کتاب شعر «چِقِن بَسته» توسط سوره مهر منتشر شد

02:000

کتاب «چقن بسته» مجموعه اشعار منصور دهقان‌قهفرخی با گویش محلی قهفرخی، از سوی حوزه هنری چهارمحال و بختیاری تولید و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری گفت: کتاب شعر محلی (شعر گویشی) «چقن بسته» عنوان تازه‌ترین اثر حوزه هنری است که اشعار منصور دهقان‌قهفرخی با گویش شیرین قهفرخی را در بر دارد.

حجت ا… شیروانی افزود: در این کتاب علاوه بر استفاده از قالب‌های گوناگون شعری و پرداختن به موضوعات اجتماعی، فرهنگی، عاشقانه و غیره، از بسیاری از ضرب‌المثل‌ها، کنایه‌ها و طنزهای تلخ و شیرین محلی نیز استفاده شده است.

وی ادامه داد: بیشتر اصطلاحات محلی این کتاب با توضیح در پاورقی آمده است و مخاطب به‌راحتی می‌تواند با اصطلاحات و لغات محلی گویش قهفرخی به درستی آشنا شود.

به گفته وی انگیزه شاعر این مجموعه، احیای گویش و فرهنگ بومی فرخ‌شهر (قهفرخ)، یکی از شهرهای چهارمحال و بختیاری بوده است.

شیروانی اظهار داشت: کتاب حاضر برگزیده‌ای از اشعار محلی قهفرخی در قالب‌های غزل، مثنوی، دوبیتی و رباعی است که حاصل چندین سال تلاش شاعر در عرصه شعر محلی است.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری گفت: حوزه هنری توجه به زیست‌بوم و آثار محلی در همه زمینه‌های هنری را در دستور کار خود دارد و از آثار هنرمندان استان در همه زمینه‌های هنری با نگاه محلی و بومی حمایت خواهد کرد.

منصور دهقان‌قهفرخی از سال ۱۳۷۵ شروع به سرودن شعر در قالب معیار کردد و از سال ۱۳۸۵ با سرودن چند غزل کوتاه با گویش محلی، احساس کرد که با توجه به اشتغال در زمینه کشاورزی، ارتباط تنگاتنگ با طبیعت و مردم بومی و داشتن دامنه لغات محلی گسترده می‌تواند در این زمینه بیشتر و به‌نحو مطلوب‌تری فعالیت کند. لذا از آن پس به‌صورت تخصصی در این زمینه به فعالیت پرداخت و از اواخر سال ۱۳۹۷ با انجمن ادبی آصف فرخ‌شهر شروع به همکاری کرد. با توجه به محدودیت و مناسبتی بودن زمینه‌های ارائه اشعار گویشی، از یک سو، و مطالبه مردمی برای دسترسی به اشعار، از سوی دیگر، دهقان تصمیم به تألیف کتاب «چقن بسته گرفت» تا با زنده نگاه داشتن اصطلاحات قهفرخی همشهریان و هنردوستان را هر چه بیشتر با این گویش محلی آشنا کند.

گفتنی است، به زودی از سوی حوزه هنری چهارمحال و بختیاری آیین رونمایی و معرفی این کتاب برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند