کتاب «باز نخچیر» در تبریز رونمایی شد

06:000

کتاب «باز نخچیر» خاطرات خلبان شیرازی، همزمان با برگزاری بیست و هشتمین آیین شب خاطره حوزه هنری آذربایجان شرقی رونمایی شد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، آیین شب خاطره «پرواز تا نخچیر» شامگاه چهارشنبه ۱۶ تیرماه با حضور شهروندان تبریزی در پردیس فرهنگی سینمایی قدس تبریز برگزار شد.

در این ویژه برنامه، کتاب «بازنخچیر» خاطرات خلبان غلامعلی شیرازی نوشته موسی غیور از انتشارات سوره مهر رونمایی شد.

همچنین در این برنامه، موسی غیور نویسنده کتاب «بازنخچیر» و خلبان غلامعلی شیرازی راوی این کتاب به خاطره‌گویی پرداختند.

در این کتاب به خاطرات سرهنگ خلبان غلامعلی شیرازی و حضور ایشان در عرصه دفاع مقدس پرداخته شده است. نویسنده، بازگویی خاطرات دوره‌های مختلف زندگی، از کودکی تا سال‌های رزم و ایثارگری ایشان را به رشته تحریر درآورده است. به امید اینکه گوشه‌ای از تاریخ جنگ و فداکاری شهیدان گمنام وطن بازگو شود و محتوایی مناسب برای علاقه‌مندان به حوزه تاریخ معاصر و نسل جدید به شمار آید.

گفتنی است، بیست و هشتمین آیین شب خاطره حوزه هنری آذربایجان‌ شرقی با همکاری اداره کل حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان، سپاه عاشورا، پایگاه دوم شکاری تبریز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و همچنین سازمان بسیج هنرمندان استان برگزار شد.

«آذربایجان پیشگام در انقلاب اسلامی» سرلوحه سند تحول حوزه هنری آذربایجان‌ شرقی

رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی در این آیین گفت: سند تحول حوزه هنری آذربایجان‌شرقی بر مبنای «آذربایجان پیشگام در انقلاب اسلامی» درحال تدوین است.

وی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مأموریت ارگان‌های فرهنگی ترویج و انتقال تجربیات، رشادت‌ها و از جان گذشتگی‌های نسل گذشته به نسل جوان است که خوشبختانه حوزه هنری در این مسیر گام‌های بلندی برداشته است.

سید محمدحسین بلاغی افزود: حوزه هنری استان تاکنون توانسته ۲۸ عنوان آیین شب خاطره دفاع مقدس را در طول سال‌های اخیر برگزار کند که در دوران کرونایی، هشت برنامه شب خاطره به صورت مجازی و دو مراسم را به صورت حضوری برگزار کرده است.

رئیس حوزه هنری استان آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در ۲۹ بهمن‌ماه سال گذشته در جمع مردم تبریز تصریح کرد: مقام معظم رهبری، تبریز را به عنوان پیشگام در انقلاب اسلامی عنوان کردند که ما نیز وظیفه داریم تا در راستای روایت صحیح تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی بیش از پیش تلاش کنیم.

وی از تدوین سند تحول حوزه هنری استان خبر داد و گفت: این سند، بر اساس گزاره «آذربایجان پیشگام در انقلاب اسلامی» در حال تهیه و تدوین است؛ که حوزه هنری استان در نهضت ثبت و روایت تاریخ شفاهی خود چهار موضوع انقلاب اسلامی، دفاع مقاومت، جهاد و پیشرفت را پیگیری می کند.

بلاغی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به رونمایی کتاب «باز نخچیر» اظهار کرد: این کتاب توسط آقای موسی غیور و انتشارات سوره مهر حوزه هنری منتشر شده است که خاطرات ارزشمند خلبان شیرازی را به رشته تحریر آورده است.

وی همچنین ادامه داد: این کتاب یکی از کتاب‌های فاخر تاریخ شفاهی کشور است که بر اساس این کتاب می‌توان محصولات فرهنگی ثانوی همچون نمایش، فیلم کوتاه، موشن‌گرافی و دیگر محصولات تولید کرد.

یکی از مهم‌ترین اقدامات پس از جنگ، دفاع و مقاومت، خلق آثار ادبی است

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات پس از جنگ، دفاع و مقاومت، خلق آثار ادبی است.

وی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات پس از جنگ، دفاع و مقاومت، خلق آثار ادبی است؛ با خلق چنین آثاری می‌توان قهرمانان مردم را به آسانی به دست نسل آینده رساند.

فرهنگی افزود: از زحمات حوزه هنری انقلاب اسلامی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و گسترش تاریخ شفاهی قدردانی می‌کنم.

نماینده مردم تبریز در ادامه با اشاره به کتاب «باز نخچیر» اظهار کرد: زمانی هواپیمای رژیم بعث توسط خلبان شیرازی ساقط شد، ما بلافاصله به محل سقوط هواپیما رفتیم که خاطرات دلنشینی از آن روزها را به خاطر داریم.

کتاب «باز نخچیر» از بعد تخصصی مورد توجه خلبانان قرار گیرد

جانشین فرماندهی پایگاه دوم شکاری شهید فکوری تبریز گفت: کتاب «باز نخچیر» خاطرات خلبان شیرازی، از بعد تخصصی بسیار ارزشمند است که باید مورد توجه خلبانان قرار گیرد.

امیر سرتیپ دوم خلبان جواد ولدی اظهار کرد: این کتاب از لحاظ تخصصی مملو از تاکتیک‌های ارزشمند خلبانی است که بنده با مطالعه آن توانستم تجربیات بسیار خوبی را کسب کنم.

وی افزود: تمامی خلبانان باید با مطالعه دقیق این کتاب، تجربیات ارزشمندی را از لحاظ تاکتیکی دست یابند.

ولدی در ادامه گفت: قلم شیوای آقای موسی غیور و تجربیات ارزشمند خلبان شیرازی انسان را مجذوب این کتاب می‌کند و اگر چنان چه به خستگی یا نامیدی موقتی دچار شدیم، با خواندن این کتاب انرژی مضاعفی خواهیم گرفت.

وی در پایان از زحمات حوزه هنری انقلاب اسلامی در انتشار دو کتاب «شش و سی دقیقه عصر» و «باز نخچیر» که در خصوص خلبانان پایگاه دوم شکاری تبریز است، تقدیر و قدردانی کرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند