کتاب «دشمن، پشت دروازه‌های شهر» در آبادان رونمایی شد

02:000

آیین رونمایی از کتاب «دشمن پشت دروازه‌های شهر» با حضور نعمت‌الله سلیمانی‌خواه نویسنده کتاب، در گلزار شهدای آبادان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، آیین رونمایی از کتاب «دشمن پشت دروازه‌های شهر» با حضور نویسنده آن نعمت‌الله سلیمانی‌خواه، جمعی از رزمندگان دفاع مقدس، خانواده های شهدا، ایثارگران و زائرین شهدا در گلزار شهدای آبادان برگزار شد.

بنا بر این گزارش، این کتاب که توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به چاپ رسیده است،‌ روایت مقاومت مردمی آبادان در سال ۱۳۵۹ است و پیش از این در هفته دفاع مقدس در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در تهران رونمایی شده بود.

این مراسم از سوی حوزه هنری دفتر آبادان، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، کانون فرهنگی تبلیغی رهپویان خادم الشهدا احمد یلالی، باغ موزه دفاع مقدس آبادان و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آبادان برگزار شد.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «کوچه‌های منتهی به ساحل اروندرود، رفته رفته خلوت و تاریکی عمیق‌تر می‌شد. ستاره‌های چشمک‌زن همچون خنجرهایی که چادر سیاه شب را می‌شکافند، دسته دسته رخ می‌نمودند. اینک چراغ‌های خانه‌ها یک به یک روشن شده است. در کوچه‌ای تاریک، پسربچە سیه‌چرده‌ای با اندامی لاغر و حدود ده ـ دوازده ساله، درون سطل بزرگی، زباله‌ها را می‌کاوید. از هرم گرما کاسته شده بود، اما رطوبت ناشی از هوای شرجی شامگاهی به خوبی احساس می‌شد و پوششی بر همه چیز می‌کشید. شهر به برکه‌ای از آب راکد می‌مانست؛ تیره و آرام و در عمق آن چشمه‌هایی تیره‌تر از هوس‌هایی در جوش و خروش. به نظر می‌رسید همه چیز به طرز نکبت‌باری مسموم شده است. همه مسموم شده‌اند و این یک مصیبت عمومی است. هیچ کس حاضر نیست به حرف دیگری گوش بسپارد…

گفتنی است، در آیین رونمایی، نعمت‌الله سلیمانی‌خواه که خود از رزمندگان آبادانی در دفاع مقدس است، توضیحاتی در مورد مراحل نوشتن این کتاب ارائه داد و به ذکر چند خاطره از آن روزهای پر حماسه پرداخت.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند