به همت حوزه هنری خراسان جنوبی؛
کتاب «اوستاعلی» خاطرات آزاده «محمدعلی پردل» رونمایی شد

04:410

کتاب «اوستاعلی» خاطرات یکی از آزادگان خراسان جنوبی به قلم «مجید زنگویی» در شهر حاجی‌آباد زیرکوه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، کتاب «اوستاعلی» خاطرات یکی از آزادگان خراسان جنوبی به قلم «مجید زنگویی» و مصاحبه و پژوهش «جلیل خسروی طناک»، به همت حوزه هنری خراسان جنوبی تولید و پنجشنبه ۱۸ آذرماه در شب میلاد حضرت زینب سلام الله در شهر حاجی‌آباد زیرکوه رونمایی شد.

این کتاب با حضور معاونت راهبری استان‌های حوزه هنری، رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی، امام جمعه شهر حاجی‌آباد و تنی چند از مسولین شهر حاجی‌آباد رونمایی شد.

کتاب «اوستاعلی»، زندگی‌نامه آزاده سرافراز «محمدعلی پردل» را از روستای اردکول شهرستان زیرکوه تا زندان‌های رژیم مفلوک پهلوی و از مشغولیت به حرفه بنایی تا حضور در عملیات خیبر و ایجاد تشکلیات مخفی اسرا در زندان موصل عراق، به تصویر می‌کشد.

هم‌چنین زیست‌بوم منطقه و هویت مردم، بازی‌ها، کشاورزی و تولیدات مردم شهرستان‌های زیرکوه و قاینات و قطعه طلایی از مبارزات مردم خراسان علیه رژیم پهلوی در فصول ابتدایی این اثر به زیبایی به تصویر کشیده شده است.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری در این آیین گفت: یکی از کارهای مهم حوزه هنری انقلاب اسلامی، ثبت تاریخ انقلاب و دفاع مقدس از زبان چهره‌های رنج دیده دوران ستم‌شاهی است، باید این خاطرات در قالب‌های گوناگون برای نسل آینده ثبت و ضبط شود.

میثم مرادی افزود: مراسم رونمایی امشب از دو حیث مهم است، هم از این حیث این که خارج از مرکز استان، در منطقه تولد و زندگی راوی، نزدیک مرز افغانستان برگزار می‌شود و هم اینکه نویسنده و محقق این اثر نیز از رویش‌های هنری مناطق محروم خراسان جنوبی و از جوانان خوش‌ذوق و مستعد همین منطقه هستند. حوزه هنری بنا دارد با توجه به ظرفیت‌های موجود در جریان هنر مردمی، به توسعه بستر تاریخ شفاهی و ایجاد نهضت ثبت و ضبط تاریخ معاصر انقلاب به دست مردم مقاوم این مرز و بوم بپردازد.

وی بیان کرد: مردم شهرستان زیرکوه همپای انقلاب اسلامی رشد کرده‌اند و نقش تأثیرگذاری در پیروزی انقلاب اسلامی داشته‌اند.

مرادی با اشاره به ثبت خاطرات آزاده سرافراز محمدعلی پردل گفت: چه بسا اگر این عزیز اقدام به بیان خاطرات خود نمی‌کرد، خاطرات ایشان برای نسل‌های بعدی بازگو نمی‌شد.

وی اظهار داشت: خاطرات شهدا، جانبازان و آزادگان باید سینه به سینه و نسل به نسل برای آیندگان بازگو شود، چرا که نسل‌های آینده باید بدانند برای حفظ ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب چه جوانانی مقتدرانه در برابر دشمن ایستادند.

راوی کتاب «اوستاعلی»، آزاده عزیز، محمدعلی پردل، در مورد وجه تسمیه عنوان کتاب به بیان خاطره شرینش با مقام معظم رهبری، البته در سال‌های قبل انقلاب که ایشان در مشهد حضور داشتند پرداخت.

وی در ادامه از زحمات محقق و نویسنده کتاب و حوزه هنری استان خراسان جنوبی جهت اهتمام به ثبت و ضبط و تدوین کتاب تشکر و ابراز رضایت کرد و این اثر را به همه هم‌بندهایش در زندان موصل ۲ و همسر صبورش تقدیم کرد.

مجید کریمیان رئیس حوزه هنری استان نیز در سخنانی در مراسم رونمایی کتاب «اوستاعلی»، از حمایت معاونت محترم راهبری استان‌های حوزه هنری و زحمات ویژه آقای قاسمی‌پور مسئول تاریخ شفاهی استان‌های حوزه هنری، در آموزش و توانمندسازی اهل قلم استان، همچنین اهتمام ایشان در به ثمر رسیدن و تولید این اثر ارزشمند و مسئول انتشارات سوره مهر جهت چاپ این اثر و مؤلفین اثر آقایان جلیل خسروی و مجید زنگویی و برادر آزاده سرهنگ احمدی جهت همراهی در تولید اثر و راوی اثر آزاده سرافراز سرهنگ محمدعلی پردل تشکر و قدردانی کرد.

در ضمن در این مراسم که با اجرای هنرمند و شاعر عزیز سعید علی‌آبادی همراه بود، گروه سرود «ابناء الاحرار» دو اثر به نام خط حسینی و قافله عشق از تولیدات حوزه هنری استان خراسان جنوبی را به مردم حاجی‌آباد تقدیم کردند و در ادامه نمایش کوتاهی در بستر طنز و مرتبط با دفاع مقدس با هنرنمایی مجتبی والی‌نژاد و مهدی ابراهیمی اجرا و در پایان، فیلم کوتاه داستانی برگرفته از خاطره‌های راوی کتاب، که توسط دفتر هنر مردمی شهر بشرویه به مدیریت تولید هادی حسینی‌نژاد و محسن باقری‌مقدم و به کارگردانی علی طوافی تولید شده بود، اکران شد.

همچنین در ضمن مراسم رونمایی توسط تیم رسانه‌ای حوزه هنری به مدیریت محمدرضا سلطان‌پور و همراهی علی سبحانی در بستر آپارات و اینستاگرام، جهت علاقه‌مندان به صورت زنده پخش شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند