کلید خوردن رویداد «باغ هنر۲»/ «بورسیه» نوجوانان در حوزه هنری

05:590

آرش صحرانورد درباره باشگاه‌های رشد و شکوفایی حوزه هنری کودک و نوجوان و رویداد «باغ هنر۲» توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری به نقل از خبرگزاری مهر، آرش صحرانورد معاون رشد و شکوفایی حوزه هنری کودک و نوجوان در توضیح اینکه منظور از باشگاه رشد و شکوفایی چیست بیان کرد: رشد و شکوفایی از مهمترین زیرمجموعه‌های حوزه هنری کودک و نوجوان و مختص نوجوانان مستعد و فعال رشته‌های مخالف هنری در بازه سنی ۱۳ تا ۱۸ سال است. بنابراین رشد و شکوفایی وظیفه آموزش صفر و ابتدایی نوجوان‌ها را به عهده ندارد بلکه وظیفه توانمندسازی و پیشرفت آنان را عهده‌دار است. رشد و شکوفایی برای حمایت از نوجوانان برنامه‌های ویژه‌ای را طرح‌ریزی کرده که آنها را در قالب فعالیت‌هایی چون سازماندهی تیم‌های هنری، برگزاری دیدارهای حضوری در نشست «حلقه مهر»، «اردوی باغ هنر»، «کارگاه‌های مجازی»، مأموریت‌های دوره‌ای دارای جایزه، دست ورزی، جلسات اندیشه‌ای و در نهایت تشکیل «کانون مهر» به حیطه عمل می‌رساند.

وی در ادامه در مورد شرط ورود به باشگاه‌های هنری رشد و شکوفایی گفت: باشگاه محفلی صمیمی است که افراد دارای علاقه و هدف مشترک را با یک مرامنامه خاص گرد هم می‌آورد؛ شرط ورود به باشگاه‌های هنری رشد و شکوفایی، علاقه، پشتکار و فعالیت مستمر است. نوجوانی که این شرایط را داشته باشد بعد از ثبت نام و انجام مصاحبه اولیه می‌تواند از امکانات باشگاه استفاده کند تا جایی که نقاط ضعف آثار هنری او توسط اساتید و مربیان حوزه برطرف و اثر آماده ورود به مرحله تولید و نشر شود. شاید بهتر باشد بگوییم کسی که بتواند به عضویت باشگاه‌های «رشد و شکوفایی» درآید به نوعی «بورسیه» حوزه هنری می‌شود!

صحرانورد با اشاره به باشگاه‌های رشد و شکوفایی؛ یعنی «باشگاه کتاب و ادبیات»، «باشگاه تجسمی»، «باشگاه چند رسانه ای» و «باشگاه نمایشی»، در مورد آنها توضیح داد: باشگاه کتاب و ادبیات شامل تیم‌های شعر، داستان و کتاب است. باشگاه تجسمی شامل تیم‌های عکاسی، طراحی و نقاشی، گرافیک دیجیتال است؛ این باشگاه برای آن دسته از نوجوانان است که اهل عکاسی، نقاشی و کارهای گرافیکی هستند و می‌توانند با مصاحبه و سپس عضویت در این باشگاه از امکانات آن استفاده کنند. شرکت رایگان در کارگاه اساتید باشگاه، امکان نقد و بررسی آثار و تمرین‌ها، انجام خرده پروژه که گاه با اهدای جایزه همراه است و… از جمله امکانات باشگاه تجسمی هستند. باشگاه چند رسانه ای شامل بخش‌های فیلم، مستند، انیمیشن، پادکست و استاپ موشن است و برای نوجوانان عاشق فیلمسازی و تولید محتوا در نظر گرفته شده است که بعضی از آنها حتی بدون تجهیزات و فقط با موبایل علاقه‌شان را دنبال می‌کنند. باشگاه نمایشی نیز شامل تیم‌های اجرای صحنه و تئاتر است.

وی درباره نشست‌های «حلقه مهر» بیان کرد: حلقه مهر در قالب قرارهای هفتگی حضوری نوجوانان هم باشگاهی برگزار می‌شود و هدف برگزاری این نشست‌ها ارتقای توانمندی اعضا از طریق دیدار با هم باشگاهی‌ها، نشستن پای صحبت بزرگان رشته هنری مربوطه، نقد و بررسی آثار بزرگان ایران و جهان، نقد و بررسی آثار نوجوانان، انجام پروژه‌های کوچک و اهدای جایزه است. بنابراین حلقه‌های مهر عموماً با تمرین عملی همراه است. نوجوان طی حضور در حلقه مهر، لذت همنشینی با همکلاسی‌ها و اساتید رشته هنری مورد علاقه خود در یک محیط گرم و صمیمی را می‌چشد.

صحرانورد در مورد اردوی «باغ هنر» نیز گفت: باغ هنر یک اردوی یک یا چند روزه است و طوری برنامه‌ریزی شده که نوجوان برگزیده باشگاه، یک روز کامل را در حوزه هنری، هنر گردی کند. این هنر گردی که برای اعضای نوجوان باشگاه‌ها در سراسر کشور برگزار می‌شود در قالب بازدید از نمایشگاه‌ها، رویدادهای فرهنگی و هنری و اماکن بیرون و داخل حوزه، برگزاری چالش و اهدای جایزه و همین طور دورهمی با پیشکسوتان فرهنگ و هنر برنامه‌ریزی شده است. رویداد «باغ هنر ۲» نیز در راستای همین برنامه، در روزهای ۲۹ و ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱ برای تیم عکاسان نوجوان حوزه هنری برگزار شد که اختتامیه اولین دوره استعدادیابی و حمایت از تولید مجموعه عکس «نونگاه» و همچنین افتتاح نمایشگاه آثار منتخب این دوره، برگزاری یک کارگاه آموزش عکاسی و نقد عکس، دیدار با اساتید پیشکسوت رشته عکاسی و برنامه تور عکاسی گروهی در حاشیه آن انجام گرفت. برگزاری یک کارگاه آموزش عکاسی و نقد عکس و تور عکاسی گروهی برای نوجوانان توسط استاد مطاعی از دیگر برنامه‌های این اردو بود.

وی، تولید اثر را پله آخر عضویت در باشگاه دانست و افزود: نوجوانی که پا به پای اساتید در انجام خرده پروژه‌ها تلاش کند این امکان را دارد که در آثار گروهی اثر خود را تولید و منتشر کند. این تولید بسته به باشگاهی که نوجوان در آن عضویت دارد می‌تواند به شکل برپایی گالری جمعی آثار، چاپ کتاب مشترک، تولید محتوا برای پادکست، ساخت فیلم و تیزر گروهی و … باشد.

معاون رشد و شکوفایی حوزه هنری کودک و نوجوان در توضیح رویداد «باغ هنر ۲» به خبرنگار مهر گفت: دوره استعدادیابی و حمایت از تولید مجموعه عکس نونگاه با هدف شناسایی و توانمندسازی نوجوانان فعال در حوزه عکاسی در سراسر کشور و تاکید بر تولید روایت‌های نوجوانان از یک موضوع خاص در قالب مجموعه عکس برگزار شد. در این دوره ۵۳ نفر از نوجوانان ۱۳ تا ۱۸ ساله سراسر کشور با ارسال عکس‌های خود به دبیرخانه شرکت کردند. بعد از بررسی عکس‌ها توسط داوران و مربیان تعداد ۲۰ نفر از نوجوانان به عنوان منتخب وارد مرحله بعد یعنی تولید مجموعه عکس با موضوع خانه و خانواده شدند. در این مرحله نوجوانان زیر نظر اساتید و مربیان دوره با مجموعه عکس و قواعد آن آشنا و مشغول به تولید مجموعه عکس‌های خود شدند. سپس عکس‌های نوجوانان نقد و بررسی شد و نکات مختلفی به آنها آموزش داده می‌شد و همه نوجوانان برگزیده برای تولید مجموعه عکس‌های خود از همراهی استاد راهنما بهره می‌بردند. در نهایت ۱۱ مجموعه عکس به عنوان مجموعه‌های برگزیده انتخاب شد و در آئین افتتاح نمایشگاه آثار برگزیده از آنها رونمایی شد.

صحرانورد در پایان بیان کرد: در اختتامیه این دوره آقای ساسان مویدی عکاس پیشکسوت دوران دفاع مقدس و فرهاد مطاعی مدرس و نویسنده کتاب «روایت در مجموعه عکس مستند» به عنوان میهمان حضور داشتند و نوجوانان از تجربیات آنها در عکاسی استفاده کردند. روایت نوجوانان از نونگاه بخش دیگر این برنامه بود که هر کدام از نوجوانان داستان مجموعه عکس خود و تجربیات و چالش‌های پیش رویش را در تولید مجموعه عکس خود بیان کردند. همچنین، نمایشگاه آثار منتخب به دست ساسان مویدی افتتاح شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند