کتاب شناختنامه امامان جمعه استان بوشهر رونمایی شد

03:000

کتاب «امامان جمعه بوشهر از گذشته تابه‌حال» روز دوشنبه ۲۳ خردادماه توسط آیت الله صفایی نماینده ولی فقیه در استان بوشهر رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، کتاب «امامان جمعه بوشهر از گذشته تابه‌حال» نخستین  کتاب از مجموعه «شناخت نامه هنر، فرهنگ و تمدن استان بوشهر» توسط نماینده ولی فقیه در استان، آیت الله صفایی و دکتر پورات معاون سیاسی امنیتی استانداری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مدیرکل اجتماعی فرهنگی استانداری و اعضای شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر ، در روز دوشنبه ۲۳ خردادماه رونمایی شد.

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری در این آیین با اشاره به اینکه فرهنگ و هنر در استان از جایگاه بالایی برخوردار است اظهار داشت: کتاب «امامان جمعه بوشهر از گذشته تابه‌حال» از مجموعه شناخت نامه فرهنگ و تمدن استان بوشهر به چاپ رسیده بی‌نظیر و در ایران این پژوهش انجام‌نشده است. هویت استان در ادوار مختلف تاریخی نشان از جایگاه بالا هویت فرهنگی و اجتماعی مردمان این استان است و کتاب  فوق به‌ عنوان نخستین تحقیق مستقل درباره تاریخچه نماز جمعه بوشهر به نگارش درآمده است..

وی به سابقه نماز جمعه در شهر بوشهر یادآور شد: پیشینه برگزاری نماز جمعه با هجرت خاندان آل عصفور از بحرین به این دیار کهن فرهنگی و با تمدن شروعی مستمر یافت.

نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر با تأکید بر توجه به زیرساخت‌های فرهنگی ویژه خانواده، جوانان و نوجوانان افزود: دشمن فرهنگ خانواده و جوانان را هدف قرار داده که توجه به هویت فرهنگی این اقشار از ضروریات است و از حوزه هنری استان بوشهر بابت چاپ این اثر کمال تشکر داریم.

امید پارسایی فر رئیس حوزه هنری استان بوشهر نیز با تشریح ویژگی های این کتاب عنوان کرد: بر اساس مستندات موجود، استان بوشهر یکی از با سابقه ترین استان ها در برپایی آیین نمازجمعه در کشور از سال ۱۱۷۳ هجری خورشیدی توسط شیخ حسن آل عصفور است که در این کتاب با ذکر مستنداتی ارزشمند به تاریخ و ابعاد مختلف آن پرداخته شده است.

وی یادآور شد: کتاب «امامان جمعه بوشهر از گذشته تابه‌حال» توسط پژوهشگاه ادب، فرهنگ و تاریخ استان بوشهر و  در۱۳۰ صفحه‌  و پنج فصل، علاوه بر تاریخ مدون نماز جمعه در استان، تاریخچه ای دقیق از زندگینامه، فعالیت ها و اقدامات ۱۳ امام جمعه استان را مورد پژوهش قرار داده است.

دبیر مجموعه شناختنامه استان بوشهر با اشاره به این مجموعه  افزود: مجموعه شناخت نامه هنر، فرهنگ و تمدن استان بوشهر مجموعه ای است که با تشکیل شورای علمی و در مجلدات مختلف، با موضوعات متنوع درباره پیشنیه هنری،فرهنگی و تمدن استان بوشهر توسط حوزه هنری انقلاب اسلامی استان بوشهر تهیه و در دست انتشار است .

پارسایی فر با اشاره به سایر موضوعات شناختنامه استان بوشهر افزود: به زودی سایر عناوین این مجموعه از جمله شناختنامه شهرستان های گناوه، دشتی و تنگستان و همچنین شناختنامه هنرهای تجسمی و خوشنویسی منتشر خواهد شد.

در این آیین رونمایی کتاب، آیت الله صفایی بوشهری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، کتاب شناختنامه امامان جمعه بوشهررا اثری ارزشمند و بسیار مهم در سطح کشور معرفی و اقدامات حوزه هنری انقلاب اسلامی استان بوشهر را در جهت پژوهش و انتشار این اثر مورد تقدیر و تشکر قرار داد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند