کتاب «شجره الامجاد فی آبا و اولاد میرعماد» در مازندران نقد شد

02:0030

کتاب «شجره الامجاد فی آبا و اولاد میرعماد» با گردهمایی جمعی از محققان و نویسندگان در مازندران نقد و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، تألیف آیت الله سید حسین بنافتی (نسخه تصحیح شده توسط دکتر علی رمضانی پاچی و سید مقداد طاهرپور) در برنامه ای با حضور پژوهشگران و علاقمندان میراث مکتوب مورد بررسی قرار گرفت.

این برنامه در سالن مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران و با حضور جمعی از محققان، اساتید دانشگاه و علاقمندان تاریخ و فرهنگ مازندران برگزار شد.

سید رحیم موسوی ساروی کارشناس مسئول آموزش و پژوهش حوزه هنری مازندران درباره مولف کتاب مذکور گفت: آیت الله سید حسین بنافتی پس از تحصیل علوم فقهی و مذهبی در نجف و دریافت اجازه اجتهاد توسط بزرگانی همچون «آخوند خراسانی» و «ضیاالدین عراقی» به مازندران بازگشت و مطالعات و پژوهش های بسیاری را در زمان خود صورت داد که متاسفانه امروزه بسیاری از آن آثار و تحقیقات در دسترس نیست.

وی افزود: به رغم اینکه این چهره برجسته در دهه دوم قرن گذشته (دهه ۲۰ شمسی ) درگذشت ولی آثارش بویژه  کتاب « شجره الامجاد فی آبا و اولاد میرعماد» مورد استفاده بسیاری از محققان آن دوره قرار گرفت.

این تاریخ پژوه با ذکر این نکته که کتاب شجرة الامجاد… تاریخ جنبش میر عمادالدین یکی از سادات منطقه هزار جریب بزرگ ( کوه های اطراف گرگان تا سوادکوه فعلی) در قرن هشتم است ادامه داد: آیت الله سید حسین بنافتی که خود از سادات عمادی است با بررسی ده ها کتاب تاریخ این دوره و حوادث ویژه آن را بررسی می کرد.

در این رویداد فرهنگی پژوهشی  کارشناسان  دکتر علی رستم نژاد به معرفی کلی اثر پرداخته، دکتر زین العابدین درگاهی به نقد نکات فنی کتاب و تصحیح حاضر اشاره داشته همچنین دکتر «علی اکبر عنایتی» به بحث و بررسی خود کتاب و تالیف آیت الله سید حسین بنافتی پرداخت و در نهایت حجت‌الاسلام ابوالفضل حافظیان بابلی ضمن ارائه مطلب درباره فهرست شناسی و فهرست نگاری نسخ خطی  درباره کتاب حاضر و شیوه تصحیح آن به ارائه آرا ی خود نشست.

شایان ذکر است، کتاب «شجرة الامجاد فی آبا و اولاد میرعماد» در گذشته نیز تصحیح و توسط انتشارات شلفین روانه بازار شد و این بار و در این نشست  نسخه جدید و تصحیح شده توسط دکتر علی رمضانی پاچی و سید مقداد طاهرپور مورد ارزیابی قرار گرفت.

برنامه یاد شده با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی مازندران و حوزه هنری استان مازندران برگزار شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند