کارگاه «رمان» میزبان رمان نویسان شهر یاسوج شد

02:000
به همت واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری کهگیلویه وبویراحمد کارگاه رمان در شهر یاسوج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، حمید حسینیان مسئول واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری استان گفت: رمان به عنوان یکی از سبک های نوشتاری توانسته است مخاطبان زیادی را خصوصا در ایران به خود جذب کند.
وی افزود: حوزه هنری با هدف تربیت و پرورش افراد علاقمند به نگارش رمان، اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی برای رمان نویسان شهر یاسوج کرده است.
حسینیان با اشاره به برگزاری کارگاه رمان در شهر یاسوج تصریح کرد: این کارگاه به همت واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری استان و با حضور استاد محمداسماعیل حاج‌علیان و جمعی از علاقمندان به این سبک برگزار شد.
وی بیان کرد: ابتدا به تعریف طرح و اهمیت آن در شکل‌گیری داستان پرداختند و به کلیدواژه‌هایی نظیر نقشه‌ی راه، ایده، درونمایه، چارچوب کلی، قصه‌ی اصلی  و موضوع اصلی داستان اشاره کردند.
مسئول واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری استان گفت: حاج‌علیان طرح و پلات را مهمترین وجه داستان دانستند و تاکید کردند که زیربنای یک داستان خوب، طرح آن است که اگر به درستی و کامل بنیان نهاده شود و جای ابهامی نداشته باشد، نویسنده راحت‌تر می‌تواند متن خود را بر اساس آن بنویسد.
وی با اشاره به بخش دیگری از این کارگاه افزود: انواع راوی و زاویه‌ی دید دیگر مولفه‌ای بود که حاج‌علیان به تشریح آن پرداخت. دانای کل نامحدود و محدود، سوم شخص، دوم شخص و اول شخص از انواع شیوه‌های روایت هستند.
حسینیان خاطرنشان کرد: حاج‌‌علیان در خلال مباحث کارگاه، به تعلیق و نقش آن در داستان پرداختند و آن را سبب جذابیت و کشش داستان دانستند.
وی در پایان تصریح کرد: حاج‌علیان اشاره کردند که در شروع تا پایان داستان، مواردی نظیر شخصیت‌پردازی، فضاسازی، ایجاد لایه‌های متفاوت برای عمق بیشتر داستان و مجذوب کردن مخاطب، بسیار اثرگذار و مهم‌اند.
انتهای پیام/

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند