کتاب «شیر نشو» در زنجان نقد شد

02:290

جلسه نقد کتاب «شیر نشو» نوشته مجید قیصری با حضور جمعی از نویسندگان و اهالی کتاب و داستان با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی استان و سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری زنجان در سالن اجتماعات کارخانه کبریت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، کتاب «شیر نشو» نوشته مجید قیصری با حضور جمعی از نویسندگان جوان استان شامگاه چهارشنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۴۰۱ سالن اجتماعات کارخانه کبریت زنجان به بوته نقد گذاشته شد.

در این جلسه محمدعلی خامه‌پرست، نویسنده کتاب «ماه عسل در تابستان» با اشاره به نبود تعلیق در این رمان اظهار کرد: شاهد هستیم که رمان در طی حرکت به جلو گاه از مسیر اصلی خود خارج می‌شود.

سلمان کریمی، نویسنده کتاب «رویای رنگی یک کور مادرزاد» نیز با بررسی کتاب «شیر نشو» از لحاظ بینامتنیتی اظهار کرد: در جای جای رمان ما شاهد به کارگیری نمادها و المان‌هایی هستیم که ما را به متن و متون دیگر ارجاع می‌دهد.

وی ادامه داد: اشاره به دماوند، فریدون، دست قطع شده حضرت عباس و تلاش بر به گار گیری این نمادها بخشی از ارجاعات بینامتنی نویسنده به خارج از متن است.

پریا دوستی؛ از نویسندگان جوان استان نیز با بیان اینکه آیا می‌شود رمانی بدون شکل‌گیری شخصیت‌ها به عنوان رمان شناخته شود؟ به ضعف شخصیت‌پردازی در این رمان اشاره کرد و گفت: حضور شخصیت‌هایی که همگی در حد تیپ مانده‌اند یکی از ضعف‌های آشکار این رمان است که توجیه‌پذیر نیست.

ثمین سجادی از دیگر نویسندگان جوان استان با بیان اینکه این رمان ماجرای مرد شدن یک نوجوان با پوشیدن پوستین شیر در تعزیه است، گفت: پرداختن به این مسأله از ابتدای رمان دغدغه اصلی نویسنده است.

زهره میرعیسی‌خانی نویسنده کتاب «کرگدنهای روی دیوار» با اشاره به اینکه این کار یکی از ضعیف‌ترین کارهای این نویسنده نام آشنا است، اظهار کرد: اگر چه کار سرشار از ارجاعات بینامتنی و الما‌ن‌های مختلف است که هر یک به خودی خود می‌تواند باعث خاص شدن این کار شود اما نویسنده کتاب به دلیل اینکه نتوانسته است این موضوعات را به درستی به کار بگیرد کار را به سطح پایین‌تری نزول داده است.

کتاب شیر نشو از نوشته‌های مجید قیصری است که داستان اهالی یک روستا را روایت می‌کند که می‌خواهند برای برگزاری مراسم تعزیه محرم آماده شوند اما همه‌چیز به هم می‌ریزد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند