کتاب «آواز تیتروها» از تازه‌های نشر مهرک سوره مهر روانه بازار شد

02:000

«آواز تیتروها» تازه‌ترین رمان برای نوجوانان اثر ایرج صغیری است که از سوی انتشارات مهرک (سوره مهر کودک و نوجوان) منتشر شده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، ایرج صغیری در قالب رمان از روزهایی می‌گوید که مردم بوشهر در طول آن به رهبری رئیس‌علی دلواری علیه دو جناح یعنی دیکتاتوری مستبد محمدعلی‌شاه و از سوی دیگر مزدوران انگلیسی، با شوری که اوج گرفته بود، مبارزه می‌کردند. این داستان با حضور دو نوجوان تنگسیری که مشغول ماهیگیری هستند شروع می‌شود و در ادامه بقیه ماجرا با پیوستن آنها به مبارزات و روایت‌شان از درگیری‌هایی که با آن روبه‌رو می‌شوند، در بستری که پر از رفاقت است؛ پیش می‌رود.

اشاره به لحن و بیان بوشهری‌ با بیان واژه‌های بسیاری که در پاورقی از آن گفته شده هم اتفاق دیگری است که خواننده در طول «آواز تیتروها» کم ‌و ‌بیش به آن برمی‌خورد.

عنوان «آواز تیتروها» نیز برگرفته از پرنده‌ای است که در بوشهر به دلیل صوتی که شبیه به آوای (تی‌تِ‌رو) تولید می‌کند، به همین اسم خوانده می‌شود. این پرنده در طول قصه به شکلی مثل یک نشان بین حیدر و نوشاد که دو شخصیت اصلی ماجرا هستند، حضور دارد. تیتروها در شروع و پایان این کتاب هم حضور کلیدی دارند.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
«همه شنیدند که تیتروها می خوانند: «تیترو… تیترو…» حیدر آسمان را نگریست و پرنده‌ها را جستجو کرد. به یاد شب خاطره‌انگیزش با زارعباس افتاد. آنها را دید که در اعماق آسمان هم دوش ستاره‌ها می‌رفتند و آوازشان دم به دم به تحلیل می‌رفت. حیدر اندیشید تیتروها الان روی ماهورهایی هستند که با نوشاد به دنبال اسب‌ها رفته بود. خنده حسرت‌باری کرد و سوار به گاری نزدیک شد. ضمن حرکت روی تابوت نوشاد خم شد و آهسته گفت: «نوشاد تیتروها هستنا نمی‌خوای نگاه کنی و آوازشون رو گوش کنی؟ روزی می‌گفتی تیتروها رو دوست دارم. نمیخوای نگاه کنی؟ حالا روی چراگاه رمه اسبا رسیدن. کاش میتونستی نیم خیز بشی و این پرنده‌های زیبا را ببینی و آواز پر برکتشون رو بشنوی.»

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند