مجموعه رباعی های «اندوه من از خودم کهنسال تر است» نقد و بررسی شد
کدام رباعیات ماندگار می شود؟/ شاعری برنده می شود که زبان متمایزی داشته باشد

02:040

پژوهشگران ادبیات در نشست نقد و بررسی مجموعه رباعی های «اندوه من از خودم کهنسال تر است»، شاخصه های که قالب رباعی را ماندگار می کند برشمردند.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری نقد کتاب «شعر اندوه من از خودم کهنسال تر است» با حضور کارشناسان سید علی میر افضلی و زهیر توکلی و محمود حبیبی کسبی به عنوان مجری کارشناس برگزار شد.

این کتاب شعر۱۴۰ صفحه دارد و مجموعه از رباعیات سیداکبر سلیمانی است.

در این نشست «علی میر افضلی» با اشاره به رغبت زیاد شاعران جوان به قالب رباعی در سال‌های اخیر گفت: بر اساس پیش گفتاری که در کتاب موجود است این کتاب سروده های شاعر متعلق به قبل از سال ۹۵ است و این کتاب به عنوان دفتر اول کار خوبی است و رباعیات در خور توجهی دارد که شایسته تقدیر است.

وی با بیان اینکه رباعیات این کتاب محتوا های مختلفی همچون عاشقانه و آیینی دارد، گفت: شاعران جوان زیادی اکنون قالب اصلی شعرشان رباعی است.

میرافضلی نقطه آسیب رباعیات کنونی را نداشتن نقطه تمایز میان رباعیات شاعران کنونی دانست و گفت: تفاوت در سبک شاعران کنونی وجود ندارد و شاعری برنده است که تمایز واضحی در اندیشه و زبان شعرش قائل شود.

این پژوهشگر ادبیات گفت: داشتن حوزه اندیشه خاص و نظام فکری متفاوت و زبان مناسب می‌تواند مشخصه اصلی شاعری باشد که رباعیاتش با دیگران متفاوت می شود.

وی یکی از نقدهای وارد بر کتاب «اندوه من از خودم کهنسال تر است» را اشتراکات زیادی با شاعر رباعی سرا «جلیل صفربیگی »دانست و گفت: نویسنده باید تمایز و تفاوت خودش را با دیگران شاعران پیدا کند.

نویسنده کتاب شعر «گنجشک ناتمام تمام» اضافه کرد: البته این نقد برای نخستین کتاب نویسنده عیب محسوب نمی شود ولی شاعر به نوآوری و لحظات خاص برای سرودن اشعار نیاز دارد.

وی افزود: در بسیاری از رباعیات این کتاب بازی با کلمات اتفاق افتاده ولی نتوانسته از آن عبور کند و در برخی دیگر نیز شعرها فاقد عمق کافی است و نمی تواند ماندگار شود.

نویسنده کتاب شعر «تمام ناتمام ای ها» فاصله گرفتن از برخی مضامین قدیمی در کتاب را مطلوب عنوان کرد و گفت: اشعار به نوآوری نیاز دارد.

در ادامه زهیر توکلی، دیگر کارشناس این نشست با اشاره به شعار و رباعیات خیام گفت: در رباعی قرار نیست فلسفه گفته شود البته ممکن است شاعر فیلسوف باشد.

وی ادامه داد: شاعرانی مانند عطار، خیام و مولوی اندیشه های فلسفی داشتند و در همه اشعار شان اندیشه مرکزی کلانی موج می زند.

وی به نویسنده کتاب «اندوه من از خودم کهنسال تر است» پیشنهاد داد رباعیات شاعران بزرگی همچون خیام و مولانا را بخواند و از سبک عطار و سبک خراسان بهره بگیرد.

نویسنده و پژوهشگر حوزه ادبیات پردازش مضمون و سخت گیری بیشتر در مضمون شعر ها را به سید اکبر سلیمانی پیشنهاد کرد و گفت: برای خلق رباعیات بهتر باید در پردازش مضمون سختگیری بیشتری شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند