کتاب چهارمحال و بختیاری به روایت سیاحان در شهرکرد معرفی و رونمایی شد

04:350

کتاب «چهارمحال و بختیاری به روایت سیاحان» به نویسندگی «قاسم فتاحی» و «سیده آزیتا رضوی» از سوی حوزه هنری چهارمحال و بختیاری در شهرکرد معرفی و رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، چهارمحال و بختیاری به روایت سیاحان بازتاب اوضاع سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یک‌هزار ساله چهارمحال و بختیاری در سفرنامه‌ها منتشر شده از این استان است.

این کتاب به‌معرفی سفرنامه‌هایی می‌پردازد که در یک دوره هزار ساله از قرن پنجم تا قرن پانزدهم هجری گزارشاتی در مورد منطقه چهارمحال و بختیاری ارائه کرده‌اند. در واقع بخش‌هایی از یادداشت‌ها و خاطرات سیاحان و جهان‌گردانی که با انگیزه‌های مختلف در طول تاریخ به منطقه چهارمحال و بختیاری سفر کرده‌اند، در این تحقیق سامان‌دهی شده است.

چهارمحال و بختیاری به روایط سیاحان اثری علمی از  پژوهش‌ها و تحقیقات جغرافیایی، تاریخی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در استان چهارمحال و بختیاری است.

این اثر ضمن این‌که داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز برای پژوهش در حوزه‌های مختلف را در اختیار محققین قرار می‌دهد، می‌تواند مبنای مناسبی برای مقایسه گذشته با حال باشد.

خاطره نویسی یکی از جلوه های مهم تغییر روند و گفتمان ادبی در کشور است

در ابتدای این نشست بابک زمانی پور مجری کارشناس برنامه توضیحاتی پیرامون اهمیت سفرنامه ها و کتاب «چهارمحال و بختیاری به روایت سیاحان» ارائه کرد و سپس دکتر عباس قنبری عدیوی پژوهشگر و نویسنده چهارمحال و بختیاری در آیین معرفی این کتاب گفت: خاطره نویسی یکی از جلوه های مهم تغییر روند و گفتمان ادبی در کشور است. به طور مثال در بیشتر بزرگان ایل بختیاری چون بی بی مریم، سردار اسعد دوم، سردار ظفر، جعفر قلیخان سردار بهادر خاطره نویسی است.

قنبری افزود: استان چهارمحال و بختیاری دارای تاریخ روایت گری و روایت پژوهی است و با نویسندگی پیوند دیرینه ای دارد.

به گفته وی: حضور خارجی ها در ایران حاکی از آن است که وقتی انقلاب صنعتی در اروپا اتفاق می افتد آنها نیاز به منابع دارند و بهترین راه برای متصل کردن آنها به منابع شرق و استفاده از ذخایر غنی هندوستان بزرگ ایران بوده است و با اکتشاف نفت در ایران خود ایران یکی از منابع عظیم و ذخایر بزرگ برای آنها شد.

رئیس بنیاد ایران شناسی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: بسیاری از این سیاحان غربی با فرهنگ غنی عشایر آشنایی داشتند و در آنها همه جور قشری چون جاسوس، مامور اطلاعاتی خارجی، با انگیزه کشف عتیقه های تاریخی ایران و غیره بوده است .

قنبری یاد آور شد: اروپایی ها با یادگیری فرهنگ و بوم استان بسیار از مردم شریف استان سو استفاده کردند  و خیلی جاها با دورغ گفتن، خیانت کردن و غیره با هدف سود جویی و استخراج منابع ایران بسیاری از منابع ملی را به غارت بردند.

این استاد دانشگاه ضمن سپاس از زحمات نویسندگان این کتاب فاخر گفت : در این کتاب ۳۲ سفر نامه بررسی شده که ۵ اثر آن ایرانی و مابقی خارجی هستند و ۵۰ درصد از این خارجی ها انگلیسی هستند که نشان دهنده این است که انگلیسی ها در مناطق چهارمحال و بختیاری دنبال یک برنامه دراز مدت و ماموریت بوده اند و نکته خیلی مهم این است که بحث انتقال آب کوهرنگ و تلاش های که شد که این آب به اصفهان برسد در بسیاری از این سفر نامه ها آمده است.

آغاز سفر نامه نویسی قبل از صفویه است

دکتر داراب ظفریان دیگر پژوهشگر و محقق استانی در این نشست گفت: در پژوهش های تاریخی یکی از ابزارهای که می تواند به ما کمک کند سفر نامه ها هستند در بعضی از مقاطع اگر همین اروپای های خائین این سفر نامه ها را نگاشته نبودند بسیاری از کار های تاریخی ما الکن می ماند.

ظفریان افزود: آغاز سفر نامه نویسی قبل از صفویه است اما دوره گسترش سفر نامه نویسی در دوران صفویه می باشد که علت آن هم ارتباط گسترده ایران با کشور های مختلف بوده است.

به گفته وی در واقع برای شناخت و پژوهش در حوزه چهارمحال و بختیاری سفر نامه های افراد خارجی یکی از منابع اصلی هستند برای تحقیقات تاریخی است که می توانند کمک بسزای به محققان داشته باشند.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: یکی از ویژگی های کتاب چهارمحال و بختیاری به روایت سیاحان این است که نویسندگان این کتاب به سراغ سفر نامه های رفته اند که برای کار های پژوهشی بسیار با اهمیت هستند و به صورت چراغ راهنما فرصتی مناسب برای پژوهشگران تاریخی باز کرده است.

برای جمع آوری این اثر بیش از صدها جلد کتاب از نویسندگان خارجی و ایرانی مورد مطالعه قرار گرفت

دکتر قاسم فتاحی نویسنده این کتاب ضمن سپاس از حوزه هنری برای چاپ این اثر و برگزاری برنامه در مورد اهداف انجام این پژوهش گفت: این اثر با هدف شناسایی منابع مرتبط با اوضاع سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی چهارمحال و بختیاری نگاشته شده است.

فتاحی افزود: برای جمع آوری این اثر بیش از صدها جلد کتاب سفر نامه ، مقاله و کتاب از نویسندگان خارجی و ایرانی مورد مطالعه قرار گرفت و سپس مطالب مورد نیاز این آثار با موضوع چهارمحال و بختیاری استخراج و مورد بهر برداری قرار گرفت.

در پایان این نشست که با حضور نویسندگان، هنرمندان، مدیران کل دستگاه های فرهنگی و هنری استان برگزار شد از پیدید آورندگان این اثر تقدیر و از کتاب «چهارمحال و بختیاری به روایت سیاحان رونمایی شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند