با ادای احترام به مقام شهید حاج قاسم سلیمانی؛
کاروان روایت حبیب آغاز به کار کرد

06:380

«کاروان هنری روایت حبیب» با ادای احترام و استعانت از شهید سردار حاج قاسم سلیمانی در گلزار شهدای کرمان کار خود را آغاز کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، «کاروان هنری روایت حبیب» با حال و هوای خاصی عصر امروز پنجشنبه ۱۱ آذرماه کار خود را آغاز کرد. همه آمده بودند، پیر و جوان، سنتی و امروزی، همه برای دیدار با فرزند ایران، سرباز وطن شهید حاج قاسم سلیمانی به گلزار شهدای کرمان آمده بودند تا بار دیگر با او عهد برادری ببندند و بگویند که همیشه در قلب ما وجود دارد. هنرمندان «کاروان روایت حبیب» هم آمدند تا آثاری که با عشق به سردار و انقلاب اسلامی تولید کرده بودند به نمایش بگذارند.

مرشد میرزاعلی با اجرای نقالی برنامه را آغاز کرد. مرشد با اذن از امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السلام، نقل از پهلوانی‌های شاهنامه فردوسی کرد، از پهلوانی‌ها و جوانمردی‌های حاج قاسم سلیمانی گفت و مردم او را همراهی کردند.

مرشد میرزاعلی در حاشیه این مراسم در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی روابط عمومی حوزه هنری گفت: ۱۰ داستان از زندگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را در قالب برنامه‌های «کاروان هنری روایت حبیب » نقالی می‌کنم.

وی افزود: حاج قاسم سلیمانی پهلوان ورزش‌های زورخانه‌ای بود. یکی از همراهانش تعریف می‌کرد زمانی که گروهی از داعشی‌ها را اسیر کرده بودیم و حاج قاسم می‌خواست آنها را ببیند، من منتظر بودم که سردار دل‌ها خشمش را به داعشی‌ها نشان دهد، اما او آمد و گفت چرا دست و پای اسیران را بسته‌اید؟ آنها تا قبل از آنکه اسیر شوند داعشی بودند، اما ما برای اسرا منشور داریم. از نظر ما باید به اسرا آب و غذا داد و سر و صورتشان را پاک کرد.

وی تأکید کرد: مکتب رسول خدا و امیرالمؤمنین علی (ع) در حاج قاسم سلیمانی دیده می‌شود. در واقع حاج قاسم سلیمانی پرورده مکتب جناب شاه مردان علی‌ابن ابی‌‎طالب است.

در ادامه این مراسم، نمایش «ژنرال» به کارگردانی سعید بادینی اجرا شد. نمایشی که از دلاورمردی‌ها، هوشمندی‌ها، مهربانی‌ها و ایثارگری‌های حاج قاسم سلیمانی سخن گفت.

بادینی، در حاشیه مراسم افتتاحیه این کاروان هنری در مورد علاقه خود به تولید اثر با موضوع این شهید والامقام گفت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی شخصیت مردمی داشت و همواره با عموم مردم در ارتباط سازنده بود. همین روحیه او را چهره‌ای محبوب در میام تمامی اقشار جامعه به ویژه هنرمندان کرده بود. راه‌اندازی «کاروان هنری روایت حبیب» گویایی میزان علاقه هنرمندان به تولید آثار هنری در این راستا است.


گروه سرود «آوای آسمانی» نیز در بخش دیگری از این مراسم اجرایی جذاب داشت و یادآور روح حماسی حاج قاسم سلیمانی بود.

از دیگر برنامه‌های «کاروان هنری روایت حبیب»، برپایی نمایشگاه عکس و پوستر در حسینیه بیت‌الزهرای کرمان بود. حسینیه‌ای که تابوت حامل پیکر شهید حاج قاسم سلیمانی و تابوت شهید حسین پورجعفری در آن نگهداری می‌شود و صفای خاصی دارد. این نمایشگاه با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن علیدادی سلیمانی نماینده ولی ‌فقیه در استان کرمان و امام جمعه کرمان و جمع کثیری از دوستداران و پیروان مکتب حاج قاسم سلیمانی افتتاح شد. آثار این نمایشگاه شامل عکس‌ها و پوسترهایی است از تلاش‌های گوناگون شهید سلیمانی برای خدمت به ایران اسلامی، دیدارهای مردمی ایشان در برهه‌های مختلف تاریخ انقلاب اسلامی و تشییع باشکوه و تکرارنشدنی این شهید بزرگوار است. نمایشگاه مذکور قرار است در تمامی استان‌های میزبان «کاروان روایت هنری حبیب» برپا شود.

مهدی صدفی از همرزمان حاج قاسم سلیمانی و متولی حسینیه بیت‌الزهرا در مراسم برپایی این نمایشگاه در خاطره‌ای به توسل‌های حاج قاسم سلیمانی به حضرت زهرا سلام الله علیها پرداخت و گفت: حسینیه بیت‌الزهرا به همت حاج قاسم سلیمانی ساخته شد و فضایی برای برپایی روضه‌های گوناگون برای حضرت زهرا سلام الله آماده شد. این حسینیه پیش از این منزل حاج قاسم سلیمانی بود و از ۱۰ سال پیش به حسینیه تبدیل شد. تمامی طراحی و نوع معماری این حسینیه با انتخاب مستقیم حاج قاسم سلیمانی انجام شده است.

صدفی ادامه داد: ارادت و علاقه حاج قاسم به امام رضا علیه السلام نیز موجب شد تا ایشان برای ساخت این حسینیه از معماری حرم امام رضا نیز الهام بگیرد.

وی افزود: سه هدیه نفیس حاج قاسم به این حسینیه اهدا کرد که یکی در سال ۱۳۹۳ از طرف آستان مقدس حضرت زینب اهدا شد و فرش قرمز رنگی است که هم اکنون در پیشانی حسینیه قرار دارد. همچنین از آستان قدس حرم سید الشهدا علیه السلام فرش دیگری به ایشان هدیه شد که آن نیز در جوار فرش مذکور قرار گرفته است. قطعه‌ای از ضریح پیشین حرم حضرت رقیه نیز به ایشان هدیه شد که آن نیز در حال حاضر در حسینیه بیت‌الزهرا جانمایی شده است.

صدفی در پایان گفت: حاج قاسم به هیچ گروهی تعلق نداشت و تنها ارادت ایشان به مقام معظم رهبری بود. ایشان معتقد بودند که اگر پیرو دیدگاه و منویات رهبری باشیم، بی‌شک عاقبت بخیر خواهیم شد.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین حسن علیدادی سلیمانی نماینده ولی ‌فقیه در استان کرمان و امام جمعه کرمان در این مراسم با خاطره‌ای از تواضع و فروتنی حاج قاسم یاد کرد و افزود: در مجالس گوناگون در محضر رهبری باید برای یافتن حاج قاسم سلیمانی تلاش می‌کردی، چون میان جمعیت می‌نشست و هیچگاه در صف اول نبود.

وی در ادامه با تأکید بر توجه شهید سلیمانی بر خانواده شهدا در قالب خاطره‌ای گفت: فرصت سفری هوایی با حاج قاسم پیش آمد و بنده بحثی را با ایشان آغاز کردم، اما متوجه شدم که ایشان توجهی به صحبت‌هایم ندارد. از ایشان موضوع را جویا شدم و دلیلش را پرسیدم. شهید سلیمانی با تأیید اینکه حواسش به حرفهایم نبود گفتند که حس می‌کند مادر شهیدی را در این هواپیما دیده است و باید اول به خدمت ایشان بروم و احترام بگذارم سپس می‌توانم به حرف‌های شما گوش دهم.

وی افزود: دیدم که حاج قاسم به سمت مادر شهید رفت و گویا درست تشخیص داده بود، شهید سلیمانی دو زانو کف هواپیما جلوی صندلی این مادر شهید نشست و چند کلامی با وی سخن گفت. پس از ادای احترام به آن مادر شهید بازگشت و گفت الان آماده شنیدن حرف‌های شما هستم.

وی در پایان گفت: حاج قاسم طاقت و تحمل مظلومیت زن و بچه‌های مردم یمن، فلسطین و سوریه را نداشت. ایشان می‌گفتند که کاش زودتر شهید شود تا دیگر شاهد این مظلومیت نباشم.

گفتنی است، «کاروان هنری روایت حبیب» در دومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها، شهید حاج قاسم سلیمانی، در ۱۰ استان کشور به اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری می‌پردازد.

این رویداد فرهنگی و هنری که به همت بنیاد حفظ و نشر آثار شهید سپهبد قاسم سلیمانی (مکتب حاج قاسم) و با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود، از ۱۱ آذرماه ۱۴۰۰ به مدت یک ماه در ۱۰ استان مختلف اجرا خواهد شد.

طی این رویداد فرهنگی، برنامه‌های متنوعی چون شب خاطره، شعرخوانی، سرود و موسیقی، نمایش فیلم و انیمیشن، اجرای تئاتر، نقالی و پرده‌خوانی، حماسه‌خوانی، رونمایی کتاب و برپایی نمایشگاه عکس و آثار تجسمی برگزار خواهد شد.

کرمان، اصفهان، زنجان، کردستان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی، استان‌های میزبان «کاروان هنری روایت حبیب» خواهند بود و اختتام این برنامه در تهران برگزار می‌شود.

«کاروان هنری روایت حبیب» تا روز شنبه ۱۳ آذرماه با برپایی و اجرای برنامه‌های گوناگون در کرمان ادامه خواهد داشت و در ادامه به استان دیگری اعزام می‌شود که برنامه‌های آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند