در سلسله جلسات ماهانه روایت بیداری با محوریت کتاب:
کتاب «اینجا سوریه است، صدای زنان راوی جنگ» در حوزه هنری بررسی می‌شود

02:040

در راستای معرفی آثار عرصه بیداری و مقاومت و ترویج آگاهی‌بخشی به علاقه‌مندان این عرصه، چهارمین جلسه از سلسله جلسات ماهانه روایت بیداری، با محوریت کتاب «اینجا سوریه است» با حضور نویسنده زهره یزدان‌پناه قره‌تپه و صاحب‌نظران و اندیشمندان عرصه بیداری و مقاومت، روز دوشنبه ۲۸ تیرماه در سالن سلمان هراتی حوزه هنری بررسی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کتاب «اینجا سوریه است، صدای زنان راوی جنگ»، نوشته زهره یزدان‌پناه قره‌تپه، اولین عنوان از مجموعه آثار ناشر در رده «زنان مقاومت – فتنه شام» است و در تلاش است تا صدای زنان راوی جنگ باشد. این اثر در تلاش است تا فصل جدیدی در چگونگی ثبت تاریخ شفاهی بگشاید؛ فصل جدیدی که می‌تواند «ثبت تاریخ شفاهی در موقعیت بحران» نامیده شود، هرچند به دلیل گسترده بودن دریای روایت‌ها، به‌ویژه روایت‌های مقاومت در سوریه، این روایت‌ها ناتمام هستند و روایت‌های این کتاب، فقط گوشه‌ای از صدای زنان راوی جنگ در سوریه است.

زهره یزدان‌پناه قره‌تپه نویسنده، پژوهشگر و مستندساز، برای نگارش این کتاب، چند مرتبه به استان‌ها و شهرهای مختلف سوریه سفر کرده و روایت‌های کتاب را به ترتیب زمانی، و در دو بخش تنظیم و تدوین کرده است. بخش اول خاطرات سفر در سال ۲۰۱۷ را دربرمی‌گیرد که با پاییز و زمستان ۱۳۹۶ مصادف شده است و بخش دوم، وقایع سال ۲۰۱۸ است که همزمان با تابستان ۱۳۹۷ است. در هر بخش از کتاب با ۱۱ فصل و همچنین ضمیمه‌ها و تصاویری از وضعیت مردم و مناطق مختلف سوریه روبه‌رو هستیم که روایت‌های آن، نه تنها صدای زنانی است که راوی جنگ تحمیل شده بر خود، مردم و سرزمینشان هستند، بلکه نگاه نویسنده را به سوریه توأم با وضعیت اجتماعی – فرهنگی در بحران جنگ تحمیلی بر آن نشان می‌دهد.

نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب دلیل اصلی و انگیزه خود را از نگارش این کتاب اینطور توضیح داده است:

پرسش اصلی در این سفر جستوجوگرانه و پژوهشی برای نگارش مطالب کتاب این بود: جنگ تحمیل شده به مردم سوریه، چه تبعاتی بر زندگی زنان سوری با ادیان و مذاهب و قومیت های مختلف داشته است؟ چگونه زندگی شخصی و خانوادگی این زنان، متأثر از این جنگ قرار گرفته است و زنان چه خاطراتی از این وضعیت دارند؟ بدون شک، یافته‌های چنین پرسشی، نه تنها روایت مظلومیت زنان سوری در جنگ تحمیلی به سوریه است. بلکه بیانگر عمق جنایت های دشمنان سوریه و مردم آن هم خواهد بود.

وقتی که نام زن به میان می‌آید، به طبع در کنارش مسئله خانواده مطرح می‌شود یعنی همسر و فرزندان و همچنین دیگر اعضاء مانند پدر، مادر، خواهر، برادر. در این جست‌وجو اما به علت حضور نیروهای ایرانی در سوریه، ردپای فعالیت‌های آنها هم در عرصه‌های مختلف آشکار می‌شود.

شایان ذکر است علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۱۶ روز دوشنبه ۲۸ تیرماه به حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ، سالن سلمان هراتی حوزه هنری مراجعه کنند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند