در ششمین جلسه از سلسله جلسات ماهانه روایت بیداری؛
کتاب «ایرانی‌ها آمدند» در حوزه هنری نقد و بررسی می‌شود

04:000

در راستای معرفی آثار عرصه بیداری و مقاومت و ترویج آگاهی‌بخشی به علاقه‌مندان این عرصه، ششمین جلسه از سلسله جلسات ماهانه روایت بیداری، با محوریت کتاب «ایرانی‌ها آمدند» با حضور نویسنده کتاب، امیرمحمد عباس‌نژاد و صاحب‌نظران و اندیشمندان عرصه بیداری و مقاومت همچون آقای مجتبی رحماندوست، تینا محمد حسینی و حجت الاسلام فخرزاده در روز چهارشنبه ۲۴ آذر ماه ساعت ۱۵ در سالن سلمان اوستای حوزه هنری مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، کتاب «ایرانی‌ها آمدند» دو روایت از آزادسازی دو شهر شیعه‌نشین نبل و الزهرا در جنگ سوریه است. این دو شهر که حدود سه سال و هشت ماه در محاصره نیروهای داعش و تروریست‌ها بود، توسط نیروهای جبهه مقاومت و لشکر ۱۶ قدس گیلان آزاد شد. کتاب از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول با عنوان «روایت درونی» حاوی خاطرات و گفته‌های احمد جنید فرمانده نیروهای مقاومت نبل و الزهراست. او در این کتاب خاطرات خودش را قبل از شروع جنگ و نقشه تکفیری‌ها برای شروع بحران در سوریه می‌گوید. در ادامه از چگونگی محاصره این دو شهر توسط تروریست‌ها و مقابله با حملات آن‌ها طی این سه سال و هشت ماه سخن می‌گوید.

بخش دوم «روایت بیرونی» نام دارد. در روایت بیرونی راوی سردار محمدعلی حق‌بین، فرمانده لشکر ۱۶ قدس گیلان است. سردار حق‌بین بعد از شروع جنگ سوریه به عنوان یک فرمانده در جبهه مقاومت حضور پیدا می‌کند و در عملیات‌های مختلف از جمله آزادسازی نبل و الزهرا حضور داشته است.

امیرمحمد عباس‌نژاد در روایت بیرونی عملیات، توانسته است پا‌به‌پای فرمانده در عملیات حضور داشته باشد و با جزئی‌نگری و دقت در روایت، خواننده را در جزئی‌ترین اتفاقات عملیات قرار دهد. کتاب دارای نثری روان و متنی یک‌دست و قوی است که خواننده را با زیرکی هر چه تمام با خود همراه می‌کند.

بعد از آزادسازی دو شهر شیعه‌نشین نبل و الزهرا، سردار حاج قاسم سلیمانی در جمع نیروهای لشکر ۱۶ قدس گیلان سخنرانی می‌کند و از این عملیات به‌مثابه کندن در خیبر توسط سردار محمدعلی حق‌بین و نیروهایش یاد می‌کند و به فرماندهان عمل‌کننده در عملیات یک انگشتری و اسلحه هدیه می‌دهد.

امیرمحمد عباس‌نژاد دانش‌آموخته دکتری جامعه‌شناسی فرهنگی است. او از آبان ۱۳۷۷ وارد حوزه دفاع مقدس شده است. نزدیک به ده سال به‌عنوان کتابدار در کتابخانه جنگ حوزه هنری مشغول فعالیت بوده است. او توانست طی این ده سال بیشتر کتاب‌ها‌ی منتشرشده در حوزه دفاع مقدس را بخواند، طوری که آقای مرتضی سرهنگی به او لقب «کتابخانه سیار جنگ» را داد.

عباس‌نژاد علاوه بر حضور در دفتر ادبیات و هنر مقاومت از سال ۱۳۸۵ به عنوان خبرنگار در خیلی از نشریات و سایت‌های خبری مشغول فعالیت شد که مهم‌ترین فعالیت‌اش پایه‌گذاری ایده‌ای جدید در حوزه اطلاع‌رسانی با عنوان «کتاب‌شناسی عملیات‌ها، مکان‌ها، فرماندهان و شهیدان» بود که با این شیوه توانست اطلاع‌رسانی دقیق و درستی از کتاب‌ها‌ی منتشرشده را برای پژوهشگران ارائه دهد.

اولین کتاب امیرمحمد عباس‌نژاد در سال ۱۳۹۰ با عنوان «۵۲۸؛ روایت بمباران شیمیایی بیمارستان صحرایی ۵۲۸ سومار» از طرف سوره سبز منتشر شد. بعد از آن کتاب‌ «امیروفادار؛ زندگی‌نامه امیرسرلشکر قاسمعلی ظهیرنژاد» از همان ناشر منتشر شد. او سال ۱۳۹۴ به طور جدی وارد جبهه مقاومت می‌شود و کتاب «شبیه دیوارها» خاطرات شیخ ماجد سلیمان، اسیر آزادشده لبنانی را نوشت. با نوشتن این کتاب سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان به پاس تلاش‌هایش یک جلد قرآن مزین به دست‌خط خودش به او هدیه داد. کتاب بعدی عباس‌نژاد «تن‌های محجر» نام دارد. این کتاب خاطرات اسیرآزادشده ایرانی حجت‌الاسلام و المسلمین قدمعلی اسحاقیان است. این‌بار به خاطر پاسداشت تلاش و زحمات عباس‌نژاد انگشتری مقام معظم رهبری نصیبش شد. جنگ سوریه که شروع شد و شدت گرفت، او تاب برنیاورد و راهی سوریه شد و کتاب «ایرانی‌ها آمدند» را نوشت. امیرمحمد عباس‌نژاد بعد از بازگشت از سوریه به دلایلی از دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری جدا شد و در دفتر ادبیات داستانی مرکز آفرینش‌های ادبی مشغول به فعالیت است.

طی این سال‌ها امیرمحمد عباس‌نژاد علاوه بر تدریس مباحث مصاحبه و تدوین خاطره‌شفاهی و تاریخ شفاهی بیکار ننشست و به قلم او کتاب‌هایی همچون «شیوه‌نامه تدوین تاریخ شفاهی دفاع مقدس»، «دل‌نوشته‌ها»، «یک قطره از هزاران»، «نامی ایران» و … منتشر شده است. همچنین کتاب‌های «کوپه مطرب‌ها»، «با چشم‌های بسته» و «چشم‌های پشت دوربین» در حال انتشار هستند.

کتاب «ایرانی‌ها آمدند» توسط انتشارات خط مقدم قم و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه منتشر شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند