با حضور محمد قاسمی‌پور؛
کارگاه تخصصی تاریخ شفاهی در خرم‌آباد برگزار شد

01:080

از سوی واحد فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری لرستان و با همکاری دبیرخانه ستاد کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید لرستان، معاونت فرهنگی سپاه حضرت ابوالفضل (ع)، کارگاه تخصصی تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در خرم آباد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، محمد قاسمی‌پور مدرس کارگاه در ابتدای جلسه از تاریخ شفاهی به عنوان یک روش تحقیق با ارزش در حوزه جمع‌آوری و مستندسازی اطلاعات شفاهی یاد کرد.

وی افزود: کسانی که اینجا هستند اگر چه به صورت تئوری و عملی یا بالقوه و بالفعل، مادر نیستند اما به مفاهیم مادری واقف هستند؛ این یعنی شرکت‌کنندگان مبانی اولیه گفت‌وگو را می‌دانند و می‌بایست اصول پیشرفته و علمی را فرا گیرند.

وی تصریح کرد: یکی از اولویت‌ها در یادگیری این است که باید با موضوع و مبحث درگیر شد و از آن فارغ نباشیم.

قاسمی‌پور افزود: وقتی اینگونه در مسیر یادگیری قرار بگیریم و موضوع مسئله اصلی و به نوعی مسئله ذهنی و فکری شود، تمام مواردی که قرار است به دنبالش بگردیم، خودش آشکار و پیدا خواهد شد.

وی گفت: همه ما می‌توانیم از یکدیگر یاد بگیریم، الگو بگیریم، الگوپذیری کنیم و نظاره کنیم، اما در نهایت هر کسی باید به سبک و روش خودش عمل کند.

قاسمی‌پور ادامه داد: دلیل اینکه هر فرد به لحاظ جنسی، فکری، سواد و پایگاه اجتماعی و فردی متفاوت است و می‌طلبد زبان، دانش و سواد خاصی را برای یادگیری به کار بگیرد.

وی با اشاره به اهمیت کارگاه‌های آموزشی تصریح کرد: تلاش و هدف این است که در این کارگاه به ظرفیت‌های وجودی خود واقف شویم و به سبک و شیوه درستی در زمینه تدوین تاریخ شفاهی برسیم.

قاسمی‌پور همچنین ابراز امیدواری کرد: برگزاری این کارگاه آموزشی بتواند در زمینه دستیابی به ارتباط کارآمد و اثربخش و برقراری مهارت‌های نوشتاری و ارتباط مؤثر و توانمندسازی اعضاء مؤثر واقع شود.

کارگاه تخصصی تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از ۲۵ آذرماه در سالن ماه حوزه هنری لرستان خرم‌آباد آغاز و تا ۲۶ آذرماه ادامه داشت.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند