کارگاه تخصصی آشنایی با مبانی تاریخ شفاهی در اهواز برگزار شد

02:340

حوزه هنری استان خوزستان با همکاری دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری معاونت راهبری حوزه هنری، کارگاه تخصصی آشنایی با مبانی تاریخ شفاهی را ویژه پژوهشگران و فعالان حوزه ادبیات پایداری برگزار کرد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کارگاه تخصصی آشنایی با مبانی تاریخ شفاهی به مدت سه روز ۱۶ تا ۱۸ تیرماه در اهواز، آبادان و دزفول با حضور محمد قاسمی‌پور مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری معاونت راهبری حوزه هنری برگزار شد.

محمد قاسمی‌پور مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری معاونت راهبری حوزه هنری، در حاشیه برگزاری این کارگاه تخصصی آشنایی با مبانی تاریخ شفاهی گفت: با توجه به درخواست‌هایی که از سوی حوزه‌های هنری مراکز استانی وجود دارد، آموزش تاریخ شفاهی و یاد دادن شیوه‌های مصاحبه و گفت‌وگوی تاریخ شفاهی جزء برنامه‌های ثابت همه ساله است.

وی اظهار کرد: برخی دوره‌ها با تمرکز استانی و با استفاده از کارشناسان و مدرسان بومی در استان‌ها برگزار می‌شود. همچنین به‌صورت کشوری و با استفاده از مدرسین مرکز تقریباً هر ماه در چند مرکز استانی شاهد این رویداد هستیم.

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری اداره کل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری با اشاره به وجود تنوع اقلیمی، نژادی و زبانی که در کشور وجود دارد، تصریح کرد: محققان باید بیشتر با این تنوع آشنا باشند و در کنار دروس کلی که از طریق کارگاه‌ها دریافت می‌کنند از این تنوع نیز بهره ببرند.

وی خاطر نشان کرد: تلاش و همت محققان و فراگیران می‌تواند سرنوشت بهتری برای این کارگاه‌ها و نتایج آموزش ها رقم بزند و این در حالی است که در اکثر استان‌ها وضعیت امیدوار‌کننده‌ای وجود دارد و آموزش‌های خوبی ارائه شده است. در راستای این آموزش‌ها، ظرفیت علمی خوبی در استان ها به وجود آمده و محققان گمنام اما کارآشنایی در اقصی نقاط کشور فعالیت دارند.

قاسمی‌پور با اشاره به ضرورت توجه به استعداد و توان سرمایه‌گذاری، ادامه داد: در تربیت نیروی انسانی باید بستر و شرایط برای کار عملی فراهم شود، برخی مواقع نیروی فراگیر رها شده و فرصت میدان تجربه برای آنها فراهم نشده است؛ اما مواقعی که پیگیری شده، کار عملی نیز دیده شده و کار عملی نقد و بررسی شده است.

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری اداره کل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری خاطرنشان کرد: حضور چهره‌های جوان و نسل سوم چهارم انقلاب اسلامی در این کارگاه که دارای شوق و امید هستند، وظیفه و مسئولیت مدیران سازمان‌های فرهنگی را بیشتر می‌کند.

وی اظهار کرد: ما با کمترین سرمایه‌گذاری نسلی داریم که در تعهد، عشق و پایمردی آن نسبت به تاریخ معاصر تردیدی نیست، این نسل خلوص را دارد و این طهارت و پاکی که برای این رشته موج می‌زند سرمایه زیادی است.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند