کارگاه آموزش خاطره‌نویسی با حضور ساسان ناطق در اردبیل برگزار شد

02:000

کارگاه خاطره‌نویسی با مشارکت انجمن نویسندگان و پژوهشگران دفاع مقدس استان، کنگره ملی بزرگداشت ۳۴۰۰ شهید استان و حوزه هنری استان اردبیل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، روزهای ۵ و ۶ مرداد ماه ۱۴۰۱ در این کارگاه که با حضور نویسندگان و علاقه‌مندان در محل ساختمان کنگره شهدای استان برگزار شد، ساسان ناطق مباحثی پیرامون ثبت و ضبط خاطرات دفاع مقدس و فن مصاحبه را برای حاضرین تبیین نمود و گفت: خاطره‌گویی یکی از راه‌های مبارزه با فراموشی است و ما روایت می‌کنیم تا فراموش نشویم.

ناطق افزود: مصاحبه یک گفتگوی دوطرفه و هدفمند است و مصاحبه‌گر در این شیوه می‌کوشد تصاویر ذهنی راوی را با پرسشگری و شیوه‌هایی که به آن تسلط دارد، پیش روی مخاطب زنده کند. طی درست این مسیر و میزان دستیابی به آن، خاطرات جنگ را متفاوت می‌کند وگرنه بیشتر خاطرات شبیه هم می‌شوند. مصاحبه‌گر باید سعی کند در کنار روایت صادقانه راوی، با حفظ مستندات، از اتفاق‌های پیش روی راوی، تصاویری زیبا، تازه، واقعی و تاثیرگذار ارائه دهد تا پس از خوانده شدن، در جایی از گوشه ذهن مخاطب بماند و او را شگفت زده کند.

ناطق نویسنده برجسته ادبیات پایداری در ادامه اضافه کرد: ادبیات با ویژگی‌ها و عناصرش، ماندگاری آثار را بر ذهن و زبان آدمی بیشتر می‌کند و مصاحبه‌گر و نویسنده باید تا آنجا که متن از ریل صحیح و مستند خود خارج نشود، از این قابلیت استفاده کند تا تازگی و زیبایی متن دوچندان شود.

تشخص دادن به متن با حفظ لحنِ راوی، انتخاب نثر متناسب با قواره راوی، ایجاد موقعیت و تصویر اقلیم‌های متفاوت، پرهیز از انتخاب عنوان‌های نامناسب و دم دستی، عبور از شعار و اغراق، اعتبارسنجی روایت‌ها و مستندات، ویژگی بخشیدن به شخصیت با ارائه جزئیات از دیگر مباحث نشست این جلسه بود.

گفتنی است ساسان ناطق از نویسندگان اردبیلی است که از آثار او می‌توان به «اروند ما را با خود می‌برد»، «وقتی جنگ تمام شود»، «روزه عقیل»، «سربازان چکمه‌پوش» و «خلیل در آتش» اشاره کرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند