کلامی‌فرد: کالای فرهنگی مرغوب‌ترین دستاورد یک جامعه است

03:000

منصور کلامی‌فرد شاعر پیشکسوت استان زنجان معتقد است: کالای فرهنگی مرغوب‌ترین دستاورد یک جامعه است و هنرمندان سازندگان کالاهای فرهنگی محسوب می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حوزه هنری زنجان به منظور بسط و گسترش فعالیت‌های هنری در عرصه شعر و داستان، کشف استعدادهای جوان و برتر استان و بهره‌مندی از آثار شاعران و داستان‌نویسان با انتشار فراخوانی نخستین جشنواره استانی انقلاب اسلامی در آئینه شعر و داستان را با عنوان «شهری در آسمان» برگزار می‌کند.

مسئول انجمن شعر بسیج هنرمندان استان زنجان، در راستای برگزاری این جشنواره و بازخورد آن بر اتفاقات فرهنگی استان گفت: ارتقای سطح دانش و بینش عمومی و بارور ساختن استعدادهای فرهنگی و هنری اقشار مختلف جامعه در گرو سهیم شدن افراد فرهیخته در دانایی آنان است که بخش عمده این دانایی به عهده هنرمندانی خواهد بود که می‌توانند سبب خلق اتفاقات جدید فرهنگی در استان زنجان باشند.

کلامی‌فرد به نقش مؤثر شاعران و نویسندگان در شناساندن اتفاقات فرهنگی و تاریخی که در گذشته افتاده است، تأکید کرد و افزود: آمیخته شدن قدمت اماکن و اتفاقات تاریخی یک استان با فرهنگ و هنر باعث تولید آثار فاخر و متعهد خواهد شد.

وی تولید آثار فاخر و تأثیرگذار در افکار قشرهای مختلف جامعه را مستلزم همت بخش‌ها و شاخه‌های مختلف هنری علی‌الخصوص شاعران و نویسندگان بیان کرد و گفت: این طیف از جامعه هنری با ارزیابی و شناخت نیازهای فرهنگی استان می‌توانند سازنده آینده جامعه هنری و فرهنگی استان باشند.

کلامی‌فرد از خرد جمعی به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین ابزار رشد جامعه یاد کرد و افزود: حوزه هنری انقلاب اسلامی استان زنجان با توجه به بستری که در خصوص تعامل و همفکری با هنرمندان استان فراهم کرده است می‌تواند در راستای روند برگزاری جشنواره مثمرثمر واقع شود.

وی اظهار داشت: برگزاری این جشنواره سبب می‌شود تا انقلاب اسلامی ایران از زاویه‌های مختلف مورد بررسی قرار گیرد، و آشکار شدن دست‌آورد‌های چهل و دو ساله انقلاب در لایه‌های مختلف بی‌شک تأثیر بسزایی بر آثار هنرمندان خواهد گذاشت.

وی با اشاره به نقش مؤثر برگزاری جشنواره بر افکار عمومی در جهت شناساندن وقایع و رویدادهای انقلابی تشریح کرد: جشنواره «شهری در آسمان» بستری را برای مشارکت اکثر افراد جامعه به‌خصوص هنرمندان فراهم کرده است و رسالت هنرمندان بر این است تا با بازخوانی انقلاب از زوایای مختلف و حضور حداکثری مفاخر استان، افق‌های روشنی را در مسیر هنری پیش‌رو انقلاب ایران اسلامی ایجاد کنند.

کلامی‌فرد با بیان اینکه کالای فرهنگی مرغوبترین دستاورد یک جامعه است و هنرمندان سازندگان کالاهای فرهنگی محسوب می‌شوند، در خصوص چگونگی روند بهینه مشارکت هنرمندان استان در جشنواره گفت: با توجه به اهمیت موضوع و با تبلیغات و اطلاع‌رسانی به موقع در سطح شهر و فضای مجازی، شاعران و نویسندگان بر خود تکلیف می‌دانند تا در جهت به سرانجام رساندن امر مهم رسالت هنری و تولید کالای فرهنگی هم راستا با اولویت‌های فرهنگی هنری انقلاب اسلامی ایران مشارکت گسترده و به موقعی در این جشنواره داشته باشند.

شعر «مهتاب» از منصور کلامی‌فرد را که برای شهدای انقلاب اسلامی سروده شده در ادامه می‌خوانید:

خانه ويران می‌شود در مـعبر سيلاب‌ها/ عكس می‌پوسد ميان چارچوب قاب‌ها

خوشه خوشه ماه می‌ريزی به پای آينه/ آی و مارا هم ببر تا چشمه مهـتاب‌ها

لاله‌ها روئيده در دل با عروج سبز تو/ من ترا می‌جويم اينك از حرير خواب‌ها

در هياهوی زمان دريا به گل آلوده است/ آی اقيـانوس دلگيرم از اين مـرداب‌ها

كاشتی خورشيد را در امتداد چشم ما/ كاش ما هم دل كنيم از سوسوی شب‌تاب‌ها

خانه ویران می‌شود آری پس از سیلاب‌ها (استاد حسین اسرافیلی)

 

گفتنی است، نخستین جشنواره استانی انقلاب اسلامی در آئینه شعر و داستان با عنوان «شهری در آسمان» به همت حوزه هنری زنجان برگزار می‌شود.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند