با حضور ۵۰ شرکت‌کننده؛
کارگاه تاریخ شفاهی مازندران از نیمه راه گذشت

02:0030

دوره آموزش تخصصی تاریخ شفاهی حوزه هنری مازندران با حضور «مرتضی نورایی» به مرحله پایانی نزدیک می‌شود.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، کارگاه مجازی تاریخ شفاهی این مرکز که با همکاری گروه تاریخ دانشگاه مازندران صورت گرفت، از ساعت ۱۹ روز دوشنبه ۲۹ شهریورماه سال جاری و در آستانه هفته دفاع مقدس آغاز شده و طی ۱۶ جلسه ادامه یافت.

«سید رحیم موسوی ساروی» کارشناس پژوهش حوزه هنری مازندران و مدیر اجرایی برنامه آموزشی یادشده در این باره گفت: دوره آموزش تخصصی تاریخ شفاهی که از طریق فراخوانی مجازی شروع شد، در نهایت با حضور ۷۰ علاقه‌مند (با عنوان نویسنده، پژوهشگر و افراد واجد دانش و مهارت مرتبط) از سراسر کشور آغاز به کار کرد و طی ۱۶ جلسه در نهایت تعداد ۵۰ نفر توانستند طرح کلاسی تاریخ شفاهی با موضوعات متنوع ارائه کنند تا این شروعی برای کارهای عملی آنان باشد.

وی با اشاره به اینکه حضور دکتر نورایی (استاد تمام دانشگاه اصفهان) به عنوان یکی از پایه‌گذاران دانش تاریخ شفاهی در کشور، پژوهشگران و علاقه‌مندان بسیاری را از استان‌های مختلف پای این برنامه نشاند، افزود: این دوره در ابتدا به تعریف دقیق و علمی تاریخ شفاهی گذشت و مدرس این کارگاه نکاتی را درباره خاستگاه و ضرورت تاریخ شفاهی، کاربرد، جایگاه و نقش آن در جامعه عنوان کرد و در ادامه به شکل مصداقی به بسط مسائل علمی و فنی مرتبط پرداخت.

موسوی ساروی گفت: شرکت‌کنندگان این رویداد از زمان پایان برنامه مجازی تا ۱۵ آذرماه فرصت خواهند داشت، طرح‌های خود را پربار کرده و ارائه کنند، تا در پایان این ماه امتیازات آنان توسط مدرس کارگاه اعلام شود.

وی با تأکید بر این نکته که تربیت نیروهای متخصص با پشتوانه تخصصی از اهداف مهم این برنامه آموزشی بوده است، افزود: در پایان این کارگاه ۵ نفر از کسانی که بالاترین نمرات را دریافت کردند جهت همکاری در پروژه‌های حوزه هنری مازندران به این مرکز معرفی خواهند شد و همچنین قرار است که از میان شرکت‌کنندگان این دوره افرادی به عنوان مربی متخصص (عرصه مهم تاریخ شفاهی) طی برنامه‌هایی در سراسر استان به آموزش علاقه‌مندان بپردازند.

کارشناس پژوهش حوزه هنری مازندران ادامه داد: سایر فارغ‌التحصیلان این کلاس‌های مجازی نیز جهت انجام فعالیت‌های عرصه تاریخ شفاهی به مراکز مرتبط استانی معرفی خواهند شد.

شایان ذکر است که در پایان آذرماه کارگاه تخصصی تاریخ شفاهی با حضور مرتضی نورایی، ضمن صدور گواهی نامه‌های معتبر (مشترک از سوی حوزه هنری و دانشگاه مازندران) رسماً پایان خواهد گرفت.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند