چکامه‌های شاعران عاشورایی در وصف «حواریون حسین علیه‌السلام»

02:190

نقش و رابطه حضرت مسیح و مسیحیان در نهضت حسینی با عنوان «حواریون حسین علیه‌السلام» به عنوان موضوع ویژه دوره سی‌وهفتم شب شعر عاشورا اعلام شد.

به گزارش روابط‌ عمومی حوزه هنری، محمدرضا سنگری اندیشمند و عاشوراپژوه در آیین پایانی دوره سی‌وششم و آغاز سی‌وهفتمین سال شب شعر عاشورا که در جوار حرم مطهر حضرت علی بن حمزه علیه‌السلام و از دریچه فضای مجازی سخن می‌گفت، ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت: جغرافیای کربلا نشان و ردپا از حضرت مسیح علیه‌السلام دارد. از جمله چشمه راهوما که حضرت مسیح علیه‌السلام در سفری با حواریانشان در گذر از کربلا آن را حفر کرده و سپس پوشاندند.

وی افزود: اگر جغرافیای کربلا را به دو قسمت تقسیم کنیم، نیمی نواویس است که حضرت اباعبدالله علیه‌السلام فرمودند من بین کربلا و نواویس کشته خواهم شد. نواویس جمع ناووس است و ناووس یعنی قبر مسیحی و حضرت اباالفضل علیه‌السلام ما در آغوش مسیحی‌ها آرمیده است.

سنگری تصریح کرد: نیمی از کربلا را باید متعلق به مسیحیان بدانیم و این مسئله که چرا امروز این عشق‌ورزی در مسیحیان نسبت به حضرت اباالفضل العباس علیه‌السلام وجود دارد، چه بسا ریشه در همین موضوع داشته باشد. آنها در آغوش اباالفضل العباس علیه‌السلام آرمیده‌اند.

وی با اشاره به این مسئله که کربلا نفس مسیحایی دارد گفت: کربلا جای جای نشان از مسیحیان دارد، بماند که بعدها مسیحیان آمدند و امروز هم می‌بینیم وقتی راهپیمایی عظیم اربعین اتفاق می‌افتد، کسانی آمده‌اند صلیب بر گردن تا عشق و ارادت خود را به پای حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام بریزند. این گره‌خوردگی میان مسیحیت و مسیح و کربلا دیده می‌شود.

رئیس اندیشکده ادبیات پایداری حوزه هنری، در ادامه جلوه‌هایی از حضور مسیحیان در نهضت حسینی را بیان کرد و گفت: از جمله واقعه دیر راهب که بارها گفته شده و آشناترین روایت برای عموم مخاطبین است که طی آن راهبی مسیحی که در دِیری در میانه راه کربلا و کوفه تا شام سکونت داشت توانست سر مطهر حضرت سیدالشهدا مولا اباعبدا… الحسین را شبی از اشقیا بگیرد و تکریم و تعظیم کند.

وی همچنین از وجود مسیحیان دیگری سخن گفت که در نهضت حسینی نقش ایفا کرده‌اند؛ از جمله فردی مسیحی که نماینده دُوَل فرنگی در دربار یزید بود و در مجلسی که آن ملعون برپا کرده بود علیه او سخن گفت و یزید و قدرت پوشالی او را به چالش کشید.

شایان ذکر است فیلم کامل این سخنرانی در صفحه اینستاگرام ستاد شب شعر عاشورا به نشانی @poemashoora و کانال آپارات این مجموعه به نشانی www.aparat.com/sherashoora بارگذاری شده و در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

گفتنی است، این شب شعر به همت حوزه هنری فارس هر ساله برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند