کتاب جدید شاعر یزدی منتشر شد

01:070

مجموعه اشعار شاعر یزدی با عنوان «اشعار محمود» توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسید.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، کتاب «اشعار محمود» مجموعه شعر محمود ملک‎‌‌ثابت به همت دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان یزد در زمستان ۱۴۰۰ توسط انتشارات سوره مهر چاپ و روانه بازار کتاب شد.

در این کتاب گزیده اشعار آئینی و انقلابی این شاعر یزدی در ۲۰۴ صفحه و قطع رقعی منتشر شده که شامل غزل، مثنوی، قطعه، رباعی و دوبیتی است.

بعضی از شعرهای این کتاب نیز به صورت نوحه در مجالس و محافل حسینی طنین انداز شده است.

این شاعر آئینی در سال ۱۳۹۵در چهاردهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی در بندرعباس مورد تقدیر قرار گرفته بود.

کتاب «روزگار محمود» مجموعه خاطرات محمود ملک‌ثابت که به سبک‌ زندگی یزدی‌ها و تاریخ معاصر دارالعباده می‌پردازد و «با کاروان نینوا»؛ سفرنامه عتبات عالیات از دیگر آثار این شاعر و نویسنده است.

همچنین کتاب «آسیب شناسی مرثیه‌خوانی» اثر غلام‌حسن رفیعا و مجموعه شعر عاشورایی «باغ ارغوان»(عاشورا در شعر امروز یزد) به همت و کوشش وی چاپ و منتشر شده است.

محمود ملک‌ثابت متخلص به «ثابت» متولد ۱۳۲۱در یزد و دارای مدرک کارشناسی زبان و ادبیات فارسی است.

وی رئیس اسبق حوزه هنری استان یزد است که این نهاد را در سال ۱۳۷۴ در یزد راه‌اندازی کرد و در مدت خدمت خود منشأ خدمات فراوان در عرصه‌های فرهنگی، هنری و ادبی بود. این شاعر مردمی و انقلابی همچنان نیز در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی، هنری و ادبی فعال و پرتلاش است.

علاقه‌مندان می‌توانند کتاب «اشعار محمود» را از نمایندگی‌های انتشارات سوره مهر و حوزه هنری استان یزد تهیه کنند. یکی از غزل‌های این کتاب به نام «کوچ یاران» به این شرح است:

بگذار جسم پُر ز خونم بر زمین باشد

انگشترت را خون سرخ من نگین باشد

بگذار اسب سرکش آن‌ها که می‌‌تازند

دائم در این هنگامه‌ی ایام زین باشد

بگذار بعد از کوچ یاران کوچه‌های ما

مغلوب سمّ اسب‌‌‌‍‌های ناکثین باشد

بگذار فرزندم نشیند در شهیدآباد

همسایه‌ی دیروزمان بالانشین باشد

بگذار تا آن آبرو آن پینه‌های دست

بی‌آبرویان را فریبی بر جبین باشد

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند