و نویسنده اثر احمد دهقان همراه بود.

گفتنی است، کتاب «شلیک به آسمان» نوشته ابراهیم زاهدی‌ مطلق شامل خاطرات محمد مصطفوی‌فر،‌ سروان پدافند نیروی هوایی است که به کوشش انتشارات سوره مهر منتشر شده است. متن این اثر پس از پیاده‌سازی مصاحبه‌ها در اختیار زاهدی مطلق قرار گرفت که پس از تدوین به دفتر ادبیات مقاومت حوزه هنری تحویل داده شد. بازبینی دوباره این کار توسط زاهدی به دلیل اشکالات زیادی که در متن موجود بود صورت گرفت و با این وجود کار همچنان دارای اشکال بود و پس از سه،‌ چهار بار رفت و برگشت، زاهدای از ادامه کار صرف نظر کرد. حسین نیری آن را بازبینی کرد. محمدصادق فیض نیز متن را دید تا شاید بتواند اشکالات آن را برطرف کند که نشد! کتاب تا مدتی کنار گذاشته شد تا اینکه در سال ۸۸ دوباره کتاب برای رفع اشکالات به جریان افتاد و در این مرحله، به احمد دهقان سپرده شد تا بازنویسی و ویرایش مجدد شود تا کتاب آماده ارسال به انتشارات شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند