کسب جایزه دو اثر مکتوب حوزه هنری زنجان در سومين جشنواره جايزه کتاب اشراق

02:0070

کتاب پژوهشی «تاريخ سجاس از آغاز تا دوران معاصر» و کتاب «قصه‌های حاج بابا» از حوزه هنری استان زنجان به ترتیب موفق به کسب جایزه برگزیده و لوح سپاس سومين جشنواره جايزه کتاب اشراق زنجان شدند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سومين جشنواره جايزه کتاب اشراق انجمن دوستداران تاريخ و فرهنگ زنجان با مشارکت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشي شهرداری زنجان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان زنجان در محل سالن کارخانه کبريت زنجان برگزار شد و دو اثر مکتوب از آثار منتشر شده در حوزه هنری استان زنجان در حوزه‌های پژوهشی و تصویرسازی در سومین جشنواره جایزه کتاب اشراق زنجان جزء برگزيدگان کتاب سال این جشنواره اعلام شدند.

عنوان اثر برگزیده سومين جشنواره کتاب اشراق در حوزه تاريخ استان به کتاب «تاریخ سجاس از آغاز تا دوران معاصر» تعلق گرفت، این کتاب شناسنامه شهر تاریخی «سجاس‌» است که به کوشش شهرام رفیعی از هنرمندان و شاعران حوزه هنری زنجان توسط انتشارات صفیر سیمرغ و با همکاری و مشارکت شهرداری و شورای شهر سجاس و با حمایت مادی و معنوی حوزه هنری استان زنجان در راستای معرفی پیشینه تاریخی فرهنگی سجاس در سال ۱۳۹۹ چاپ و منتشر شده است.

کتاب «تاریخ سجاس از آغاز تا دوران معاصر» با بهره‌مندی از منابع کتابخانه‌ای و مستندات و یافته‌های تاریخی و همچنین با استناد به نقل قول‌های مورخان و نویسندگان در هفت فصل و ۳۱۹ صفحه به معرفی گستره و پیشنیه تاریخی فرهنگی شهر سجاس از آغاز تا دوره قاجاریه و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری و مشاهیر این شهر پرداخته است.

کتاب «قصه‌های حاج بابا» دیگر اثر موفق در سومين جشنواره جايزه کتاب اشراق زنجان بود که موفق به دریافت لوح سپاس شد. این کتاب دربردارنده دو ضرب‌المثل «ايش قالسا، اوستونه قار ياغار…» و «الله بير قاپيني باغلاسا، آيري قاپي آچار»، در قالب داستان برای گروه سنی کودک و نوجوان تصويرسازی شده است.

نويسندگی اين ضرب‌المثل‌ها بر عهده آقای «وريا نيک‌منش» بوده و خانم «مريم هاشم‌نژاد» نيز تصويرسازی داستان را بر عهده داشته است که در ابعاد خشتی و در ۲۸ صفحه مصور با تیراژ ۱۱۰۰ به همت حوزه هنری استان زنجان، توسط انتشارات دانشمند کوچک برای گروه سنی کودک و نوجوان چاپ و منتشر شده است.

کتاب «قصه‌های حاج بابا» دارای محتوا و مضامینی از ضرب‌المثل‌های قدیمی و بومی استان است که چکیده سخنان بزرگان و پیشینیان است که به زبان آذری در قالب داستان با رویکرد تربیتی و اخلاقی برای گروه سنی کودکان و نوجوانان تصویرسازی شده است.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند