توسط حوزه هنری خراسان جنوبی؛
کتاب شعر «سرانجام» رونمایی شد

04:550

کتاب «سرانجام» مجموعه اشعار «جعفر عباسی» که توسط سوره مهر منتشر شده است، رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، مراسم رونمایی از کتاب «سرانجام» مجموعه اشعار «جعفر عباسی» شاعر آیینی و برجسته خراسان جنوبی با حضور رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی و جمعی از اشعار برجسته استان برگزار شد.

مجید کریمیان رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی در این مراسم اظهار داشت: پیوست رونمایی از کتاب «سرانجام» به قلم جعفر عباسی با سالروز وفات حضرت معصومه (س) را به فال نیک می‌گیریم به این علت که اشعار آیینی در این کتاب سروده شده است.

وی در ادامه بیان کرد: پیوند این کتاب با دین و اهل بیت (علیهم السلام) یک برکتی است که شاعر آن از برکاتش بهره خواهد برد که هم در دنیا و هم در آخرت نجات‌دهنده است و در مقدمه کتاب نیز به نو و آیینی بودن آن اشاره شده است.

رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه اشعار دلنشینی در کتاب «سرانجام» آمده است، افزود: این اشعار زیبا و آیینی امیدواریم به دل مردم و علاقه‌مندان به حوزه شعر و ادبیات نیز بنشیند.

وی بیان کرد: کتاب «سرانجام» دومین کتاب رونمایی شده از ابتدای سال جاری تاکنون توسط حوزه هنری خراسان جنوبی است که اولین کتاب مربوط به امیر نظام‌دوست با عنوان «فرعی دوم» بوده است.

کریمیان با بیان اینکه حدود چهار سال طول کشیده است تا کتاب «سرانجام» به مرحله چاپ و نشر برسد، گفت: آثار هنرمندان استان خراسان جنوبی سندی برای بیان هویت و فرهنگ این استان محسوب می‌شوند و این نوع مراسمات امیدواریم به حرکتی برای معرفی آثار به عنوان فرهنگ غنی استان به بازار کتاب در سطح ملی تبدیل شود.

کریمیان ادامه داد: هر اثری که تولید می‌شود مانند درخت گزی در بیابان جلوی طوفان را می‌گیرد و ماندگاری این آثار جلوی بی‌هویت‌ها را می ‌گیرد.

رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی با بیان اینکه جامعه هنری با کمترین امکانات در خط مقدم مبارزه با بی‌هویتی قرار دارد، ادامه داد: حوزه هنری خراسان جنوبی با تمام وجود کاستی‌ها و امکانات کافی در مقابل این بی‌هویتی‌ها با کمک هنرمندان آیینی ایستادگی می‌کند.

 

استاد «حسن بیاتانی» در مراسم رونمایی از کتاب «سرانجام» نیز اظهار داشت: اساتید و هنرمندان بزرگواری در این جلسه حضور دارند و این امکان برای بهره‌مندی از این افراد توفیق بنده شده است.

وی با بیان اینکه بنده بیش از ۱۰ سال است که فضای ادبیات معاصر را به صورت روزانه رصد می‌کنم، افزود: آسیب‌ها و رویش‌های موجود در حوزه ادبیات را در حوزه فهم خود بررسی می‌کنم، چرا که ادبیات آیینی یک ادبیات مطهر محسوب می‌شود.

شاعر برجسته آیینی کشور با اشاره به اینکه جعفر عباسی یک شاعر متعهد به اشعار دینی و آیینی است، ادامه داد: این فرهنگ عاشقانه امیدواریم در مجموعه‌های بعدی افزایش یابد و این کتاب تولد مبارکی در حوزه ادبیات مطهر است.

بیاتانی با تأکید بر اینکه برخی افراد یک نگاه اسطوره‌پرداز به اهل بیت (ع) دارند، گفت: در ادبیات طی دو دهه اخیر این نوع نگاه که تنها به منزلت اهل بیت (علیهم السلام) پرداخته می‌شود و آن نگاه اسوه‌ساز کمتر مشاهده شده است و تلفیق این دو نگاه در کتاب «سرانجام» وجود دارد و قابل الگوبرداری است.

شاعر برجسته آیینی بیان کرد: باید دید که عواطف شاعر وقتی در شعر جریان پیدا می‌کند، آیا احساسات شخصی است یا رنگ و بوی خاصی دارد و انس گرفتن آقای عباسی با اهل بیت و به پشتوانه فرهنگ ملی باعث شده است تا اشعاری بیان کند که دارای رنگ و بوی خاصی هستند و این نکته بسیار ارزشمند است.

 

جعفر عباسی در حاشیه این مراسم در خصوص کتاب «سرانجام» اظهار داشت: این کتاب متشکل از اشعار آیینی بنده است که حدود ۴۲ قطعه شعر را در بر می‌گیرد.

وی به موضوع اشعار اشاره کرد و گفت: در این کتاب اشعاری با محوریت مدح اهل بیت (علیهم السلام)، دفاع مقدس و شهدا و موضوعات اجتماعی تهیه شده است و این اشعار در کنگره‌های ملی به خصوص مهرواره سوره مهر و جشنواره ملی شعر رضوی و کنگره ملی شعر فاطمی حائز رتبه‌های برگزیده شده‌اند.

این شاعر برجسته خراسان جنوبی در ادامه بیان کرد: اشعار کتاب «سرانجام» را در طول سال‌های ۹۵ تا ۹۸ سروده‌ام و برای چاپ در این کتاب گزینش کرده‌ام و مقدمه این کتاب توسط دکتر «حسن دلبری» نوشته شده است.

عباسی با بیان اینکه کتاب «سرانجام» حدود ۱۱۶ صفحه تولید شده است، افزود: این کتاب در یک هزار و ۲۵۰ نسخه توسط انتشارات سوره مهر در تهران منتشر شده است و طراح جلد آن «فاطمه روشن» بوده که به همت مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری خراسان جنوبی به چاپ رسیده است.

وی در پایان بیان کرد: حدود چهار سال است که برای چاپ و تهیه این کتاب تلاش‌های فراوانی کرده‌ام و با کمک حوزه هنری خراسان جنوبی این موضوع محقق شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند