کتاب «انقلاب از نگاه عکاسان همدان» به‌زودی منتشر می‌شود

02:190

کتاب «انقلاب از نگاه عکاسان همدان» از مجموعه دانشنامه توسط حوزه هنری همدان آماده انتشار است و در ابتدای سال آینده رونمایی می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سیدمحمدباقر حسینی‌ از انتشار یکی دیگر از مجموعه کتاب‌‌های دانشنامه همدان خبر داد و گفت: کتاب «انقلاب از نگاه عکاسان همدان» از مجموعه دانشنامه توسط حوزه هنری استان همدان، آماده انتشار است و در ابتدای سال آینده رونمایی می‌شود.

وی گفت: تهیه فهرست اولیه از عکاسان فعال همدانی در دوران انقلاب اسلامی و جمع‌آوری آثار ایشان از حدود یک‌سال پیش توسط فرزاد سپهر، پژوهشگر همکار با دانشنامه، انجام شد.

رئیس حوزه هنری استان همدان ادامه داد: در ادامه کار سمیرا سبزی با تجربه نویسندگی کتاب «تاریخ عکاسی در همدان» گفت‌وگو با عکاسان شناسایی شده را بر عهده گرفت تا انتشار کتاب «انقلاب از نگاه عکاسان همدان» به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه رخدادهای انقلاب اسلامی در سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ در عکس‌هایی ماندگار از نگاه عکاسان همدانی به تصویر کشیده شده است، گفت: اهمیت جمع‌آوری عکس‌ها با تأیید شورای علمی و اجرایی، دانشنامه کتاب «انقلاب از نگاه عکاسان همدان» را در دستور کار قرار داد که مراحل پایانی انتشار را می‌گذراند.

حسینی‌ گفت: شناسایی نام عکاسان به همراه عکس‌نوشت‌‌های هر کدام از عکس‌ها از جمله موارد هدف‌‌گذاری شده بود تا در کنار تأکید بر اهمیت عکاسی خبری و ثبت رویدادهای تاریخی، کتاب صرفاً آلبوم عکس نباشد و بتواند بخش ‌های مهمی از تاریخ معاصر ایران را به ویژه در همدان بازگو کند.

وی با اشاره به مخاطبان کتاب گفت: علاقه‌مندان به هنر عکاسی و تاریخ عکاسی انقلاب در همدان با مطالعه روایت عکاسان نام‌آشنا از جمله زنده ‌یاد محمدمهدی استعدادی، مجید عبدنکویی، جواد قلی‌زاده، رحیم ندافی و حمیدرضا رهبر برای نخستین‌بار با عکس‌نوشت‌‌های عکاسانی از جمله شمسعلی حسنی‌پرست که به شکل خودجوش بخش‌هایی از وقایع انقلاب اسلامی را تصویر کرده‌اند، آشنا می‌شوند.

مدیر دانشنامه همدان درباره روند پژوهش کتاب گفت: گفت‌وگو با عکاسان همدانی در سال‌های انقلاب اسلامی و مراجعه به آرشیو روزنامه‌ها، سازمان اسناد منطقه غرب کشور و کتابخانه ملی ایران توسط نویسندگان کتاب مورد توجه قرار گرفته است.

وی با دعوت از مردم برای مشارکت در اطلاع‌رسانی و همراهی با مجموعه دانشنامه اعلام کرد: عکاسان همدانی و شهروندانی که عکس‌هایی از روزهای انقلاب در همدان در آلبوم شخصی خود دارند، می‌توانند به حوزه هنری با شماره تلفن ۳۲۵۱۷۲۹۰ تماس بگیرند تا نویسندگان کتاب ضمن گفت‌وگو با ایشان،‌ مجموعه آرشیو عکس‌های انقلاب اسلامی در استان را برای انتشار نهایی کتاب کامل کنند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند